Антакарана - симболика и значење

 • Споделете Го Ова
Stephen Reese

  Моќен исцелувачки симбол кој се користи во јогата и медитацијата, антакараната има шестоаголна форма со три седумки, поставени во круг. Како и другите геометриски форми кои биле дел од религиозната симболика низ историјата, антакараната исто така се вели дека има длабоко значење. Еве подетален поглед на потеклото и значењето на симболот antahkarana.

  Историја на симболот Antahkarana

  antahkarana е изведен од санскритските термини antar , што значи внатрешен или поинтимен и зборот karana , што значи причина или сетилен орган . Кога се преведува, терминот буквално значи внатрешен орган , како и внатрешна причина . Во хинду филозофијата, терминот antahkarana се однесува на умот , кој вклучува меморија, чувство за себе, интелект, размислување и расудување.

  На марати, индо -Европскиот јазик, тој се однесува на совеста , на срцето , па дури и на духовниот дел на човекот . Затоа, исто така се смета за врска помеѓу телото и духот, како и емоционалната состојба на една личност.

  Нема пишани записи за неговото потекло, но многумина веруваат дека симболот е даден од Вознесените мајстори или духовно просветлени суштества на почетокот на изгубената цивилизација на Лемурија пред повеќе од сто години.

  Според Реики и исцелувачкиот Буда , симболот веројатнопотекнува од Кина, бидејќи неговата форма слична на коцка затворена во круг е симболична за кинеската култура. Плоштадот ја претставува земјата додека кругот го претставува рајот во кинеската симболологија. Плоштадот може да претставува и Јин и кругот Јанг во фенг шуи.

  • Во тибетскиот ритуал на медитација

  Многумина веруваат дека симболот се користи илјадници години во Тибет, главно будистичка територија и автономен регион во Кина, како света алатка за лекување и медитација. Тибетскиот ритуал на медитација понекогаш се нарекува јантра медитација, каде што медитаторот гледа на визуелни слики или свети симболизми за да го фокусира умот.

  Тоа има лековито и чистење ефект врз телото - во ментална, емоционална, и духовни аспекти. Во практиката на медитација, вообичаени се просториите осветлени со свеќи со големи глинени чинии исполнети со вода и сребрена столица на која е вметнат симболот antahkarana. Просторот за медитација е опишан како што има еден ѕид со бакарно огледало и спротивен ѕид украсен со лековити симболи , наречени симболи на Реики .

  Медитаторот, обично Тибетанецот Лама или духовен водач, ќе седнеше на сребрената столица на која беше инкрустирана симболот антакарана и ќе ги гледаше симболите на Реики рефлектирани во бакарното огледало. Се верува дека симболот антакарана ослободува енергија што ќе влијае на човечката аура и ќе ги достигне чакрите или енергетските точки вотелото.

  • Видови на симболи на Антакарана

  Додека генерално е прикажан како дводимензионален шестоаголник или тродимензионална коцка со три седумки во кругот, симболот може да се класифицира како машки и женски, и може да биде претставен на квадрат или крст за да ја засили својата енергија.

  Машкиот симбол: Исто така познат како y ang antahkarana , ова се карактеризира со пократки и подебели краци. Неговиот цврст дизајн ја претставува неговата интензивна енергија, која најчесто се користи за брзо заздравување, зајакнување на виталноста и засилување на чакрите.

  Женскиот симбол: Исто така наречен yin antahkarana , прикажан е со подолги и потенки раце. Неговата нежна енергија се користи за релаксација и исцелување, како и за ублажување на емоционалните трауми.

  Симболот на плоштадот Антакарана: Група од 16 мали симболи антакарана затворени на квадрат се користи за да се заштити негативноста и ја зголемуваат исцелителната енергија.

  Космичкиот крст: Составен од 13 мали симболи со седум антакарани кои се вкрстуваат еден со друг, оваа варијација најчесто се користи за прочистување на срцето и отворање на позитивна енергија.

  • Науката за радионика

  Исто така позната како електромагнетна терапија или ЕМТ, Радиониката е метафизичка наука која тврди дека има болест може да се излечи со електромагнетно зрачење. Ја поддржува идејата за користење визуелни слики војантра медитација да влијае на човечката свест и емоции на психичко ниво. Поради оваа причина, многумина веруваат дека самиот симбол антакарана влијае на чакрата на позитивен начин.

  Значењето и симболиката на Антакарана

  Иако неговото точно потекло е нејасно, антхакараната симболот претставува различни филозофски концепти на будизмот и хиндуизмот. Еве некои од нив:

  • Симбол на исцелување – Според верувањата на многу источни религии, антхакараната има своја совест, а нејзиното присуство создава позитивен ефект во чакри и ги засилува лековитите енергии. Освен за лекување Реики, тој се користи во хипнотерапија, третман со хиропрактика, Џин Шин Џуцу, вежби за дишење Чигонг и други велнес практики за да се врати енергетската рамнотежа на целото тело.
  • Патека на духовно просветлување – Според Theosophical Glossary , дефиницијата се разликува во секоја секта и филозофија, бидејќи за некои antahkarana се однесува на мост помеѓу духовната перспектива и обичниот ум, што во хиндуизмот се нарекува Виш и Долен Манас.

  Не е ни чудо што се смета и како духовна алатка за медитација и молитва. Симболот исто така го вклучува бројот 7 три пати, за кој се верува дека е значаен - 7 чакри, 7 сфери на духовните сфери и така натаму.

  • Заштитапротив темни ентитети и негативност – Многумина веруваат дека симболот има позитивни атрибути и дека не може да дојде до никаква штета од неговото користење. Исто така, ги неутрализира негативните енергии и промовира хармонија.

  Симболот Антакарана во модерните времиња

  Денес, симболот антакарана се користи за медитација, исцелување и духовно чистење. Бидејќи се верува дека ги неутрализира негативните енергии и лекува, симболот антакарана најчесто се поставува на ѕидови, мебел, маси за масажа, столици, душеци и под перници.

  Некои избираат да го носат симболот во дизајни на накит, за да го задржат се затвора. Најчесто се дизајнира во приврзоци од ѓердан, нараквици и прстени. Некои дизајни се направени од злато, сребро, не'рѓосувачки челик, рачно врежано дрво, па дури и стакло, а често се украсени со шарена смола или скапоцени камења.

  Накратко

  Антакараната како симбол на лекување се заснова на будистичката и хиндуистичката филозофија на чакрите. Останува моќен симбол кој се користи во медитацијата и алтернативната медицина за да се отстранат болестите и негативните енергии.

  Стивен Рис е историчар кој е специјализиран за симболи и митологија. Напишал неколку книги на оваа тема, а неговите дела се објавени во списанија и списанија ширум светот. Роден и израснат во Лондон, Стивен отсекогаш ја сакал историјата. Како дете, тој поминувал часови разгледувајќи антички текстови и истражувајќи стари урнатини. Ова го навело да продолжи кариера во историските истражувања. Фасцинацијата на Стивен со симболите и митологијата произлегува од неговото верување дека тие се основата на човечката култура. Тој верува дека со разбирање на овие митови и легенди, можеме подобро да се разбереме себеси и нашиот свет.