26 значајни тетоважи за жени (со фотографии)

 • Споделете Го Ова
Stephen Reese

  Тетоважата е нешто што ќе го имате засекогаш, па затоа ќе сакате да ја направите уникатна и лична. Освен естетската привлечност, симболиката на тетоважите е важен фактор што влијае на изборот на повеќето луѓе. Без разлика дали сте минималист или некој што сака да дава храбра изјава, ги заокруживме најзначајните тетоважи кои ќе додадат смисла на вашиот живот.

  Тетоважа на детелина

  Детелината е популарна како растение со 3 листа, што означува вера, љубов и надеж, а се поврзува со Свети Патрик и Света Троица. Кога ќе додадете четврти лист, тоа значи среќа. Не постојат растенија детелина кои природно произведуваат четири лисја - тие се резултат на генетска мутација, што ги прави ретки и тешко достапни. Постојат многу различни приказни за тоа зошто луѓето ги сметаат за среќни, но се смета дека тие претставуваат љубов, вера, надеж и среќа.

  Тетоважа со лак и стрела

  Покрај силата и моќта, лак а тетоважата со стрелка ја претставува вашата цел и насока во животот. Тоа може да биде извор на инспирација за време на тешкотии и предизвици. На крајот на краиштата, стрелата може да се стрела само со повлекување наназад, така што тие неуспеси се навистина моменти во кои растеме најмногу, подготвувајќи нè за поголеми работи што претстојат.

  Тетоважа на соништата

  Во културата на Индијанците, овој талисман се закачува над лулките и креветите на бебињата, со надеж дека ќе ги заштити од кошмари. Се вели дека аОдета, лебедите се секогаш популарни како романтични симболи.

  Кога лебедите водат љубов, тие го испреплетуваат својот врат, што ги прави симболични птици за романтични гестови. Тетоважата со лебед може да биде романтичен начин да ја покажете вашата посветеност на вашиот партнер.

  Тие исто така ја исполнуваат својата репутација дека се многу убави птици, потсетувајќи ве на вашата внатрешна убавина. Повеќе од тоа, белото перје на птицата го поврзуваше со чистота и благодат. Сепак, постои и црн лебед за кој се смета дека го симболизира спротивното од она што го претставува белиот лебед. Некои дури веруваат дека црните лебеди се лоша среќа. Сметаме дека тие се прекрасни и уникатни.

  Инспиративна тетоважа со цитати

  Ако сакате нешто едноставно, инспиративната тетоважа со цитати е совршена за вас. Тоа може да бидат мудри зборови или реплика од вашиот омилен филм. Тоа може да биде и мотивациска порака која ќе ве продолжи во животот и ќе ве инспирира да ги достигнете вашите соништа. На крајот на краиштата, зборовите имаат моќ и тие можат да ги променат нашите перспективи - а животите се менуваат на подобро.

  Тетоважа со молња

  Во грчката митологија , молњата е се вели дека е најмоќното оружје на небесата и на Земјата. Бидејќи е силно поврзан со Зевс - олимпискиот бог на небото и кралот на сите други богови - се смета дека претставува моќ, сила и интелигенција. Тоа е совршена тетоважа за дами кои сакаат нешто малоно сепак влијателно.

  Завиткување

  Тетоважата е обврска што ја правите доживотно, па затоа носете нешто што ќе зборува за вас лично. Тоа може да биде симболична претстава на сеќавање, момент во времето или вашето животно патување. Со овие инспирации, ќе можете да му покажете на светот кои сте навистина.

  ловецот на соништатаќе ги зароби сите лоши соништа на оној што спие, додека дозволува добрите соништа да дојдат природно. Оваа легенда потекнува од племето Оџибвеј или од Индијанците Чипева од рамнините, но Лакота и другите племиња исто така имаат своја верзија на митологијата на ловецот на соништа.

  Првично, бројот на точки на дизајнот претставуваше различни значења како на пр. фазите на месечината, седумте пророштва на дедовците и ѕвездите. Во денешно време, се верува дека тетоважата со ловец на соништа го штити сопственикот од се што е негативно. Можете да го направите дизајнот поличен со менување на мрежницата, обликот на обрачот, мониста и пердувите.

  Тетоважа со клуч на скелетот

  Типот на клучот што се отвора многу различни брави, скелетниот клуч е најпрепознатлив по неговата заоблена глава, долго тенко тело и издлабен долен дел. Општо земено, врвот на дизајнот е сложен и декоративен, што сугерира дека тие се клучевите на приватните домови и ковчезите со богатство.

  Нашата фасцинација со овие клучеви е далеку од нивната практична употреба. Освен неговата мистериозна и застарена привлечност, тетоважата со клуч на скелет ќе ве потсети дека има многу врати и можности во животот што треба да се отклучат. Тие исто така можат да го симболизираат клучот за нечие срце.

  Тетоважа со бесконечност

  Тетоважата со бесконечност е прилично едноставна и лесно може да се прилагоди за да одговара на која било големина. Иако постојат многу начини да се прикажесимбол на бесконечност, најчест е како настрана фигура 8. Оваа тетоважа симболизира вечност, бесконечност, вечни врски и безвременост.

  Тетоважа на Сатурн

  Иако можете да изберете која било планета во Сончевиот систем, Сатурн без сомнение е најпосакуваната за тетоважа . Од далеку, се восхитува по своите спектакуларни прстени и 82 месечини. Кога размислувате за дизајнот на вашата тетоважа, можете да ја додадете и нејзината најголема месечина Титан, која е и втората по големина месечина во нашиот Сончев систем.

  Планетата е именувана по римскиот бог на земјоделството и богатството, што е еквивалентно на Грчко божество на времето, Кронус. Постојат многу значења поврзани со Сатурн, вклучувајќи зрелост, промена, одговорност, дисциплина и моќ. Ако се соочувате со предизвици во животот, тетоважата на Сатурн може да ве инспирира да бидете најдобрата верзија од себе.

  Тетоважа на галаксијата на Млечниот пат

  Тетоважата на галаксијата на Млечниот пат ќе ви овозможи да ги имате тие планети и ѕвезди кои некогаш сте сонувале да ги имате кога сте биле дете. Во грчката митологија, се вели дека галаксијата настанала кога божицата Хера случајно испрскала млеко од нејзините гради низ небото. Во последниве години, астрономите пронајдоа симбол на бесконечност во центарот на галаксијата, поврзувајќи го со бесконечност и безвременост.

  Тетоважа на наутички ѕвезди

  Најпрепознатливи по своите пет точки и наизменичното светло и темно нијанси, наутичката ѕвезда се поврзува со морнарите, навоени и морски. Во текот на историјата, морнарите зависеле од небото за пловидба низ разбрануваното море, а Северната ѕвезда честопати ги водела на враќање дома. Тетоважата може да значи различни работи за различни луѓе, но генерално претставува водство и заштита.

  Тетоважа на дрвото на животот

  Симбол кој има големо значење во различни култури и религии, дрвото на животот најчесто се прикажува со раширени корени и гранки. Постојат неколку значења поврзани со него, вклучувајќи раст, сила, повторно раѓање, мир и меѓусебна поврзаност. Тетоважата со дрво на животот може да биде одлична инспирација за да останете силни и исправени и покрај искушенијата и тешкотиите со кои се соочувате.

  Тетоважа со морски коњ

  Обожавана поради неговата глава како коњ и завиткана опашка , морскиот коњ е навистина уникатен. Се вели дека женките танцуваат со мажјаците секое утро и тие се моногамни суштества кои се парат доживотно. Друг интересен факт за нив е дека мажјаците од морските коњи ја спроведуваат бременоста ! Ако сакате да ја покажете својата љубов, лојалност и посветеност на вашиот партнер, тетоважата со морски коњ е совршен избор.

  Тетоважа со амперсанд

  Обично познат како симбол „и“, амперандот може да значи многу работи во светот на тетоважите. Општо земено, тоа се толкува како симбол на обединување, продолжување и заедништво. Ја покажува и приврзаноста на оној што го носи кон работитекои се важни за неа без разлика дали се работи за личност, место или концепт. Исто така, има големо значење во пријателството, романтичните врски и бракот.

  Тетоважа со симбол на костим со карти

  Во минатото, костимот од карти-дијаманти (♦), лопати (♠), палки (♣) и срцата (♥) - ги претставуваа четирите класи на средновековното општество. Историчарите сугерираат дека дијамантите ги претставувале трговците, додека лопатите значеле војска или благородништво. Клубовите се залагаа за селаните, а срцата за свештенството.

  Во денешно време, секој костум и карта добиваат свои значења. Се смета дека кралицата на срцата го симболизира опстанокот и одлучноста, додека кесот на лопати претставува достигнување и лидерство. Некои парови би избрале да направат соодветни тетоважи на кралот и кралицата за да ја покажат својата посветеност еден кон друг. Ако сакате нешто што ќе симболизира победа или среќа, помислете на кралска тетоважа.

  Тетоважа Fleur-de-lis

  Дамна поврзана со француската круна и кралско семејство, флер-де- лис е всушност стилизиран цвет на крин. На крајот, стана збор за некои верувања во христијанството, од Света Троица до Дева Марија. Се вели дека амблемот бил пронајден на печатите на поглавјата на катедралите. Во некои контексти, може да се поврзе и со чистотата и животот. Тетоважата на fleur-de-lis е одличен начин да ја покажете вашата духовна страна. Но, може да се спортува и без духовноконотации, фокусирајќи се наместо на убавината на дизајнот.

  Тетоважа на сирена

  Сирените долго време се предмет на легенди, митологии и убавина. Изненадувачки, тие имаат многу симболика што ги прави идеални за тетоважа. Овие митски суштества се познати по нивните долги брановидни плитки, прекрасни тела со рибна опашка и убави лица. Се вели дека Афродита , грчката божица на љубовта и убавината, им се восхитувала на сирените, поврзувајќи ги со женската убавина.

  Уналоме тетоважа

  Призната по својата кривулеста спирала дизајн, unalome е духовен симбол кој го претставува животниот пат кон просветлување. Во будизмот, тоа се смета за претставување на лично и духовно патување. Се вели дека спиралниот дизајн ги симболизира борбите во животот, додека правата линија претставува хармонија. Неналомените дизајни обично се надополнуваат со цвет од лотос, кој е исто така свет мотив во будистичката вера.

  Тетоважа со компас

  Низ историјата, компасите им помагале на луѓето да ја најдат вистинската насока. Тетоважата компас најпрво стана популарна меѓу морнарите и рибарите, бидејќи веруваа дека ќе им донесе среќа и ќе ги води на нивното патување. Во денешно време, тетоважата со компас може да послужи како одличен потсетник да останете верни на вашите основни вредности, додека ве води на вашето животно патување.

  Овие тетоважи се популарни за светските патници, како одраз на нивнитељубов за авантура. Некои дизајни се одликува со традиционалниот компас, додека други го разложуваат до неговите голи елементи како стрелки насочени во четири насоки. Можете исто така да вклучите мапа во тетоважата на компасот за да го претставите вашиот дом или вашата дестинација.

  Тетоважа со цвеќиња

  Цвеќето се полни со симболика и нивната привлечност никогаш не умира. Розите се најчести во уметноста на тетоважи, но секогаш можете да го изберете вашиот омилен цут. Ако сакате да одите на тетоважа со шарени цветови, помислете на ирисот бидејќи секоја боја има свое значење. На пример, сините ириси претставуваат надеж и верба, додека нивните жолти ја симболизираат страста.

  Можете да помислите и на сончогледи кои претставуваат лојалност и посветеност бидејќи го следат сонцето. Тие се исто така симбол на мир, надеж, амбиција и моќ. Од друга страна, нарцисите се поврзуваат со убавина, вистина, искреност и нови почетоци. Некои други опции вклучуваат маргаритки, божури, јасмин, анемона и лалиња кои се значајни на јазикот на цвеќињата. За да дознаете повеќе за цвеќињата и нивната симболика, погледнете го нашиот водич за цвеќиња овде.

  Тетоважа на слатко кученце

  Кучињата се најдобриот пријател на мажот (и на жената), па не е изненадување што вие би сакале уметничка тетоважа на вашето домашно милениче. Поголемиот дел од симболиката на кучињата се врти околу лојалноста, посветеноста и заштитата, но секоја раса има свои уникатни карактеристики. На пример, КавалерКралот Чарлс Спаниел, Бишон Фриз и Ши Цу се поврзани со романса, додека лабрадорите симболизираат безусловно прифаќање.

  Тетоважа со отпечатоци од шепи

  Ако сакате нешто посуптилно, тетоважата со отпечаток од шепа е одлична исто така. Освен што е потсетник за вашето домашно милениче, може да ве инспирира и да продолжите да се движите напред во животот. Кучешката шепа е најчестиот дизајн, но можете да помислите и на лавовска шепа што претставува моќ и сила. Има и тигарска шепа, шепа од леопард или шепа од свиња. Ако имате духовно животно со кое чувствувате многу силна врска и може да го истакне најдоброто од вас, одете на нивните отпечатоци.

  Тетоважа со линија на виножито

  знаме со виножито е поврзана со ЛГБТК+ заедницата, но тетоважата со линија на виножито може да има неколку значења. Во многу култури, виножитата се сметаат за симбол на надеж. Освен што ќе додаде доза на боја во вашиот живот, може да претставува и среќа, пријателство и мир. Во најтемните времиња, може да ви даде надеж и да ве потсети дека најдоброто допрва доаѓа.

  Тетоважа со ананас

  Ако барате нешто чудно и разиграно, <7 Тетоважата со>ананас може да биде единствен избор. Во некои култури, тоа се смета за симбол на топлина и гостопримство. Можете да се одлучите за реален дизајн на ананас, уметност слична на цртан филм или минималистичка тетоважа. Едноставно кажува дека си тврд однадвор, но сладок одвнатре.

  ЕднорогТетоважа

  Ако сакате да внесете малку магија и мистерија во вашиот живот, помислете на тетоважите со еднорог. Митското суштество е тема на книги и филмови со векови и се смета дека претставува женственост, невиност и целомудрие. Има бескрајни начини како да ја направите вашата уметност на телото поп, од обоени дизајни до шарени и реални тетоважи.

  Тетоважа Јин Јанг

  Во кинеската култура, овој симбол претставува рамнотежа и двојност. Филозофијата вели дека универзумот е составен од многу различни спротивставени сили кои се надополнуваат една со друга. Јин е поврзан со сè темно, негативно и тешко, додека Јанг е поврзано со сè светло, позитивно и меко. Дури и ако изгледаат како целосна спротивност, важно е секоја страна да има малку од другата во себе.

  Кога има нерамнотежа меѓу двете, се случува катастрофа. Во кинеската медицина, се смета дека некој мора да ги балансира силите на јин и јанг во своето тело за да биде здрав. Тетоважата со јин јанг ќе послужи како потсетник да ја задржите хармонијата во сите аспекти во вашиот живот - и да го видите и доброто и лошото во сè. балети и опери, лебедот стана симбол на романса, убавина и благодат. Благодарение на делата како балетот Лебедово езеро на Чајковски, кој ја прикажува љубовната приказна на принцот Зигфрид и принцезата лебед

  Стивен Рис е историчар кој е специјализиран за симболи и митологија. Напишал неколку книги на оваа тема, а неговите дела се објавени во списанија и списанија ширум светот. Роден и израснат во Лондон, Стивен отсекогаш ја сакал историјата. Како дете, тој поминувал часови разгледувајќи антички текстови и истражувајќи стари урнатини. Ова го навело да продолжи кариера во историските истражувања. Фасцинацијата на Стивен со симболите и митологијата произлегува од неговото верување дека тие се основата на човечката култура. Тој верува дека со разбирање на овие митови и легенди, можеме подобро да се разбереме себеси и нашиот свет.