Среќен бамбус - зошто е симбол за среќа?

 • Споделете Го Ова
Stephen Reese

  Среќниот бамбус навлезе во илјадници домови како популарно домашно растение, но дали знаете што точно го прави ова растение посебно? Во оваа статија, ќе ги пронајдеме корените на тоа како среќниот бамбус стана симбол на среќа не само во Азија, туку и во остатокот од светот.

  Што е точно среќниот бамбус ?

  Среќните бамбуси не се баш еден вид бамбус. Тоа се всушност стебленца на Dracaena sanderiana или Dracaena braunii кои се родени во регионот на Западна Африка. Всушност, тие се повеќе поврзани со аспарагусот отколку со бамбусот.

  Античките Кинези ги помешале растенијата Дракаена со бамбус бидејќи нивните стебленца многу личат. Во Кина, среќниот бамбус се нарекува Fu Gwey Zhu што буквално значи „среќен и моќен бамбус“. Ова може да се должи на репутацијата на растението за издржливост и надминување на неволјите. Со други зборови, среќниот бамбус не умира лесно и може да надмине многу казнени услови, од извиткување во облици до преживување без вода или отскокнување од габични инфекции.

  Тоа е исто така прекрасно растение и многумина го сметаат релаксирачки и смирувачки да имаат среќа бамбус во нивните домови. Нежните движења на растението, убавата боја и силниот раст се сите плус поени за домашно растение.

  Историја на среќниот бамбус

  Додека речиси секое домашно растение може да донесе добри здравствени придобивки за луѓето кои живеат во близина тоа,Се верува дека среќниот бамбус е вистински лек во Античка Кина. Неговата историја датира повеќе од 5.000 години со практикувањето на фенг шуи.

  Фенг шуи е традиционална практика во Кина која верува во хармонијата на енергетските сили присутни во нашата околина. Се занимава со тоа како овие енергии, познати како „чи“, патуваат низ одредена област. Фенг шуи е опседнат со тоа како треба да се постават одредени предмети и тела за да привлечат повеќе среќа. Колку е подобар фенг шуи, толку подобра среќа му носи на поединецот, семејството или цела заедница.

  Значење и симболика

  Среќниот бамбус е еден од најпопуларните фенг шуи предмети. Зошто? Затоа што ако е правилно засадено, може да ги претставува сите 5 елементи на фенг шуи кои се следните:

  • Дрво – Самото среќно растение бамбус го претставува елементот од дрво.
  • Земја – Среќното растение од бамбус не користи обична кирпичка почва. Наместо тоа, користи карпи за да ја претстави земјата.
  • Вода - Самата вода што се користи за да се храни среќното растение бамбус очигледно го претставува овој елемент.
  • Оган - За да претставува оган, среќниот бамбус мора да биде врзан со црвена лента или нешто со слична боја.
  • Метал – Поголемиот дел од времето, среќниот бамбус е засаден во стаклени саксии за да го симболизира металниот елемент. Меѓутоа, ако домашното растение се стави во керамичко саксија, треба да се засади или со паричка или сометална статуа на насмеаниот Буда .

  Како што беше наведено претходно, бројот на стебленца присутни во среќното растение бамбус е важен бидејќи се верува дека секое дополнително стебленце од бамбус носи специфична фенг шуи енергија во вашиот живот.

  • 1 стебленце – Ова го претставува среќниот труп, кој симболизира едноставност и вистина.
  • 2 стебленца – Ова ја претставува љубовта и бракот бидејќи Кинезите веруваат дека сите добри работи доаѓаат во парови. Затоа среќниот бамбус со две стебленца обично им се дава на младенците.
  • 3 стебленца - Кинезите веруваат дека бројот три ја претставува среќата. Може да донесе и три вида среќа, вклучувајќи среќа, долг живот и богатство.
  • 5 стебленца – Кога има пет стебленца, среќниот бамбус може да привлече среќа во пет области од вашиот живот. Тие вклучуваат емоционална, ментална и физичка благосостојба, интуиција и духовност. Ги претставува и 5-те елементи на Фенг Шуи.
  • 6 стебленца – Шестот е добар број бидејќи има сличен звук на кинескиот збор за среќа. Затоа, шест среќни стебленца од бамбус привлекуваат богатство.
  • 7 стебленца – Овој број на среќни стебленца од бамбус му дава добро здравје на оној што го користи.
  • 8 стебленца – Ова го симболизира растот и плодноста.
  • 9 стебленца – Среќно растение бамбус со 9 стебленца дава среќа.
  • 10 стебленца – Секој што ќе добие среќен бамбус со 10 стебленца, треба да знае дека испраќачот сака тој/таа да се чувствува целосен и целосен.
  • 21 стебленце – Ова ве благословува вас и целото ваше семејство истрајно здравје.
  • 88 стебленца – Двојната осумка се брои за двојни благослови и радост.
  • 99 стебленца - Се верува дека ова им помага на односите меѓу паровите да траат подолго.
  • 289 стебленца – Ја максимизира моќта на привлекување на растението за да донесе среќа.
  • 888 стебленца – Три осмици, тројно богатство и среќа што човек може да го постигне во текот на животот.

  Бројот на стебленца присутни во среќното растение бамбус не е единственото нешто што мора да го земете во предвид. Слоевите или обликот на бамбусот исто така имаат различни значења.

  • Кула – Среќна Бамбусовите кули се популарни парчиња дома бидејќи симболизираат посветла иднина.
  • Плетенка - Ова носи добри вести во однос на животот и кариерата.
  • Ткаени пергола - Овој тип на среќен бамбусов облик помага да се одбрани негативноста.

  Сега, имајте на ум дека не смеете да купувате среќен бамбус кој има четири стебленца или четири слоја. Во кинеската култура, бројот четири се смета за несреќен бидејќи ја симболизира смртта.

  Без разлика како е засаден и распореден или колку стебленца има, среќниот бамбус сепак ги симболизира овие важни вредности:

  • Добро здравје - Се чува среќно растение бамбусисточниот дел на домот или зградата привлекува добро здравје.
  • Просперитет и богатство - Ако среќниот бамбус се стави во југоисточен правец, тој привлекува благосостојба и богатство за семејството
  • Хармонија - Самиот среќен бамбус носи хармонија бидејќи ги има сите пет елементи на фенг шуи.
  • Сила и издржливост - Кинезите ги поврзуваат овие квалитети со бамбусот поради начинот на кој може да се прилагоди на променливите времиња.

  Среќен бамбус во накитот

  Бидејќи среќниот бамбус е предмет за кој се верува дека привлекува разни видови среќа и среќа, тој доста често се користи како приврзок и амајлија за ѓердани и нараквици. Дизајни со текстура и листови од среќен бамбус создаваат стилски боемски накит. Без разлика дали верувате или не во симболиката на растението, среќниот накит од бамбус може да го цени секој. Среќниот бамбус е исто така популарен дизајн на тетоважи, бидејќи може да се вгради на многу начини.

  Накратко

  Среќниот бамбус е еден посебен шарм кој потекнува од кинескиот фенг шуи кој може да се користи за привлечете секаква среќа, од љубов и просперитет, па сè до хармонија и добро здравје. Иако е попопуларно како домашно растение, некои луѓе користат среќен бамбус како приврзоци и амајлии за да донесат среќа каде и да одат. Без разлика дали се претплатите на верувањата околу среќниот бамбус или не, самото растение еубава и релаксирачка да ја имате во вашиот дом.

  За да дознаете повеќе за другите среќни симболи, погледнете ги нашите написи за среќните златни рипки, желади, ловци на соништа и потковици.

  Стивен Рис е историчар кој е специјализиран за симболи и митологија. Напишал неколку книги на оваа тема, а неговите дела се објавени во списанија и списанија ширум светот. Роден и израснат во Лондон, Стивен отсекогаш ја сакал историјата. Како дете, тој поминувал часови разгледувајќи антички текстови и истражувајќи стари урнатини. Ова го навело да продолжи кариера во историските истражувања. Фасцинацијата на Стивен со симболите и митологијата произлегува од неговото верување дека тие се основата на човечката култура. Тој верува дека со разбирање на овие митови и легенди, можеме подобро да се разбереме себеси и нашиот свет.