Билка од мудрец - значење и симболика

 • Споделете Го Ова
Stephen Reese

  Популарна билка што се користи во готвењето, за билни чаеви и за чистење на негативните енергии, жалфија е ценета уште од античко време. Билката има и длабока симболика. Еве што значи тоа.

  Потеклото на тревата од мудрец

  Салвијата, популарно позната како жалфија, има цветови во форма на цевки со ароматични лисја. Припаѓа на родот од над 1.000 повеќегодишни или едногодишни тревки и грмушки и е дел од најголемиот род од семејството Lamiaceae. Неговото име потекнува од латинскиот збор salvare , што во превод значи лечи и да се биде здрав.

  Жалфија има сиво-зелени овални лисја , кои имаат нејасна и памучна текстура и дрвенести стебла. Достапни се различни сорти жалфија, но најчестата сорта се користи за да се додаде уникатен вкус на јадењата.

  Најраните записи за употреба на жалфија во кујната доаѓаат од древен Египет , каде се користел за зајакнување на плодноста кај жените. Потоа бил донесен во Рим, каде станал популарен меѓу оние од повисоките класи. Имаше дури и церемонија на која се користеа специјални алатки и чиста облека носена при берење жалфија. Римјаните го ценеле и поради неговите лековити својства, користејќи го за помагање на варењето и лекување на рани, болки во грлото, па дури и чиреви.

  Жалфијата била популарна во Франција, каде што се користела како билен чај. Кинезите исто така ја ценеле жалфија и постојат докази дека тргувале големи количини кинески чај за него. Мудрец бешемногумина ја сметаат за важна култура бидејќи има силни лековити својства.

  Значењето и симболиката на жалфија

  Жалфијата стана симбол на различни концепти поради растот на нејзината популарност. Различни култури го користеле на различни начини, па на крајот и доделиле различни значења на оваа чудесна билка. Еве некои од најчестите значења на обичниот мудрец.

  Духовна светост

  Додека мудрецот на многумина им бил познат како сеопфатен поттикнувач на здравјето, античките култури исто така сметал дека е важен за заштита на духовната светост. Тие веруваа дека мудрец може да ги држи злите духови подалеку. Жалфијата ја користеле и за лекување каснувања од змии бидејќи имала силни антисептички својства. Дури и денес, паганските практиканти користат метли од мудрец за да ги исчистат негативните енергии.

  Мудрост и бесмртност

  Во келтското учење, мудрец ги претставувал мудроста и бесмртноста. Жалфијата стана популарен симбол на мудрост , за кој се верува дека ја подобрува меморијата и дава мудрост. Самиот збор мудрец значи мудар човек. Исто така, постоело суеверие дека мудрецот напредувал кога сè оди добро, но почнува да овенува кога работите одат лошо. фактот дека жалфија имала различни лековити својства. За тоа сведочи народната поговорка од средниот век: „Како може да умре човек којима мудрец во својата градина?“

  Порокот и доблеста

  Античките Римјани и Грци имале контрадикторни верувања за важноста на мудрец. Тие го поврзуваат мудрец со Јупитер, верувајќи дека тој ја претставува домашната доблест. Исто така, постоело верување дека мудрец е домен на сатири, митски полукоза, полулуѓе кои сакале разврат и пиење. Поради овие асоцијации, мудрец се здоби со контрадикторна симболика и на порокот и на доблеста.

  Кулинарска и медицинска употреба на Sage

  Одрекување

  Медицинските информации на symbolsage.com се дадени за општо само образовни цели. Оваа информација во никој случај не треба да се користи како замена за медицински совет од професионалец.

  Во 812 н.е., обичната жалфија станала една од најважните култури што Карло Велики, поранешниот крал на Франките, им наредил на германските царски фарми да почнат да го одгледуваат. Ова ја зголеми популарноста на жалфија не само во однос на неговите лековити својства, туку и на различните кулинарски намени.

  Денес, жалфија се користи како природен конзерванс и антисептик. Чајот од листовите жалфија често се нарекува чај на мислителот , за кој се верува дека ги ублажува симптомите на Алцхајмерова болест и депресија.

  Совршен за лекување на болести на непцата и смирување на рани во устата, некои луѓе исто така ја користат жалфија за нивните здравјето на забите. Некои студии покажуваат дека жалфијата е одлична и за кожата и може да помогне во борбата против вообичаените знаци на стареењекако што се брчките. Може да ја контролира и мрсната кожа кога се користи како тонер за лице.

  Традиционално се користи како домашен лек за дијабетес, студиите исто така докажаа дека жалфија може да помогне да се намали нивото на шеќер во крвта. Иако може да помогне да се промовира чувствителноста на инсулин кај луѓето со дијабетес тип 1, може да управува со нивото на шеќер во крвта кај оние со дијабетес тип 2. Ова покажува дека жалфија може да делува како метформин, лек кој го регулира шеќерот во крвта.

  Пиењето чај од жалфија може да го намали и лошиот холестерол, кој се таложи во артериите и е еден од најзначајните фактори на ризик за срцеви заболувања. Сепак, без оглед на сите овие наводни придобивки, жалфија никогаш не треба да се користи како замена за посета на лекар.

  Завршување

  Без разлика дали сакате да користите жалфија поради одличните здравствени придобивки или нејзините уникатни , земјен вкус, оваа билка ќе биде одличен додаток во вашата градина. Нејзината симболика и богата историја ја прават жалфија билка која не само што изгледа и има одличен вкус, туку и додава одредена смисла на вашиот живот.

  Стивен Рис е историчар кој е специјализиран за симболи и митологија. Напишал неколку книги на оваа тема, а неговите дела се објавени во списанија и списанија ширум светот. Роден и израснат во Лондон, Стивен отсекогаш ја сакал историјата. Како дете, тој поминувал часови разгледувајќи антички текстови и истражувајќи стари урнатини. Ова го навело да продолжи кариера во историските истражувања. Фасцинацијата на Стивен со симболите и митологијата произлегува од неговото верување дека тие се основата на човечката култура. Тој верува дека со разбирање на овие митови и легенди, можеме подобро да се разбереме себеси и нашиот свет.