Цвеќиња што симболизираат надеж - список

 • Споделете Го Ова
Stephen Reese

  Дали сакате да ја започнете вашата градина или да стилизирате букет за некој што минува низ тежок проблем? Цвеќињата кои симболизираат среќа и надеж се одличен додаток во вашата градина или за подарок. Овие цвеќиња промовираат позитивни чувства, правејќи ги градините да изгледаат посветли и ги осветлуваат лицата на луѓето кои ги добиваат како подарок. Прочитајте за да дознаете кои цвеќиња симболизираат надеж и сила во различни култури.

  Иако повеќето цвеќиња се убави, не сите од нив изразуваат позитивни мисли и чувства. Меѓутоа, ако барате цвеќиња што можете да ги подарите на некој што се мачи, вреди да се разгледаат следните растенија кои симболизираат надеж.

  Цвеќиња што значат надеж

  Ирис

  Ирисите се лесни за одгледување растенија кои потекнуваат од северната хемисфера. Популарни се поради нивните прекрасно обликувани и шарени цветови.

  Божицата често цвета во текот на зимата, што ги прави одлична опција за студените месеци. Нивната способност да напредуваат во негостопримливи клими и средини ги поврзуваат со издржливост и надеж.

  Ирисите се популарен симбол на доверба, надеж и мудрост, како и пријателство и храброст. Таа, исто така означува победа и моќ во некои култури.

  Centaurea

  Centaurea е род на растение кое има влакнести стебла и лисја во облик на копје, кои вклучуваат цвеќиња како како пченкарното цвеќе.

  Името Centaurea доаѓаод грчкиот збор kentauros што значи centau r на англиски. Во грчката митологија, Хирон бил кентаур популарен поради неговата мудрост и експертиза во медицината. Се вели дека користел цвеќиња од Кентауреа за да ги залечи раните. Потоа стана познат по тоа што ги поучува другите за тајните лековити својства на билките.

  Кентауреа симболизира не само надеж, туку и посветеност, исчекување, љубов и плодност. Може да претставува и добра среќа, просперитет и богатство.

  Eranthis

  Eranthis е вид на туберозна трајни растенија што е роден во Азија и јужна Европа. Тие се впечатливи зимски цветови кои често се појавуваат со Снежни капки. Нивните различни цветови во облик на чаша се типично бели или жолти. Тие се лесни за одгледување и можат да издржат мраз и снег.

  Значењето на името eranthis потекнува од зборовите er , што значи пролет и anthos , што значи цвет . Познат е и како Зимски аконит бидејќи неговите лисја личат на родот Aconitum. Овој цвет ги симболизира новите почетоци, повторното раѓање и надежта бидејќи е едно од најраните цути во пролетта. како galanthus, потекнува од Блискиот Исток и Европа. Тоа е дел од луковично растение кое припаѓа на семејството Amaryllidaceae. Овие растенија имаат бели цветови во форма на ѕвонче кои лабаво висат од нивните стебла,давајќи им воздух на скромност.

  Името galanthus доаѓа од грчките зборови gala , што значи млеко и anthos , што значи цвет . Ова се однесува на цвеќето млечно бела боја. Нивната боја и кревкиот изглед ги прават заеднички симбол на скромност, чистота, невиност и надеж.

  Како цвеќињата на ерантис, кокичињата се популарен симбол на повторното раѓање бидејќи тие се еден од Прво цвета во пролет.

  Снегулки

  Снегулките или леукојум се домородци од Евроазија кои имаат висечки цветови во облик на ѕвонче и зеленило како трева. Тие се прилично мали по големина, но се миризливи и убави цвеќиња. Нивното име потекнува од зборовите leukos и ion , што значи бело и виолетова , референца за бојата на растенијата. Снегулките најчесто цветаат во лето и пролет. Нивните бели цветови ја симболизираат чистотата, додека нејзините рани цветови во пролетта претставуваат надеж и ново поглавје на кое треба да се радуваме.

  Forget Me Not

  Forget Me Nots, исто така т.н. Myosotis, има ситни цветови кои се типично сини, но имаат и некои розови и бели нијанси. Името mysotis доаѓа од грчкиот збор за уво на глушец , бидејќи листовите на растението личат на уво на глувче. Сепак, неговото заедничко име Заборави ме не има многу поромантично потекло.

  Легендата вели дека во средновековни времиња, витез одел покрајрека со неговата госпоѓа. Додека се наведнал да ѝ собере цвеќе, изгубил рамнотежа поради тешкиот оклоп и паднал во реката. Како што беше однесен во струите, тој ги фрли цвеќињата кон неа и извика: „Не заборавај ме!“. Сепак, таа претставува и сеќавање, надеж и неуморна љубов.

  Бундликава круша

  Бундликавата круша, позната и како Opuntia, е дел од семејството на кактуси. Има уникатна структура и форма, со зелени сегменти наречени кладоди кои складираат вода. Овие боцки ги штитат растенијата од предатори. Нејзините жолти цветови во облик на чаша се особено привлечни и лесни за одгледување, што ги прави совршен додаток на секоја градина.

  Опунтија го добила своето име од Опус, антички грчки град. Бодликава круша, неговото заедничко име, се однесува на неговите боцки плодови со текстура слична на круша. Во различни култури се гледа како симбол на надеж и живот бидејќи овие неверојатни растенија можат да преживеат дури и во најтешките услови.

  Петунија

  Петунија се популарни поради нивните шарени цветови во форма на инка. Тоа е поврзано со растението тутун, уште еден член на семејството nightshade . Во 16 век, група шпански истражувачи откриле петунии и ги нарекле Petun , што значи безвредно растение тутун, најверојатно затоа што личело на растението тутун, но го немалоистите својства.

  Петониите не биле баш популарни во минатото. Тие дури се познати по тоа што ги симболизираат негативните чувства како огорченост и лутина. Сепак, тие исто така можат да симболизираат добри концепти како љубов, почит и надеж. Нивното значење во голема мера зависи од приликата, како и од односот помеѓу давателот и примачот.

  Историја на цветната симболика

  Симболичките значења отсекогаш биле прикачени на цвеќето, толку многу што јазикот на Цвеќе стана дел од ткивото на западната култура. Концептите како љубов, надеж, гнев, презир, презир, обожавање и така натаму, сите можат да бидат претставени со цвеќиња. На пример, амарант означуваше безнадежност, додека ирис или кокиче претставуваше надеж.

  Во 1800-тите, учењето за значењето на цвеќето стана една од најпопуларните занимации. Повеќето викторијански домови тогаш имаа водичи кои објаснуваат што значи секој цвет, иако различни извори обично му доделуваат различни значења на секој цвет. Цветната симболика беше исклучително популарна во викторијанската ера затоа што помогна да се испраќаат пораки што луѓето не можеа да ги кажат гласно. Цвеќињата и начинот на кој се давале, дури биле користени за да се одговори на прашањата да или не . На пример, цвеќето што се предава со левата рака значело не, додека цвеќето предадено со десната значело да .

  Растенија биле дадени и на другиизразуваат негативни чувства како горчина, па дури и вообразеност. Кога некој ќе добие роза со која се изразува нечија посветеност кон него, може да одбие со испраќање жолт каранфил што значеше презир.

  Завиткување

  Без разлика дали приредувате букет за некого или размислувате за започнување на вашата градина, цвеќињата што ја симболизираат надежта се одлично место за почеток. Од прекрасни ириси до контроверзни петунии, има многу растенија со ниско одржување кои ќе служат за вашата цел.

  Стивен Рис е историчар кој е специјализиран за симболи и митологија. Напишал неколку книги на оваа тема, а неговите дела се објавени во списанија и списанија ширум светот. Роден и израснат во Лондон, Стивен отсекогаш ја сакал историјата. Како дете, тој поминувал часови разгледувајќи антички текстови и истражувајќи стари урнатини. Ова го навело да продолжи кариера во историските истражувања. Фасцинацијата на Стивен со симболите и митологијата произлегува од неговото верување дека тие се основата на човечката култура. Тој верува дека со разбирање на овие митови и легенди, можеме подобро да се разбереме себеси и нашиот свет.