Голденрод наспроти ајдучка трева – кои се разликите?

 • Споделете Го Ова
Stephen Reese

  Ако ставите слики од златна прачка и ајдучка трева рамо до рамо, веројатно ќе треба внимателно да погледнете за да ги разликувате двете. Тие имаат слични шеми на раст, при што растат и на отворени полиња и покрај патот. И двете се сметаат за инвазивни растенија, способни да се шират прилично брзо во топла клима, но во исто време се сакани поради нивните прекрасни жолти цветови и благодат. Па, како можете да ги разликувате двете? Прочитајте за да ги дознаете разликите помеѓу златна прачка и ајдучка трева.

  Златна прачка наспроти ајдучка трева

  Златна прачка наспроти ајдучка трева

  Додека златна прачка и ајдучка трева и двајцата се членови на фамилијата Asteraceae, тие се членови на различни видови. Амброзијата е од родот Ambrosia и е роден во Северна Америка. Познат е по своите груби, влакнести стебла и поделени или лобуси лисја. Нивниот полен почнува да паѓа кон крајот на летото и се смета за главна причина за поленска треска во Северна Америка.

  Goldenrod е член на родот Solidago . Како и ајдучката трева, повеќето видови златни стапчиња потекнуваат од Северна Америка, но некои растат и во Азија и Европа. Златната прачка има прекрасни жолти цветови, додека ајдучката трева има мали зелени цветови кои тешко се гледаат и растат во вертикални кластери. Уште повеќе, златната прачка е повеќегодишно, додека ајдучката трева е едногодишна. Додека двете растенија се корисни за опрашувачите, златната прачка се опрашува од инсекти, додека ајдучката треваго добива своето опрашување од ветрот.

  Амброзијата, за разлика од златните прачки, не растат многу високи. Тие се помали растенија, додека златната прачка може да порасне многу повисока - до 5 метри. Исто така, иако некои луѓе може да бидат алергични на златното прачка, таа бледа во споредба со ајдучката трева бидејќи таа е одговорна за околу 90% од алергиите предизвикани од полен само во Соединетите Држави.

  Одрекување

  Медицинските информации на symbolsage.com е обезбеден само за општообразовни цели. Оваа информација во никој случај не треба да се користи како замена за медицински совет од професионалец.

  Употреба на Goldenrod

  Goldenrod одамна е популарна во билните чаеви и додатоци. Богат со флавоноиди и антиоксиданси, го доби своето латинско име Solidago што значи да се направи целина или да се лекува. Исто така, останува доследна на својата репутација како едно од најдобрите антиинфламаторни соединенија за намалување на болката и отокот на артритис или повредени ткива.

  Европската агенција за лекови (EMA) на Европската унија, исто така, потврдува за ефикасноста на златното прачка во лекувањето на помали уринарни проблеми. Се користи за дополнување на антибиотици за инфекции на уринарниот тракт и се смета за најефикасен кога се користи со други лековити билки како билка од конска опашка и бобинки од смрека. Покрај тоа, има диуретично дејство што може да го подобри протокот на урина, да ги исфрли штетните бактерии и да придонесе за подоброздравје на бубрезите.

  Некои студии, исто така, велат дека златната прачка може да помогне во контролата на тежината, што ја прави популарна состојка во чаевите за слабеење. Дополнително, едно истражување со епрувета покажа дека природните антиоксиданси во златната прачка може да го спречат предвременото стареење на кожата, па дури и да ги убијат клетките на ракот. Сепак, има многу ограничени истражувања во овие области, така што таквите тврдења треба да се земат со резерва.

  Златните прачки се исто така популарни во ароматерапијата поради нивната остра, тревни арома. Луѓето кои користат есенцијални масла велат дека овој мирис може да помогне во смирување на кашлицата и настинката и инфекциите на синусите. Тие дури ја потврдуваат неговата ефикасност во однос на ослободување од стрес, анксиозност и депресија. Нема многу истражувања кои ги поддржуваат овие тврдења, но љубителите на етерични масла се колнат во нив.

  Употреба на ајдучка трева

  Иако ајдучката трева е позната по тоа што е непријателски растенија кои предизвикуваат сезонски алергии, тие имаат и неколку медицински придобивки. Долго време се користат од домородниот народ Чироки како церемонијални растенија. Тие, исто така, ги кршеа листовите од ајдучка трева и ги триеа на нивната кожа за да го ублажат чешањето и болката предизвикана од каснување од инсекти.

  Интересно, ајдучката трева не е позната само по своите лековити својства. Некои домородни Американци, исто така, ги џвакаа своите корени затоа што веруваа дека тие помагаат да се ублажат стравовите ноќе. Тие дури и ги користеле влакната од неговите стебла за правење нишки.

  Меѓутоа, без оглед на овие употреби,ајдучката трева е позната по тоа што предизвикува алергии и е најпозната по тоа.

  Симболиката на златната прачка и ајдучката трева

  Иако златните прачки најчесто се гледаат како растат речиси насекаде, нивните впечатливи жолти цветови ги прават прекрасни додаток на кој било букет. Често поврзана со светлото сонце, неговата светла златна боја го прави одличен симбол на раст и охрабрување, како и знак на поддршка и позитивност. Ова ги прави златните прачки одличен избор за оние кои сакаат некому да му дадат емотивен поттик.

  Други веруваат дека златните прачки даваат среќа и просперитет, што ги прави совршен симбол на нови почетоци. Може да го видите во цветните украси на прославите што ги одбележуваат ваквите важни настани, како што се забави за дипломирање, свадби, па дури и родендени.

  Уште една интересна работа што треба да се забележи е дека златната прачка е официјален државен цвет и за Небраска и за Кентаки. Во случајот на Небраска, тој беше избран поради неговата неверојатна приспособливост, што означува еластичност и сила. Нејзината пријатна златна боја ја поврзуваа и со смирението и топлината на својот народ. Во меѓувреме, Кентаки го избра златното прачка како свој државен цвет за да ја претставува својата географски разновидна држава, заменувајќи ја блуграсот откако доби поплаки дека не ја претставува точно целата држава. Изненадувачки, фактот дека златната прачка беше повеќе плевел отколку цвет никогаш не беше проблеми двете држави.

  За разлика од златните прачки, повеќето луѓе не ја ценат ајдучката трева поради нејзината озлогласеност како инвазивна трева која предизвикува алергија. Можеби ова е причината зошто најчесто не се користи во букети и нема многу симболика поврзана со тоа. Замислете да му подарите на некој кој има чувствителен нос букет ајдучка трева. Најверојатно нема да ја добиете позитивната реакција на која се надевавте.

  Златна прачка и ајдучка трева во вашата градина

  Златните прачки се исклучително лесни за одгледување. Тие се всушност доста агресивен распрскувач поради нивната брза стапка на раст. Тие можат да достигнат целосна големина за неколку месеци за да можат лесно да ги надраснат другите растенија во вашата градина. Тие не се одржуваат бидејќи толерираат различни услови на растење и се отпорни на повеќето штетници и болести. Сепак, можеби ќе треба да ставите малку маст за лактите и да ги исечете наназад секое лето за да изгледаат погусто и помалку кршливи.

  Во однос на осветлувањето, златните прачки сакаат да се сонце целосно. Можеби ќе можат да толерираат некоја сенка, но тоа може да влијае на бројот на цвеќиња што ги ставаат. Тие исто така не се многу пребирливи кога станува збор за нивната мешавина на почва. Сè додека тие имаат добра дренажа и ја одржувате нивната почва влажна, не влажна, нема да имате никакви проблеми со одгледување златни прачки во вашата градина.

  Амброзијата е сосема друга приказна. Бидејќи тие се многу инвазивни, можеби ќе сакате да избегнете да ги одгледувате освен ако не ги користитенив како придружни растенија. Тие се одлични кога се одгледуваат со растенија од пиперка, бидејќи тие претпочитаат ајдучка трева. Сепак, можеби ќе сакате да бидете сигурни дека ќе ги отстраните нивните цвеќиња пред да ги засеете за да избегнете неконтролирано ширење.

  Завиткување

  Без разлика дали сте подготвени за некои работи за уредување или барајќи да организирате букет за некого, знаејќи како да направите разлика помеѓу златни прачки и ајдучка трева ќе биде од голема помош. Не би сакале да имате градина полна со ајдучка трева или можеби ќе завршите со неколку лути соседи кои доаѓаат да се пожалат.

  Стивен Рис е историчар кој е специјализиран за симболи и митологија. Напишал неколку книги на оваа тема, а неговите дела се објавени во списанија и списанија ширум светот. Роден и израснат во Лондон, Стивен отсекогаш ја сакал историјата. Како дете, тој поминувал часови разгледувајќи антички текстови и истражувајќи стари урнатини. Ова го навело да продолжи кариера во историските истражувања. Фасцинацијата на Стивен со симболите и митологијата произлегува од неговото верување дека тие се основата на човечката култура. Тој верува дека со разбирање на овие митови и легенди, можеме подобро да се разбереме себеси и нашиот свет.