Цвет од магнолија - значење и симболика

 • Споделете Го Ова
Stephen Reese

  Магнолиите се едноставно прекрасни цвеќиња со значајна симболика. Познати по нивните големи, сјајни цветови кои растат на краевите на големите гранки, постојат бројни легенди за цветот Магнолија и неговата симболика. Оваа статија ќе опфати се што треба да знаете за симболиката и значењето на магнолиите.

  Што се магнолиите?

  Магнолиите постојат илјадници години и се едни од првите цветни растенија. Фосилните остатоци откриваат дека овие растенија живеат на Земјата повеќе од 100 милиони години. Магнолиите се познати по своите спектакуларни, миризливи цвеќиња, како и по привлечните, зимзелени, сјајни лисја.

  Магнолија е голем род со цветни растенија. Во подфамилијата Magnolioideae има над 210 видови. Бојата и изгледот на магнолиите варираат во зависност од видот, но тие обично се движат помеѓу нијанси на бела до розова. Магнолиите во Азија по изглед се разликуваат од магнолиите во Северна Америка.

  Пјер Мањол, француски ботаничар, бил инспирација за името на овој цвет. Тој им помогна на научниците да утврдат дека растенијата се класифицирани во фамилии наместо во видови.

  Источна Азија, Хималаите, источна Северна Америка и Централна Америка се дом на овој вид. Дрвјата магнолија можат да достигнат висина од 40 до 80 стапки и ширење од 30 до 80 стапки. Тие можат да бидат зимзелени, полузимзелени или листопадни,во зависност од видот.

  Аранжманот на ливчињата е уникатен за магнолијата и не се среќава кај други цвеќиња. Некои ливчиња од магнолија се големи и не се поделени на бројни независни, единечни ливчиња. Овие гигантски ливчиња често се мешаат со едно, масивно ливче.

  Симболиката на магнолиите

  Цветот Магнолија има неколку значења. Некои од овие претстави се како што следува.

  Симбол на убавината

  Магнолиите се симбол на убавината. Во античка Кина, овие цвеќиња се гледале како претстави на убавината и нежноста на жената. Женските бои на цвеќињата дополнително ја зајакнуваат оваа асоцијација.

  Достоинство и чистота

  Цветовите на магнолија се симболи на достоинство и чистота, делумно поради нивните бледи женски бои. Во некои делови од светот, цветовите од магнолија се вградени во букети за невести, како претстава за чистотата на невестата.

  Долговечност

  Магнолиите изгледаат како нежни цвеќиња, но тие се издржливи како и дрвото Магнолија. Овие дрвја еволуирале во текот на илјадници години и живеат до стотици години. Поради овие асоцијации, магнолиите претставуваат долг живот и издржливост.

  Спокој и добра енергија

  Во фенг шуи, грмушките од магнолија или дрвјата засадени надвор од домот се вели дека носат смиреност и спокојство за оние кои живеат таму. Исто така, се верува дека ако се засади растение магнолијаво дворот, сопственикот ќе има финансиска корист.

  Љубов

  Цветот Магнолија претставува љубов и обожавање. Ова го прави цветот совршен подарок за некој што го сакате. Тоа е исто така поврзано со љубовта кон природата.

  Значења на бојата на магнолија

  Ливчињата на цвеќето од магнолија доаѓаат во различни бои, секоја со свое значење.

  • Розови магнолии

  Розовите ливчиња се поврзани со грчката божица на љубовта Афродита (римски Венера ). Тие го одразуваат женскиот аспект. Пинк магнолиите обезбедуваат и дом со пријателска атмосфера. Прекрасната нијанса на цветот Магнолија ќе даде силна изјава за некој за кој се грижите бидејќи покажува наклонетост и љубов.

  • Бели магнолии

  Белите ливчиња на Магнолиите се поврзани со грчките лунарни божици Селена или Артемида. Како и кај повеќето бели цветови, белите магнолии симболизираат чистота, невиност, вера, надеж, духовност, љубов и грижа.

  • Црвените магнолии

  Богатото, црвено-обоено цвеќе магнолија е величествено привлекување очи. Тоа е поретка нијанса од родот Магнолија и тешко може да се сретне. Тој ја симболизира љубовта и е совршен цвет за подарување на некој значаен друг.

  • Жолти магнолии

  Пријателството, љубовта и среќата се сите симболи од жолтиот цвет на магнолија. Овој цвет ја пренесува вашата грижа за другитеи го покажува вашето сочувство и љубов кон нив.

  • Виолетови магнолии

  Виолетовиот цвет на магнолија симболизира величественост, кралско семејство, мистерија, духовност и луксуз . Овие цвеќиња може да се подарат практично на секого и никогаш нема да достават погрешна порака. Виолетовите цветови на магнолија се обично елегантни, убави и единствени.

  Значењето и употребата на магнолија

  • Медицинска употреба: Кората на магнолија и цветните пупки се користат за лекување на главоболки, забоболки, тешкотии во белите дробови, менструални грчеви и мускулна релаксација, меѓу другото. Билкарите во Русија често ја натопуваат кората од дрвото магнолија во вотка пред да ја употребат.

  Одрекување

  Медицинските информации на symbolsage.com се обезбедени само за општообразовни цели. Оваа информација во никој случај не треба да се користи како замена за медицински совет од професионалец.
  • Мебел: Дрвото од магнолија се користи во изградбата на куќи и мебел. Тоа е тврдо дрво, со фина текстура и убаво зрно. Изгледа слично на јаворовото дрво.
  • За украсни цели: Магнолијата е популарно украсно растение ширум светот. Додека овие растенија обично се засадени во земја и растат до големи димензии, тие можат да се одгледуваат и во саксии. Цветовите се користат во букети, за внатрешни украси и се подаруваат.
  • Како национален цвет : СеверНационален цвет на Кореја е миризливата магнолија, попозната како Siebold's magnolia (Magnolia sieboldii).
  • Се јаде како салата: Со слаб вкус на ѓумбир, цвеќињата на магнолија не се само за јадење, но и вкусно. Тие се вкусно свежи и сирови во салата.

  КОГА да подарите магнолија?

  Букетите од магнолија се совршени за различни прилики. Еве неколку прилики да подарите букет од магнолија.

  • Подарок за брзо опоравување: Поради неговата поврзаност со издржливоста и долговечноста, тој е совршен подарок за некој кој не Немам добро здравје.
  • Ден на вљубените: Црвениот цвет на магнолија е знак на љубов, страст и романса. Ова го прави идеален да се даде како подарок за Денот на вљубените наместо традиционалната црвена роза .
  • Роденденски желби : Може да се подарат цвеќиња од магнолија за да им честитаат на новите родители. Тие, исто така, прават добри подароци за роденден.
  • Затоплување на домот : Како подарок за задоволување на куќата, цвеќињата магнолија претставуваат спокојство, пријателство и топла атмосфера.
  • Ден на жената: Розовата магнолија е идеален подарок за секоја дама во вашиот живот на која и се восхитувате – вашата мајка, сестра, пријатели или брачен другар.
  • Ден на пријателство: Подарувањето на вашиот пријател жолт цвет магнолија ќе го потсети на тоа колку се грижите за нив и го цените нивното присуство во вашиот живот.

  Завиткување

  Цветот на магнолија е извонреден изначајно бидејќи е поврзано со различни привлечни концепти. Тој е совршен подарок за различни прилики и општо омилен, бидејќи цвеќињата и нежните нијанси се склони да одат со секој декор и да ја разубават секоја градина.

  Стивен Рис е историчар кој е специјализиран за симболи и митологија. Напишал неколку книги на оваа тема, а неговите дела се објавени во списанија и списанија ширум светот. Роден и израснат во Лондон, Стивен отсекогаш ја сакал историјата. Како дете, тој поминувал часови разгледувајќи антички текстови и истражувајќи стари урнатини. Ова го навело да продолжи кариера во историските истражувања. Фасцинацијата на Стивен со симболите и митологијата произлегува од неговото верување дека тие се основата на човечката култура. Тој верува дека со разбирање на овие митови и легенди, можеме подобро да се разбереме себеси и нашиот свет.