Цвет на хортензија - симболика и значење

 • Споделете Го Ова
Stephen Reese

  Омилени поради прекрасните кластери цвеќиња, хортензиите носат разновидна боја и текстура на летниот пејзаж. Еве што треба да знаете за најпопуларните сорти на цветот, неговата темна страна како домашно растение и неговото значење денес.

  За Hydrangeas

  По потекло од Азија и западната хемисфера , Hydrangea е род на цветни растенија и дрвенести грмушки од семејството Hydrangeaceae . Неговото име е изведено од грчките термини hydro , што значи вода и angeion што се преведува како сад . Се смета дека е референца за семките на цветот кои личат на традиционална водена стомна.

  Повеќето сорти се одликуваат со цветни кластери во форма на топка или пом-пом, додека други имаат издолжени форми, особено пејџот или Х. paniculata . Од друга страна, хидронзиите со чипкаст имаат чипкаст изглед, наликувајќи на рамни капи со разнежни рабови. На H. arborescens 'Abetwo' се здоби со заштитно име Incrediball hydrangea поради големата големина на нејзините цветови.

  Овие цветови доаѓаат во различни бои вклучувајќи сина, розова, виолетова, зелена и бела. Некои hydrangeas дури имаат различни бои во една грмушка. Интересно е тоа што одредени сорти прикажуваат бои во зависност од pH вредноста на почвата, како што е розовата во алкална и виолетова или сина во кисела почва, додека други имаат фиксни бои.

  Додека повеќетоhydrangeas обично достигнуваат околу 2 до 9 метри во височина, други можат да достигнат и до 15 метри, особено H. petiolaris или качувачката hydrangea . Во северните умерени региони, овие цвеќиња цветаат во рана пролет до доцна есен, но тие се одгледуваат и во тропски и суптропски области.

  Забелешка: Овие прекрасни цветови се отровни кога се голтаат. Всушност, цветовите, пупките и листовите на растението содржат гликозид амигдалин, кој може да се разложи за да произведе цијанид. Како што веројатно знаете, цијанидот е смртоносен отров. Исто така, не треба да се обидувате да пушите сушени хидрогени, бидејќи тоа најверојатно ќе произведе сублетална доза на гас цијанид.

  Значењето и симболиката на хидронзиите

  Останува дебата околу симболиката на цветот, бидејќи доби различно значење во различни култури. Еве некои од нив:

  • Симбол на благодарност – Хортензиите имаат раскошно цветање, што ги поврзува со благодарност и искрена пофалба. Во некои култури, нивната форма се гледа дури и како сличност на срцето што чука.
  • Симбол на простување – Во јапонската легенда, цветот е поврзан со вистински емоции и извинување. Оваа симболика доаѓа од приказната за императорот кој му дал хидрогени на семејството на жената што ја сакал, како извинување што ја запоставил. Цветот едноставно вели: „Ви благодариме за разбирањето“.
  • Убавинаи Грејс – Дали знаевте дека хортензиите се поврзани со четири години брак? Во некои култури, hydrangeas се користат за да го симболизираат расцутениот однос на двојката. На крајот на краиштата, Овошјето и цвеќињата се традиционалната тема на 4-годишнината од бракот.
  • Смиреност и мир – Хортензиите можат да се видат во мирни и смирувачки бои, правејќи тие се поврзуваат со чувствата на спокојство.
  • Безстрасност и бездушност – За жал, има и негативни асоцијации, поврзани со немилосрдност и невнимание. Во некои случаи, цутот вели: „Ти ти е ладно“. Во Европа, се смета дека Англичаните им давале цвеќиња на жените кои ги одбивале за да покажат дека се ладни и бездушни.
  • Во некои контексти, хортензиите исто така ја симболизираат лажната гордост , фалбаџиство и суетна слава затоа што произведуваат драматично цветање. Исто така, се верува дека Викторијанците ги гледале како негативно растение.

  Употреба на цветот на хидронсија низ историјата

  Во некои култури, цветовите на hydrangea често се користат за правење билни чаеви и лекови, па дури се верува дека имаат натприродни моќи.

  Во Магијата и суеверија

  Во јапонската култура, се смета дека hydrangeas имаат моќна магична способност да ги оддалечат злите духови. Некои дури ја носат или ја расфрлаат нејзината кора околу своите домови со надеж дека ќе скршат шегови, зли магии,клетви и злобни желби.

  Во чај и пијалоци

  Некои диви сорти на растението, особено листовите на H. serrata , се користат за правење слатки чаеви. Содржи фелодулцин, супстанца која може да се користи како замена за шеќер. Сепак, не е препорачливо да правите чај од сопствените хидрогени, бидејќи повеќето варијанти се токсични.

  Во Јапонија, свежите листови на H. serrata се сушат за да се направат свечени чаеви за будистички фестивал познат како Kanbutsu-e или роденден на Буда. Се нарекува дури и како чај на небото , кој се прелива врз статуата на Буда и се пие на церемонијата. Во Кореја, се користи за правење сугукча или исулча билен чај.

  Во медицината

  Одрекување

  медицинските информации на symbolsage.com се обезбедени само за општи образовни цели. Оваа информација во никој случај не треба да се користи како замена за медицински совет од професионалец.

  Иако hydrangea е веројатно небезбедна кога се зема во големи количини, понекогаш се користи за лекување на камења во бубрезите, инфекции на мочниот меур, проблеми со уринарниот тракт и други состојби бидејќи се тврди дека има диуретично дејство.

  Во декоративната уметност

  Хортенсиите станаа доминантен мотив во текстилот и теписите во времето на Луј XIV во Франција. Тоа ги инспирираше уметниците, вклучувајќи го и Пјер-Жозеф Редуте, кој се смета за најголем ботанички илустраторна сите времиња и наречен Рафаел на цвеќето . Цветањето е исто така прикажано во различни слики во акварел и портрети на жени.

  Цветот на хидронсија што се користи денес

  Од чипка до чепкалка и снежни топки, постојат бескрајни сорти на цвеќе за секој градина. Поради нивната претрусна целосна форма, hydrangeas не се само полнење, туку и совршено изразен цвет за секој аранжман, додавајќи разлика на централните елементи, тркачите на маса, сводовите на црковните врати и свадбените украси. За невестинска поза, нивната убавина може да стои сама по себе, но лесно овенуваат бидејќи им треба многу вода при сечење. Сепак, тој е совршен за драматичен букет кога е споен со други цвеќиња.

  Во дизајнот на накит, многумина го користат цветот во ѓердани направени од смола, како и имитирајќи го неговиот изглед со благородни метали и скапоцени камења. Во модата, hydrangeas може да се направат круни со цвеќиња за боемски шик изглед на музички фестивали, романтични вечери, летни забави, па дури и свадби.

  Кога да се подарат hydrangea Flowers

  Овие цвеќиња се совршени за секоја пригода, вклучувајќи родендени, празници и годишнини. Всушност, тоа е најдобриот подарок за пар кој ја слави својата четиригодишна пресвртница. Како растенија во саксии, тие се совршени за покажување благодарност и благодарност на Денот на мајката.

  Во јапонската култура, тоа е поврзано со извинување и простување. Одлични се и букетите од hydrangeaизразување сочувство, особено кога приликата бара да се одбележи некоја посебна личност или да се утеши некого.

  Бидејќи цветот има некои негативни асоцијации, најдобро е да го запишете неговото позитивно значење во картичка, па дури и да ги измешате хидрогените со други цветови за да се создаде позначаен букет.

  Накратко

  И покрај многуте варијации во неговите симболички значења, hydrangeas остануваат омилени во градините, букетите и цветните аранжмани. Цветањето доаѓа во огромна разновидност на бои, што ви овозможува да го доловите забавниот дух на летната сезона.

  Стивен Рис е историчар кој е специјализиран за симболи и митологија. Напишал неколку книги на оваа тема, а неговите дела се објавени во списанија и списанија ширум светот. Роден и израснат во Лондон, Стивен отсекогаш ја сакал историјата. Како дете, тој поминувал часови разгледувајќи антички текстови и истражувајќи стари урнатини. Ова го навело да продолжи кариера во историските истражувања. Фасцинацијата на Стивен со симболите и митологијата произлегува од неговото верување дека тие се основата на човечката култура. Тој верува дека со разбирање на овие митови и легенди, можеме подобро да се разбереме себеси и нашиот свет.