Лили - симболика и значење

 • Споделете Го Ова
Stephen Reese

  Познати по својата живописна боја и опојниот мирис, лилјаните се цвеќиња во форма на труба со тесни лисја. Лилјаните се меѓу најпопуларните цвеќиња со историја и културни и книжевни референци од стотици години наназад. Еве еден поглед на значењето на лилјаните и зошто денес ги сакаат градинарите, цвеќарите и невестите.

  За цветот на лилјаните

  Родниот е во умерените региони на северот Хемисфера, лилјаните се дел од родот Lilium од семејството Liliaceae . Лилјаните се меѓу најстарите култивирани растенија. Името на цветот има предкласично потекло, а неговото име потекнува од грчкиот leirion и римскиот lilium .

  Одгледан од светилки, цветот доаѓа во многу убави бои, како бела, портокалова, жолта и црвена, со шест ливчиња и шест прашници. Всушност, постојат околу 90 видови кринови ширум светот, а повеќето од нив растат околу 2 до 6 стапки. Некои видови имаат тенденција да цветаат на крајот на пролетта, додека други на почетокот на летото или есента.

  Интересен факт: Не сите цвеќиња наречени крин се вистински лилјани. Некои се вода лилјани, кала лилјани , лилјани од долината, мирни лилјани и дневни лилјани. За да биде вистински крин, цветот мора да припаѓа на родот Lilium и да се одгледува од светилки.

  Значењето и симболиката на лилјаните

  Лилјаните доаѓаат во виножито од шарени цвеќиња и нивното симболично значењезависи од нивната боја. Еве неколку од нив:

  • Белите лилјани симболизираат чистота, скромност и величественост.
  • Портокаловите лилјани понекогаш претставуваат страст и желба , но тие исто така можат да симболизираат несакање, омраза и одмазда.
  • Жолтите лилјани симболизираат благодарност и среќа, но во некои култури тие имаат негативни асоцијации како лага и лаги.
  • 11> Црвените лилјани претставуваат младост и сладост.

  Tiger Lily

  Бидејќи лилјаните се од различни хибриди и видови, нивното значење исто така варира. Еве ги значењата и симболиките на цветот според неговиот тип:

  • Madonna Lily ( Lilium candidum ) – Оваа сорта ја симболизира чистотата, поради што цветот зазеде пославна улога во средновековните слики на Дева Марија и се користеше како украс во храмот на кралот Соломон. Оттука го добива своето име - Madonna. Кресувањето жена со лилјани за време на викторијанската ера се сметало за највисок облик на комплимент>– Познат по своите портокалови ливчиња и темни дамки, цветот симболизира богатство и гордост.
  • Труба Лили ( Lilium longiflorum ) Цветот ја претставува чистотата, а многумина веруваат дека има магична моќ на заштита и среќа. Легендата исто така вели дека израснала од солзите на Ева кога ја напуштила рајската градина.Понекогаш, тоа се нарекува и како Снежна кралица , Солзите на Јаков или Скала до небото .
  • Кинески крин ( Lilium speciosum ) – Цветот симболизира среќа, поради неговата поврзаност со старата поговорка, „Ако имаш два леба, продај еден и купи си крин. „
  • Дива жолта крин ( Lilium canadense ) – Исто така познат како Canada Lily , претставува понизност.
  • Ориентален крин ( Lilium auratum ) – Ја симболизира чистотата на срцето, а понекогаш се нарекува и златно зрачена крин или златна лента крин . Исто така се смета за највисоко од сите цветови на Лилиум .
  • Кралската крин ( Lilium regale ) – Поради неговиот мирисен мирис и импозантен изглед, цветот ја претставува кралската убавина.
  • Колумбија Лили ( Lilium columbianum ) - Поврзан е со богатство и просперитет , и многумина веруваат дека има заштитна моќ.

  Исто така, лилјаните имаат различни асоцијации во различни култури и религии:

  • За античките Вавилонци и Асирци , цветот е поврзан со Иштар, божицата на војната и плодноста.
  • Во Грција , лилјаните го симболизираат мајчинството или повторното раѓање, поради неговата митолошка поврзаност со Хера , од која Зевс побарал да го дои својот син, Херкулес за да стане бесмртен. Капките млеко штопаднал на земја станал цветови од крин.
  • Во христијанството , цветот, особено лилјаните Мадона, се поврзуваат со Дева Марија.
  • Во Кина , лилјаните претставуваат 100 години љубов, што ги прави популарен свадбен цвет, како и симбол на среќа.

  Употреба на цветот на крин низ историјата

  • Во магија и ритуали

  Лилјаните се поврзаа со егзорцизам, бидејќи се сметаше дека цветот го штити злото духови. Некои, исто така, веруваа дека носењето на цветот ќе ја прекине љубовната магија или ќе ги елиминира негативните емоции.

  • In Beauty

  Парфемите на база на цветни ги сакаа старите Египќани. Некои парфеми беа создадени со 2.000 цветови од крин, особено Lilium candidum , користен заедно со вино, сол, мед, цимет и масло од баланос.

  • Во медицината

  Сијалиците и корените на крин се користеле за медицински цели уште од античко време. Се смета дека римските војници го користеле сокот од неговите светилки за лекување на пченка. Исто така, лилјаните се мешале со мед за лекување на каснување од змија и за лекување на инфекции.

  • Во мода

  Лилиовите често се носат како додатоци, во чешли за коса. или брошеви, како и накит. Обликот на цветот е популарен кај обетките, приврзоците и прстените.

  Лилјаните што се користат денес

  Во денешно време, лилјаните се вообичаен избор на цвеќе во шумските градини, цветотграници и растенија во саксии, бидејќи се шарени и привлекуваат пеперутки. Некои од најпопуларните сорти вклучуваат лилјани ориентални и труба со силен мирис што нема да ги разочара градинарите.

  Во свадбите, белите лилјани, особено Лилјаните од Казабланка , се популарен избор за невестински букети, додека шарените лилјани се користат во цветните аранжмани. Исто така, тој е совршен цвет за 30-годишнината од бракот, потсетувајќи ја двојката на нивната љубов и посветеност.

  Во Кина, некои видови на цвет со сијалици за јадење како што се Lilium dauricum и Lilium brownii се користи во супи, кнедли, пржени и ладни јадења. За време на велигденските прослави, лилјаните ги украсуваат домовите и црковните светилишта. Не е ни чудо што цветот Lilium longiflorum се нарекува и велигденски крин.

  Одрекување

  Информациите на symbolsage.com се обезбедени само за општообразовни цели. Оваа информација во никој случај не треба да се користи како замена за медицински совет од професионалец.

  Накратко

  Некогаш силен антички симбол, лилјаните остануваат претстава на чистота, страст и среќа. Тие се едно од најомилените цвеќиња за свадби и прослави и совршен додаток во летните градини.

  Стивен Рис е историчар кој е специјализиран за симболи и митологија. Напишал неколку книги на оваа тема, а неговите дела се објавени во списанија и списанија ширум светот. Роден и израснат во Лондон, Стивен отсекогаш ја сакал историјата. Како дете, тој поминувал часови разгледувајќи антички текстови и истражувајќи стари урнатини. Ова го навело да продолжи кариера во историските истражувања. Фасцинацијата на Стивен со симболите и митологијата произлегува од неговото верување дека тие се основата на човечката култура. Тој верува дека со разбирање на овие митови и легенди, можеме подобро да се разбереме себеси и нашиот свет.