Што е симбол на Меандер - историја и значење

 • Споделете Го Ова
Stephen Reese

  Еден од најчестите елементи во грчката и римската уметност, симболот на меандерот е линеарна геометриска шема која вообичаено се користи како украсна лента на керамика, мозаични подови, скулптури и згради. Тој е еден од најкористените обрасци низ историјата на човештвото, но од каде потекнува и што симболизира?

  Историјата на симболот Меандер (грчки клуч)

  Исто така познат како Симболот на меандерот бил именуван по реката Меандер во денешна Турција, имитирајќи ги нејзините многубројни пресврти. Тој е сличен на квадратните бранови, со прави линии поврзани и под прав агол една до друга во T, L или во агли G форми.

  Симболот датира од периодот на Хелените, бидејќи изобилно се користел во украсни уметност уште во палеолитот и неолитот. Всушност, најстарите пронајдени примери се орнаменти од Мезин (Украина) кои датираат од околу 23.000 п.н.е.

  Симболот на меандер може да се проследи и до многу рани цивилизации, вклучувајќи ги Маите, етрурските, египетските, византиските и антички кинески. Тоа беше омилен декоративен мотив за време и по 4-та династија во Египет, украсувајќи ги храмовите и гробниците. Откриен е и на резби на Маите и древни кинески скулптури.

  Во 1977 година, археолозите го пронајдоа симболот на меандерот на гробот на Филип II Македонски, таткото на Александар Македонски. Свечен штит од слонова коскасо сложена шема на грчки клуч беше еден од бројните артефакти пронајдени во неговата гробница.

  Римјаните го вклучија симболот на меандерот во нивната архитектура, вклучувајќи го и колосалниот храм на Јупитер — а подоцна и во базиликата Свети Петар. 3>

  Во текот на 18 век, симболот на меандерот стана многу популарен во уметничките дела и архитектурата во Европа, поради обновениот интерес за класична Грција. Симболот на меандер го означува грчкиот стил и вкус и се користел како декоративен мотив.

  Иако шаблонот на меандер се користел во различни култури, тој е тесно поврзан со Грците поради нивната прекумерна употреба на шаблонот.

  Значењето и симболиката на симболот на меандерот

  Античка Грција го поврзува симболот на меандер со митологијата, моралните доблести, љубовта и аспектите на животот. Еве што се верувало дека претставува:

  • Бесконечност или вечен тек на нештата – Симболот меандер е именуван по реката Меандер долга 250 милји, која Хомер ја споменува во „ Илијада“. Неговата непрекината, испреплетена шема го направи симбол за бесконечноста или вечниот тек на нештата.
  • Вода или постојано движење на животот – Неговата долга континуирана линија која постојано се преклопува назад на себе, наликувајќи на квадрат бранови, направи силна врска со симболот на водата. Симболиката опстојувала во римско време кога на мозаичните подови биле користени шаблони со меандрбањи.
  • Врска на пријателство, љубов и посветеност - Бидејќи тоа е знак за продолжување, симболот на меандер често се поврзува со пријателство, љубов и посветеност кои никогаш не завршува.
  • Клучот на животот и идеограмот за лавиринтот – Некои историчари веруваат дека симболот меандер има силна врска со лавиринтот , бидејќи може да се нацрта со шема на грчки клуч. Се вели дека симболот го отвора „патот“ кон вечното враќање. Во грчката митологија, Тезеј, грчки херој се борел со Минотаур, половина човек, половина бик суштество во лавиринт. Според митот, кралот Минос од Крит ги затворил своите непријатели во лавиринтот за да може Минотаурот да ги убие. Но, на крајот решил да стави крај на човечките жртви на чудовиштето со помош на Тезеј.

  Симболот на меандер во накитот и модата

  Симболот на меандер се користел во накитот и модата за векови. За време на доцниот грузиски период, најчесто бил вграден во дизајни на накит. Моделот често се користел како дизајн на граница околу камео, прстени и нараквици. Може да се види и во накитот во Арт Деко, до модерното време.

  Модерните стилови на накит вклучуваат грчки приврзок за клучеви, ѓердани со синџири, врежани прстени, алки со скапоцени камења, геометриски обетки, па дури и златни манжетни. Некои меандерски мотиви во накитот доаѓаат со брановидни обрасци и апстрактни форми.Подолу е списокот на најдобрите избори на уредникот со симболот на грчкиот клуч.

  Најдобрите избори на уредникот AeraVida трендовски грчки клуч или бенд Меандер .925 Сребрен прстен (7) Видете го ова овде Amazon.com Грчки прстен од кралски прстен, 4 мм – Викиншки нерѓосувачки челик за мажи и засилувач... Видете го ова овде Amazon.com Сребрена сребрена големина на Blue Apple Co. Солидно... Видете го овде Amazon.com Последното ажурирање беше на: 24 ноември 2022 година 1:32 часот

  Многу модни етикети исто така се инспирирани од грчката култура и митологија. Всушност, Џани Версаче ја избра главата на Медуза за логото на неговата етикета, опкружена со шари на меандер. Не е изненадување што симболот може да се забележи и на неговите колекции, вклучувајќи фустани, маици, јакни, спортска облека, костими за капење, па дури и додатоци како чанти, шалови, ремени и очила за сонце.

  Накратко

  Грчкиот клуч или меандер бил еден од најважните симболи во античка Грција, претставувајќи ја бесконечноста или вечниот тек на нештата. Во модерните времиња, таа останува вообичаена тема, реплицирана во модата, накитот, украсните уметности, дизајнот на ентериер и архитектурата. Оваа древна геометриска шема го надминува времето и ќе продолжи да биде извор на инспирација во наредните децении.

  Стивен Рис е историчар кој е специјализиран за симболи и митологија. Напишал неколку книги на оваа тема, а неговите дела се објавени во списанија и списанија ширум светот. Роден и израснат во Лондон, Стивен отсекогаш ја сакал историјата. Како дете, тој поминувал часови разгледувајќи антички текстови и истражувајќи стари урнатини. Ова го навело да продолжи кариера во историските истражувања. Фасцинацијата на Стивен со симболите и митологијата произлегува од неговото верување дека тие се основата на човечката култура. Тој верува дека со разбирање на овие митови и легенди, можеме подобро да се разбереме себеси и нашиот свет.