16 цвеќиња кои значат романса и љубов

 • Споделете Го Ова
Stephen Reese

  Од античко време, цвеќињата се користат за пренесување пораки без користење зборови. Всушност, постои дури и цело поле на студии посветено на учење на јазикот на цвеќето, познато како флориографија. Ако сакате да ја изразите својата љубов кон некој посебен, било да е тоа близок пријател, член на семејството или ваш значаен друг, постои цвет што ќе ја пренесе вашата точна порака.

  Цвеќето се совршен начин за кажете некому што чувствувате за него, било да е тоа романтична љубов, страст, обожавање или едноставно занес. Со тоа, еве поглед на некои од најпопуларните цвеќиња кои многу зборуваат за вашата романса и љубов.

  Црвена роза

  Симболизам: Љубов, романтика, совршенство

  Има причина зошто црвените рози се убедливо најпопуларниот избор на цвеќе кога станува збор за означување на љубов, романса и страст. Тоа е најчестиот избор за Денот на вљубените и најдобриот начин да се каже „те сакам“ без да кажеш збор. Додека црвените рози отсекогаш ја симболизирале љубовта и убавината, различните нијанси на црвени рози можат да имаат малку различни нијанси на значење. Длабоко црвените рози означуваат посилни чувства на страст, светло-црвените рози ја симболизираат романтиката и љубовта, а бургундските рози претставуваат љубов која сè уште е невозвратена.

  Лале

  Симболизам: Совршена љубов, неуморна љубов

  Лалињата доаѓаат во секоја нијанса на виножитото и се сакани поради нивниот мирис,излив на бои и едноставна убавина. Црвените лалиња се поврзани со љубовта и романтиката, што означува неуморна љубов, лојалност и доверба. Се вели дека виолетовите лалиња претставуваат вечна љубов, додека розовите лалиња означуваат совршена љубов. Ако сакате да навлезете во потемната страна на нештата, се вели дека црните лалиња претставуваат жртвена љубов. Лалињата се исто така совршено име за многу игри на зборови поврзани со романса, како нашите лалиња треба да се бакнуваат .

  Божур

  Симболизам: Романтика, среќен брак, среќа

  Божур 8> има запишана историја која датира илјадници години, што го прави едно од најстарите цвеќиња што биле одгледувани и ценети поради неговата убавина. Како такво, тоа значи различни работи во зависност од контекстот. Сепак, некои од најчестите значења поврзани со божури низ контексти се романса, среќен брак и богатство и просперитет. Овие значења го прават божурот одличен цвет за свадби, и тие најчесто се инкорпорирани во невестинските букети и свадбениот декор.

  Јоргованот

  Симболизам: Првата љубов, почетокот на љубовта, сеќавањето, занесот

  Јоргованот претставуваат заљубеност и првата љубов што укажува на невиност и младост. Тие се идеални да се подарат на нова љубов за да ја прослават подемот на врската. Тие се исто така совршени за да се сеќаваат на врската и да го прашаат примачот „ Дали сè уште ме сакаш ?“. Нивнитепосебниот мирис и боја прават јоргованот да се издвојува од другите видови цвеќиња.

  Каранфил

  Симболика: Љубов, обожавање, наклонетост

  Уште еден популарен цвет особено за свадби, каранфилите имаат неколку значења поврзани со љубовта, во зависност од бојата. Розовите каранфили претставуваат љубов, наклонетост и нежност, додека темно розовите каранфили ја претставуваат расцутената врска помеѓу двојката. Црвените каранфили подразбираат восхит и обожавање, што е посуптилно по значење од темноцрвените каранфили кои демонстрираат силни и страсни чувства на љубов. Белите каранфили, од друга страна, претставуваат чиста и вистинска љубов.

  Орхидеја

  Симболика: Љубов, убавина, луксуз

  Орхидеите се цвет со софистициран и елегантен изглед, познат по своите стилски цветови. Тие симболизираат љубов и чиста љубов. Исто така, се верува дека цветот е афродизијак со способност да ја поттикне романтиката. Поврзан е и со плодноста .

  Сончогледи

  Симболика: Посветеност, лојалност, долговечност

  Сончогледите симболизираат посветеност и лојалност кои произлегуваат од лојалноста и посветеноста на цветот кон сонцето. Без оглед на дејствата на сонцето, сончогледот продолжува да го покажува својот поглед кон него, да му се восхитува и да го следи неговото патување, што го прави врвен симбол на лојалност. Веселата боја на сончогледот исто така ги прави асимбол на позитивност и надеж за иднината, идеален да му го дадете на некој со кој планирате да имате долга врска.

  Primrose

  Симболизам: Посветеност, вечна љубов

  Иако не е многу популарен цвет, јаглите претставуваат вечна и неуморна љубов и се идеални доколку сакате поуникатна опција. Тие означуваат млада љубов и неможност да живеете без вашата сакана. Така, ако ѝ дадете букет јаглика на вашата друга половина, ќе покаже дека сакате да бидете со нив засекогаш и дека животот без нив не вреди да се живее.

  Црвени хризантеми

  Симболизам: Среќа, лојалност, љубов на прв поглед

  Бидејќи хризантемите доаѓаат во широк спектар на бои, секоја боја има свое значење. Црвените хризантеми симболизираат љубов на прв поглед и лојалност. Овие цвеќиња се совршен начин да се каже „ Јас сум заљубен! “ или „ Те сакам! “.

  Заборави ме

  Симболизам: Меморија, верна љубов, верност, сеќавање

  Самото име заборави-не ни кажува за што е овој цвет. Симболизирајќи го сеќавањето, верната љубов, лојалноста и меморијата, заборавените се совршениот цвет за да го подарите вашето значајно на годишнини, Денот на вљубените и која било друга романтична прослава. Нивната сина боја ги прави различни бидејќи тие се едно од ретките природно сини цветови.

  ЖолтаБагрем

  Симболизам: Тајна љубов, пријателство

  Жолтите цветови од багрем се одличен избор за подарување секоја личност за која навистина се грижите, било да е тоа пријател, член на семејството или вашата сакана. Цветот претставува позитивност и топлина, со своите весели жолти нијанси. Сепак, цветот може да укаже и на тајни чувства и е совршен да му се даде на некого на кого потајно му се восхитувате.

  Гарденија

  Симболика: Радост, блаженство, тајна љубов, доверба

  Гардениите се популарен цвет во букети и декор на куќата, ценети поради нивниот чист изглед и опојниот мирис. Цветот често се поврзува со тајна љубов. За време на викторијанските времиња, кога цвеќињата честопати се користеа за да се пренесат пораки на суптилен начин, гардениите беа тивок начин да се каже те сакам или Ти си прекрасна. Тие се исто така поврзани со радост и блаженство, што ги прави совршени празнични цвеќиња, особено за свадби и веридби.

  Бел дитан

  Симболизам: Љубов, страст, романса

  Белиот дитан е стилски и елегантен цвет, симболизирајќи ја љубовта и страста. Цветот, исто така, се тврди дека е афродизијак и може да ги поттикне чувствата на љубов и романса. Иако не е добро познат цвет, белиот дитан е идеален избор доколку сакате нешто малку невообичаено.

  Алстромерија

  Симболика: Љубов, пријателство, посветеност

  Додека алстромерија доаѓа во низа бои и означува неколку работи, а најчестите значења се поврзани со љубовта, пријателството и посветеноста. Интересен факт за овие цвеќиња е како растат нивните лисја - тие излегуваат наопаку, но се извиткуваат нанадвор од стеблото додека растат. Ова често се зема за да ги означи извртувачките и кривулестните патишта по кои често поминуваат односите.

  Камелија

  Симболизам: Љубов, наклонетост, восхит, обожавање

  Камелиите се нежен цвет кој симболизира обожавање, љубов, страст и желба. Црвените камили означуваат силна страст и љубов, додека белите камелии се посуптилни во нивното значење, означувајќи обожување и наклонетост. Сепак, розовите камелии симболизираат копнеж за некого.

  Рајско цвеќе

  Симболика: Верност, изненадување од романса, радост, возбуда

  рајската птица е уникатен, егзотичен цвет кој се истакнува со своите прекрасни бои и форма. Тоа е совршен подарок кога сакате да дадете изјава, покажувајќи дека можете да бидете различни и креативни. Во однос на симболиката, цветот на рајската птица ја означува верноста и изненадувањето на романтиката.

  Завиткување

  Ене го имате – 16 од најромантичните цвеќиња до подарете му на вашиот посебен некого на Денот на вљубените, годишнини, специјални прилики и во секое време кога сакате да ја изразите вашата љубов!

  Стивен Рис е историчар кој е специјализиран за симболи и митологија. Напишал неколку книги на оваа тема, а неговите дела се објавени во списанија и списанија ширум светот. Роден и израснат во Лондон, Стивен отсекогаш ја сакал историјата. Како дете, тој поминувал часови разгледувајќи антички текстови и истражувајќи стари урнатини. Ова го навело да продолжи кариера во историските истражувања. Фасцинацијата на Стивен со симболите и митологијата произлегува од неговото верување дека тие се основата на човечката култура. Тој верува дека со разбирање на овие митови и легенди, можеме подобро да се разбереме себеси и нашиот свет.