Симболи на победа и што значат

 • Споделете Го Ова
Stephen Reese

  Постојат многу симболи на победа кои се користат за да се инспирираат и мотивираат луѓето да се борат во добрата борба, да работат кон големи цели и достигнувања и да ги надминат духовните или психолошките битки. Овие симболи се сеприсутни, некои со корени кои датираат илјадници години наназад. Во оваа статија, ги заокруживме некои од најпознатите симболи на победата и триумфот во различни култури и временски периоди, наведувајќи ја нивната историја и како тие се поврзале со победата.

  Ловоров венец

  Од антиката, ловоровиот венец се смета за симбол на победата и моќта. Грчките и римските богови често се прикажани како носат круна, но особено Аполон богот на музиката . Во Метаморфозите на Овидиј, откако нимфата Дафне го отфрлила Аполон и избегала претворајќи се во ловоров дрво, ловоровиот лист станал симбол на Аполон, кој често бил прикажан како носи ловоров венец. Подоцна, на победниците на Питиските игри, серија атлетски фестивали и музички натпревари одржани во чест на Аполон, им беше доделен ловоров венец во чест на богот.

  Во античката римска религија, ловоровите венци секогаш биле прикажани во рацете на Викторија, божицата на победата. Corona Triumphalis беше највисокиот медал доделен на победниците во војната и беше направен од ловоров лисја. Подоцна станале монети со царот крунисан со ловоров венецсеприсутна, од монетите на Октавијан Август, оние на Константин Велики.

  Симболиката на ловоровиот венец опстојува до денес и е прикажана на олимписките медали. На овој начин, тој стана поврзан со успех и академски достигнувања. Во некои колеџи ширум светот, дипломираните студенти добиваат ловоров венец, додека многу печатени сертификати содржат дизајни на ловоров венец.

  Крило на стравопочит

  Исто така познат како Aegishjalmur , Корилото на стравопочит е еден од најмоќните симболи во нордиската митологија . За да не се меша со Vegvisir, Кормилото на стравопочит се препознава по неговите шилести трозачици кои зрачат од центарот, за што се верува дека предизвикува страв во непријателот. Викиншките воини го користеле како симбол на храброст и заштита на бојното поле, обезбедувајќи ја нивната победа против нивните непријатели.

  Многумина исто така шпекулираат дека симболот е составен од руни, кои му додаваат значење. Додека за раците се вели дека личат на Z-руната која е поврзана со заштита од непријатели и победа во битки, шилките се Иса руните што буквално значат мраз . Се смета за магичен симбол кој може да донесе победа и да им даде заштита на оние што ја носат.

  Тиваз руна

  Именувана по нордискиот воен бог Тир , ова руната е поврзана со победа во битка, бидејќи Викинзите го повикувале во битките за да обезбедат победа. Во Sigrdrífumál , песна во Поетската Еда , се вели дека некој што сака да постигне победа мора да ја впише руната на своето оружје и да го повика името Тир.

  За жал , симболот подоцна бил присвоен од нацистите во нивната пропаганда за создавање на идеализирано ариевско наследство, што му дало негативно значење на симболот. Сепак, имајќи ги предвид античките корени на овој симбол, неговите врски како симбол на победата се многу посилни отколку што е нацистички симбол.

  Thunderbird

  Во културата на Индијанците, се смета дека громовникот е моќен дух во форма на птица. Мафтањето со крилјата донело гром, додека се верувало дека молњите блеснале од очите и клунот. Тоа генерално се залага за моќ, сила, благородност, победа и војна.

  Сепак, различни културни групи имаат свои приказни за птицата. За племето Чероки, тоа претскажало победа на племенските војни водени на терен, додека народот Винебаго верува дека има моќ да им даде на луѓето големи способности.

  Светлината на Дија

  Значајно за Хиндусите, Џаините и Сиките ширум светот, дија е земјена светилка. Се верува дека нејзината светлина претставува знаење, вистина, надеж и победа. Тоа е поврзано со индискиот фестивал Дивали, каде што луѓето ја слават победата на доброто над злото, светлината над темнината и знаењето над незнаењето. Дивали е исто такапознат како фестивал на светлината , бидејќи куќите, продавниците и јавните простори се украсени со дијаи.

  За време на свеченостите, се смета дека Божественото слегува во форма на светлина за да го победи злото, претставена со темнина. Исто така, се верува дека светлата ќе ја наведат божицата Лакшми да донесе богатство и просперитет во домовите на луѓето. Освен ритуалот на палење дија, луѓето вршат и ритуали на чистење и ги украсуваат своите домови со шари направени од обоен ориз.

  Банер на победата

  Автор и фотографија: Коси Граматиков (Тибет 2005), Dhvaja (Знаме на победата), покрив на манастирот Санга.

  На санскрит, Знамето на победата е познато како dhvaja , што значи знаме или знак. Првично се користел како воен стандард во античкото индиско војување, носејќи го амблемот на големите воини. На крајот, будизмот го усвои како симбол за победата на Буда над незнаењето, стравот и смртта. Како симбол на победата, ги потсетува луѓето да ја придобијат својата страст и гордоста за да постигнат просветлување.

  Дланка гранка

  Во античко време, мотивот на палмовата гранка ја симболизирал победата , непоколебливост и добрина. Најчесто бил врежан во внатрешноста на храмовите, зградите, па дури и прикажан на монети. Кралевите и освојувачите биле пречекани со палмини гранки. Тие, исто така, се смета дека се знак на триумф и радост за време на празничните прилики.

  ВоХристијанството. Меѓутоа, прославата на Цветници, заедно со употребата на палмови гранки за време на оваа пригода, била воведена во западното христијанство дури во 8 век.

  Во христијанската традиција, Цветници е недела пред Велигден, а првиот ден од Страсната седмица. Во некои цркви, започнува со благослов и процесија на палми, а потоа читање на Страдањето, кое се врти околу животот, судењето и погубувањето на Исус. Во другите цркви, денот се слави со давање палмови гранки без ритуални церемонии.

  Тркало на бродот

  Еден од најпопуларните симболи на наутичкиот свет, тркалото на бродот може да го симболизира победа, животен пат и авантури. Бидејќи може да го промени правецот на чамецот или бродот, многумина го користат како потсетник за наоѓање на вистинскиот пат и донесување правилни одлуки. Многумина исто така го поврзуваат со победа додека доаѓаат кон своите цели и аспирации во животот.

  V за победа

  Од Втората светска војна, знакот V го користат воините и миротворците да симболизира победа, мир и отпор. Во 1941 година, отпорниците во регионите окупирани од Германија го користеа симболот за да ја покажат својата непобедлива волја.

  Винстон Черчил, поранешен премиерМинистерот на Обединетото Кралство, дури го користеше симболот за да ја претстави битката против нивниот непријател. Неговата кампања го поврза симболот со холандскиот термин vrijheid , што значи слобода .

  Наскоро, претседателите на Соединетите Држави го искористија знакот V за да ги прослават своите изборни победи . До времето на Виетнамската војна, тој беше широко користен од антивоеното движење, демонстрантите и студентите како симбол на опозиција.

  Знакот V стана културен феномен во Источна Азија кога познат лизгач вообичаено блесна гестот со раката за време на Олимпијадата во Јапонија во 1972 година. Јапонските медиуми и рекламирањето му дадоа на симболот својот најголем поттик, со што стана популарен гест на фотографиите, особено во Азија.

  Св. Џорџова лента

  Во постсоветските земји, црно-портокаловата лента ја означува победата во Втората светска војна над нацистичка Германија, позната како Голема патриотска војна. Се смета дека боите претставуваат оган и барут, кои исто така потекнуваат од боите на рускиот царски грб.

  Св. Георгиевата лента беше дел од Орденот на Свети Ѓорѓи, највисоката воена награда во империјална Русија во 1769 година, воспоставена под царицата Катерина Велика. Редот не постоел за време на Втората светска војна, бидејќи бил укинат по револуцијата во 1917 година и оживеал дури во 2000 година, кога повторно бил воведен во земјата. Секоја година, во неделите пред ПобедатаПрослави на денот, Русите носат панделки за Свети Ѓорѓија за да ја прослават победата на војната и ја симболизираат воената храброст.

  Планката не е единствена по својот дизајн, бидејќи постојат и други слични ленти, како што е гардата Лента. Истите бои на лентата на Свети Ѓорѓија се користат и на медалот „За победата над Германија“, кој им беше доделен на победничкиот воен и цивилен персонал од Втората светска војна.

  Накратко

  Терминот победа ги потсетува сликите на битките, но може да се поврзе и со духовната војна и пронаоѓањето на целта на животот. Ако водите свои битки, овие симболи на победата ќе ве инспирираат и мотивираат на вашето патување.

  Стивен Рис е историчар кој е специјализиран за симболи и митологија. Напишал неколку книги на оваа тема, а неговите дела се објавени во списанија и списанија ширум светот. Роден и израснат во Лондон, Стивен отсекогаш ја сакал историјата. Како дете, тој поминувал часови разгледувајќи антички текстови и истражувајќи стари урнатини. Ова го навело да продолжи кариера во историските истражувања. Фасцинацијата на Стивен со симболите и митологијата произлегува од неговото верување дека тие се основата на човечката култура. Тој верува дека со разбирање на овие митови и легенди, можеме подобро да се разбереме себеси и нашиот свет.