Машки цвеќиња - како да му подарите цвеќе на маж

 • Споделете Го Ова
Stephen Reese

  Во минатото, испраќањето цвеќиња на мажите беше прилично невообичаено бидејќи цвеќињата толку често се поврзуваат со женственост. Меѓутоа, тоа повеќе не е така, а денес подарувањето на мажот букет или цвет во саксии стана популарен подарок. Внимателно избраните цвеќиња можат да го подигнат расположението на секого и да помогнат во комуникацијата и изразувањето на вашите искрени емоции поради нивната симболика. Како што рече, не сите цвеќиња се погодни за мажи. Еве како да го изберете вистинското цвеќе за маж.

  Совети за подарување цвеќе на мажите

  Кога им испраќате цвеќе на мажите, постојат одредени упатства кои најдобро е да се следат. Иако ова се само упатства, тие ќе ви помогнат да изберете цвеќиња за кои знаете дека вашиот машки пријател или сакан ќе ги цени.

  • Изберете ја вистинската боја Повеќето мажи сакаат да примаат цвеќиња; сепак, тие можеби не ги ценат женските бои, како розова, праска и бледо жолта. Наместо тоа, можете да се одлучите за задебелени и темни нијанси, како црвена, сина и виолетова. Родово неутралните бои, како белата и портокаловата, се исто така одличен избор.
  • Избегнувајте цвеќиња со сладок мирис Повеќето жени сакаат цветови со сладок мирис. Мажите, од друга страна, сакаат цвеќиња со блага или суптилна арома. Поради оваа причина, можете да се одлучите за орхидеи, лалиња и сончогледи. Иако овие цветови се без мирис, тие сепак можат да предизвикаат насмевка на нечие лице поради нивната убавина.
  • ИзберетеЦвеќиња со силни структури Мажите претпочитаат робусни цвеќиња со силна структура. Размислете за рајската птица наместо здивот на бебето. Доколку се неопходни филери, можете да изберете нешто природно како трева или лисја за да го направите букетот да изгледа помажествено.
  • Изберете го вистинскиот контејнер Ставањето цвеќе во едноставна, но елегантна вазна е исто така добра идеја. Ако сакате да бидете креативни, можете да ставите и во контејнер со кул изглед, како шолја за кафе или штанд од пиво. При изборот на контејнер, секогаш земете го предвид настанот. Идеално, смелите бои се одлични за среќни прилики, како што се родендени. Белите или пригушените бои, од друга страна, се идеални за погреби.
  • Размислете за неговата личност Кога берете цвет, секогаш земете ја во предвид личноста на примачот, вклучувајќи ги и неговите хоби и омилената боја. Оттаму, можете да побарате помош од вашиот локален цвеќар. Тие можат да ви дадат најдобар избор. Тие исто така можат да ви помогнат да создадете совршен подарок, од цвеќиња до контејнери.

  Најдобрите машки цвеќиња

  Врз основа на советите погоре, еве ги најдобрите цвеќиња што можете подарете машки роднина, пријател или љубовник.

  1- Рози

  Кога станува збор за цветни подароци, розите се најпопуларниот избор. Причината не е само поради неговата голема убавина туку и нејзините различни значења. На пример, црвените рози најдобро се подаруваат на вашиот љубовник затоа што тиесимболизира љубов и романса. Жолтите рози, од друга страна, претставуваат пријателство, правејќи ги одличен подарок за вашите машки пријатели.

  2- Лалиња

  А лале е класичен цвет кој го ценат и мажите и жените со векови. За своето значење, овој прекрасен цвет симболизира совршена и длабока љубов. Тоа е идеален подарок за некој што го сакате безусловно, како татко, брат, син или љубовник. За бојата, повеќето момци имаат тенденција да претпочитаат цврсти нијанси, како виолетова и црвена. Белото лале е исто така добар избор, особено за вашиот татко, бидејќи претставува чест и почит.

  3- Орхидеи

  Орхидејата во саксии е одличен подарок за мажи од различни причини. Прво, зрачи со чувство на смиреност во околината, што го прави одличен декор за дом или канцеларија. Овој елегантен цвет е исто така симбол на љубов, луксуз и убавина. Како таков, можете да го испратите до вашите најблиски за да ја изразат вашата љубов. Сепак, орхидеите бараат повремено кастрење и повторно саксија. Поради оваа причина, најдобро се дава на љубителите на растенијата.

  4- Сончогледот

  А сончогледот е поврзан со среќата, но може и симболизираат безусловна љубов и непоколеблива вера. Поради оваа причина, може да им се даде на вашите најблиски ако сакате да им кажете дека ги сакате и ги обожавате. Како топол и издржлив цвет, сончогледот е одличен подарок и за вашите машки роднини или пријатели доколку сакате да насмеетена нивните лица. Запомнете, овој едноставен, но шармантен цвет се смета за среќен цвет бидејќи може да го подигне сечие расположение со својата весела боја.

  5- Рајска птица

  Поради својата тропска природа, рајската птица е симбол на слободата и рајот. Дополнително, може да претставува и успех, извонредност и величественост. Овој елегантен цвет може да биде одличен подарок за вашиот машки колега или пријател за да го одбележи постигнувањето на пресвртница, како што е унапредување на работното место. Може да биде и одличен подарок за роденден или за Денот на таткото за да му се заблагодарите на вашиот татко што е тука за вас.

  6- Хризантема

  Хризантема има земјена арома која може да биде привлечна за мажите. Настрана од тоа, таа претставува љубов, радост и среќа. Дополнително, хризантемата е цвет на роден месец, па можете да ја подарите доколку примачот е роден во ноември. Со давање на овој цвет, вие не само што ја изразувате вашата љубов, туку и вашите добри желби.

  7- Далија

  Во викторијанската ера, далија симболизирала трајна врска помеѓу двајца луѓе. Поради оваа причина, цветот може да му се даде на вашиот посебен човек како подарок за годишнината за да ја изразите вашата љубов и посветеност. Дополнително, може да му се даде и на близок пријател за да му каже дека вашето пријателство е долготрајно.

  8- Алстромерија

  Алстромерија е прекрасен цвет безмирис, што го прави идеален подарок за момците. Дополнително, цветот симболизира љубов, посветеност и сила. Поради оваа причина, овој прекрасен цвет може да ви се подари на некој посебен кој ќе ја покаже вашата љубов и посветеност.

  9- Anthurium

  Anthurium е едноставно, но егзотично цветно растение кое може да напредува на која било локација. Бидејќи бара малку грижа, антуриумот во саксии е одличен подарок за мажи со зафатен распоред. Освен тоа, овој цвет симболизира гостопримство, среќа и изобилство. Поради оваа причина, може да биде одличен подарок за загревање на куќата.

  10- Мировен крин

  мирниот крин е цветно растение со бел цвет и симболизира мир и спокојство. Поради неговото значење, овој елегантен цвет често се дава на ожалостеното семејство за да изрази сочувство и поддршка. Сепак, ова цветно растение можете да го подарите и како домување или роденденски подарок. Причината се должи на нејзините други значења. Конкретно, се верува дека овој цвет носи просперитет и среќа во Фенг Шуи. Најдобриот дел е што не се одржува малку, што го прави одличен подарок за вашите машки роднини, пријатели или љубовник.

  Завршни мисли

  Иако цвеќињата обично се поврзуваат со женственост, тие можат да бидат одличен подарок за мажи. На крајот на краиштата, зошто жените треба да се забавуваат? Запомнете, овие прекрасни цветови не само што ќе донесат топлина и среќа, тукутие исто така можат да помогнат во изразувањето на вашите чувства поради нивната симболика.

  Стивен Рис е историчар кој е специјализиран за симболи и митологија. Напишал неколку книги на оваа тема, а неговите дела се објавени во списанија и списанија ширум светот. Роден и израснат во Лондон, Стивен отсекогаш ја сакал историјата. Како дете, тој поминувал часови разгледувајќи антички текстови и истражувајќи стари урнатини. Ова го навело да продолжи кариера во историските истражувања. Фасцинацијата на Стивен со симболите и митологијата произлегува од неговото верување дека тие се основата на човечката култура. Тој верува дека со разбирање на овие митови и легенди, можеме подобро да се разбереме себеси и нашиот свет.