Заборави ме-не-цвет - значење и симболика

 • Споделете Го Ова
Stephen Reese

  Најпрепознатливите по нивните сонливо небесно сини цветови, заборавените го разубавуваат вашиот пејзаж по зимските месеци. Еве што да знаете за ова колоритно, разноврсно растение, заедно со неговата богата историја и симболични значења.

  За заборавените

  Родните во Европа, заборавените се убави цвеќиња од родот Myosotis од семејството Boraginaceae . Ботаничкото име е изведено од грчките термини mus што значи глувче и otis или ous што во превод значи уво , бидејќи неговите лисја личат на уши на глушец. Заедничкото име доаѓа од германскиот vergissmeinnicht што значи не ме заборави .

  Овие цвеќиња се само некои од ретките цвеќиња кои можат да се пофалат со навистина сина боја , иако може да се видат и во бела и розова боја, со жолти центри. Заборавените успеваат на влажни места, дури и на отпадни места и на патиштата. Додека М. sylvatica сортата расте во планинските пасишта и шуми, на M. scorpioides најчесто се наоѓа во близина на бари и потоци.

  • Интересен факт: Во текот на 16 век, цветот најчесто се нарекувал глувчешко уво — но за среќа името на крајот беше сменето во заборавете-не-7> до 19 век. Исто така, не треба да се меша со неговите релативни растенија - италијански и сибирски буглос, наречени лажни заборавиме , бидејќи тие исто така имаат живописно синоцвеќиња.

  Германска народна приказна за заборавениот цвет

  Приказната зад името на заборавениот потекнува од една германска народна приказна. Еднаш, еден витез и неговата госпоѓа се шетаа покрај брегот на реката, кога наидоа на прекрасните небесно сини цветови. Тие се восхитувале на убавината на цвеќињата, па витезот се обидел да ги собере цвеќињата за својата сакана.

  За жал, тој го носел својот тежок оклоп, па паднал во водите и бил однесен од реката. Пред да се удави, тој ја фрли позата на својата сакана и извика: „Не заборавај ме! Се смета дека госпоѓата ги носела цветовите на косата до денот кога умрела. Оттогаш, вкусните цветови станаа поврзани со сеќавање и вистинска љубов.

  Значењето и симболиката на заборавените

  • Верна љубов и верност – Заборавените симболизираат лојалност и верна љубов, веројатно поради нејзината поврзаност со германската народна приказна. Се смета дека љубовниците кои разменуваат букети со заборавени на разделбата на крајот ќе се обединат. Исто така, може да покаже дека некој се држи до мината љубов.
  • Сеќавање и меморија – Исто како што имплицира името, заборавените симболизираат сеќавање. Цветот едноставно вели: „Никогаш нема да те заборавам“ и „Не заборавај ме мене“. Во некои контексти, заборавените можат да претставуваат добри спомени од некој близок, кои долго ќе се паметат.Многумина веруваат дека на боиштата на Ватерло во 1815 година процветале заборавени, што веројатно придонело за значењето на цветот. Во Франција се смета дека кога ќе засадите незаборавни на гробот на вашите најблиски, цвеќињата ќе цветаат додека сте живи.
  • Смирение и издржливост – Овие цветови растат во мочурливите земји, како што се потоци и рабовите на езерцето, но сепак носат кластери од нежни, сини цветови. Во овој поглед, тие симболизираат понизност и издржливост.
  • Во некои контексти, оние што не ме забораваат се поврзуваат со тајност и желба за лојалност.

  Употреба на заборавените низ историјата

  Со векови, цвеќињата биле тема на многу литературни дела и станале симболични во различни региони и организации.

  Како сентиментален Цвет

  Во историјата се поврзува со сеќавањето на најблиските, како и со паднатите војници во војна. Се вели дека луѓето ги носат на косата или дури ги одгледуваат во градините за да ја покажат својата верност кон партнерот. Дали знаевте дека заборавените се омилените цветови на принцезата Дијана? Всушност, има многу од нив засадени во градините на лондонската палата Кенсингтон во чест на неа.

  In Medicine

  Одрекување

  Медицинските информации за симболите .com е обезбеден само за општообразовни цели. Оваа информација во никој случај не треба да се користи какозамена за медицински совет од професионалец.

  Џон Џерард, англиски језуитски свештеник за време на елизабетанската ера, верувал дека оние што не ме заборавиле лекуваат каснувања од скорпија, па затоа го нарекол цветот скорпија трева . Сепак, скорпиите не се вообичаени во Англија. Исто така, некои сорти на цветот беа направени во сируп за лекување кашлица и други белодробни заболувања.

  Во гастрономијата

  Одредени сорти на заборавот се јадат, и може да се вгради во салати, бонбони и печива за да додаде боја и интерес. Сепак, се вели дека цутот сè уште содржи благо токсична хемикалија која е штетна кога се внесува во големи количини. многу песни, романи и епови. Во Записите на Хенри Дејвид Торо , заборавените беа опишани како нешто убаво и непретежно.

  Во Амблеми и како државен цвет

  Се вели дека Хенри IV од Англија го усвоил цветот како свој личен амблем. Во 1917 година, алпскиот заборав стана официјален цвет на Алјаска , бидејќи го покрива пејзажот за време на неговата цветна сезона.

  Во 1926 година, заборавените се користеа како масонски амблем и на крајот се проби во значките на организацијата, кои некогаш се сметаа за тајна идентификација на членството, а сега вообичаено се гледаат на реверите на масоните.

  The Forget-me-not Flower воКористете го денес

  Овие префинети цветови лесно растат, што ги прави совршено растение за гранични фронтови, карпести и куќички градини, како и покривки од земја. Одлична работа е што тие ги надополнуваат другите пролетни цвеќиња и можат да послужат како прекрасна позадина за повисоки цветови. Иако нивното одгледување во саксии и контејнери не е најидеалната употреба на заборавените, сепак може да биде креативна опција за да можете да ги прикажувате на дворови и палуби.

  Ако сакате да го направите вашиот големиот ден позначаен, помислете на овие цветови! Освен што ќе додадат поп боја на вашиот свадбен букет и декор, заборавените ќе додадат допир на сентименталност на приликата. Тие се исто така идеални како вашето „нешто сино“. Тие се одличен цвет за полнење во кој било аранжман и ќе изгледаат сонливо во бутониери, централни парчиња и свадбена свода!

  Кога да дадете заборавеност

  Бидејќи овие цветови се симбол на верност и љубов, тие се идеален подарок за годишнини, веридба, Денот на вљубените и секоја романтична прослава. Букет заборавени, исто така, може да биде внимателен роденденски подарок, знак на пријателство или дури и сентиментален подарок за заминување. Вие едноставно велите: „Запомни ме засекогаш“.

  Тоа може да ги инспирира и оние со членови на семејството кои имаат Алцхајмерова болест или деменција. Исто така, самото име и симболиката го прават еден од најдобрите цвеќиња за сочувство. Во некои култури, семето што не ме заборавиим се даваат на пријателите и семејството да засадат дома, со надеж дека ќе го одржат споменот на некого жив. Тие можат да бидат совршени за секоја пригода за да го направат нечиј ден поспецијален!

  Накратко

  Овие светло сини цветови ќе го претворат секој скромен двор во нешто шарено и убаво. Како симбол на верна љубов и сеќавање, оние што не ме забораваат никогаш нема да ја изгубат својата привлечност.

  Стивен Рис е историчар кој е специјализиран за симболи и митологија. Напишал неколку книги на оваа тема, а неговите дела се објавени во списанија и списанија ширум светот. Роден и израснат во Лондон, Стивен отсекогаш ја сакал историјата. Како дете, тој поминувал часови разгледувајќи антички текстови и истражувајќи стари урнатини. Ова го навело да продолжи кариера во историските истражувања. Фасцинацијата на Стивен со симболите и митологијата произлегува од неговото верување дека тие се основата на човечката култура. Тој верува дека со разбирање на овие митови и легенди, можеме подобро да се разбереме себеси и нашиот свет.