Бура - значење и симболика

 • Споделете Го Ова
Stephen Reese

  Бурите предизвикуваат слики на темно небо, застрашувачки молњи и громови и разорни поплави. Со такви слики, не е ни чудо што негативните мисли и чувства обично се поврзуваат со бури. Обично се смета за симбол на траума, хаос, тешкотии, а понекогаш дури и депресија. Прочитајте за да дознаете повеќе што обично значи бурното време.

  Симболизам на бура

  Како импресивни природни настани, бурите инспирираат стравопочит и страв. Со текот на времето, овие временски настани имаат длабока симболика. Еве некои од овие значења:

  • Хаос – Бурите носат со себе хаос и непредвидливост. Честопати, тешко е да се каже колку лоша ќе биде бурата и како ќе изгледаат последиците. Поради ова, бурите често се користат за да претставуваат тежок и интензивен период од животот на една личност. Изреки како што се Еден пријател во бура вреди повеќе од илјада пријатели на сонце, или За да ја сфатиме вредноста на сидрото, треба да го почувствуваме стресот од бурата упатете се на оваа симболика на бури.
  • Страв – Бурите предизвикуваат страв и неизвесност, поради опасностите од молњите, застрашувачките звуци на грмотевици и штетата и пустошењето што може да се предизвикаат. Постои чувство на беспомошност и губење на контролата, честопати, единственото нешто што треба да направите е да ја чекате бурата.
  • Негативност – Бурите носат со себе темно небои мрачно време, одземајќи ја веселоста на сончево, сино небо. Како дождот , тие можат да направат луѓето да се чувствуваат мизерно и очајно.
  • Промени - Бурите претставуваат брза и ненадејна промена. Овие понекогаш се непредвидливи временски настани и можат да ги изненадат луѓето.
  • Пореметување – Бурите симболизираат нарушувања, промени и интензивна активност. Фразата смиреност пред бура се користи за да укаже на претстојниот период на промени.

  Бури во митологијата

  Нордискиот Бог на громот и молња

  Во повеќето митологии, бурите и лошите временски услови обично се припишуваат на божество. Исто така наречени богови на бурата, тие обично се прикажуваат како моќни суштества кои управуваат со грмотевици и молњи . Додека овие богови вообичаено се замислуваат како раздразливи и грозни, нивните божества на ветерот и дождот обично се понежни и попростливи.

  Стравот на луѓето од таквите божества може да се види во ритуалите што ги правеле за да ги смират боговите и да побарате подобро време. Археолозите откриле неколку места за жртвување во Мезоамерика кои го докажуваат овој наратив.

  Досега, најголемото пронајдено било во Перу, каде што биле жртвувани 200 животни и 140 деца во средината на 1400-тите. Во текот на овој период, цивилизацијата Чиму страдаше од екстремни временски услови, со обилни дождови што доведоа до колапс на земјоделството и поплави.

  Некои божества од бураод целиот свет вклучуваат:

  • Хорус – Египетскиот бог на бурите, сонцето и војната
  • Тор – Нордискиот бог на грмотевици и молњи
  • Tempestas – Римската божица на бурите и непредвидливите временски настани
  • Raijin – Јапонскиот бог на бурите и морето
  • Tezcatlipoca – Ацтечкиот бог на ураганите и ветровите
  • Аудра – Литванскиот бог на бурите

  Бурите во Литература

  Познатите литературни дела користат бури како метафори, поставувајќи го расположението и тонот на секое поглавје. Кралот Лир на Вилијам Шекспир е совршен пример, каде што бурата со грмотевици се користи за да се додаде драма на сцената каде што измачениот крал бега од своите зли ќерки. Покрај тоа, бурата беше искористена за да ја отслика психолошката состојба на кралот Лир, со оглед на емоционалните превирања низ кои минуваше. Таа, исто така го претставува пропаста на неговото кралство.

  Во Wuthering Heights на Емили Бронте, бура се користи и за да се даде тонот на романот. Бронте вешто опишува како силно невреме штрака над местото ноќта кога главниот лик Хитклиф бега од дома. Бесната бура ги симболизира бурните чувства на оние кои живеат во Недолгите височини, при што времето достигнува врв додека нивните емоции стануваат посилни.

  Бурите се исто така вообичаени елементи во готската литература. Тоа додава повеќе неизвесност во приказната, дозволувајќи им на негативците да се кријат ипротагонистите да пропуштат работи што инаку може да се видат. Звукот на грмотевици може дури и да се користи за маскирање на звукот на напаѓачот кој лази до еден од ликовите или за заробување на протагонистите во непријатни ситуации. Овие атрибути ја прават бурата идеална литературна направа за навестување на нештата што доаѓаат.

  Бурите во филмовите

  Како книгите, бурите обично се користат за да се прикажат чувствата на немир или да се додаде поголема неизвесност на сцена. Бидејќи ураганите се неконтролирани и непредвидливи, тие се инхерентно застрашувачки, што ги прави совршен додаток на хорор филмовите и филмовите со напнати катастрофи. На пример, во филмот The Day After Tomorrow , огромна супербура води до серија катастрофални настани кои ги ставаат човечките суштества на работ на истребување.

  Друг филм кој покажува колку лошо време се користи како антагонистичка сила е Совршената бура . Се фокусира на конфликтот помеѓу човекот и природата, при што група рибари на море се подготвуваат додека се фатени во совршена бура. И покрај тоа што немаат каде да бегаат, тие се борат да се борат со тешките временски услови и да се вратат живи.

  Во криминалниот филм од 2002 година Патот до пропаст, бурна ноќ се користи за да се постави сцената за еден од најнезаборавните моменти во филмот. Саливан влегува во заседа и го убива Руни, неговиот стар шеф. Овде, бурата се користи како претчувство за лошите работи кои доаѓаат, што го прави акласичен пример на темни облаци над хоризонтот, што навестува дека работите можеби нема да завршат добро за главниот лик.

  Последниот самурај , епски воен филм, има и незаборавна сцена снимена во силен дожд. Нејтан Алгрен (Том Круз) е предизвикан на меч со меч во кој постојано паѓа, но секој пат се труди максимално да стане. Во оваа сцена, дождот се користи за да ја означи решителноста на главниот лик, не дозволувајќи ни најтешките услови да ја ослабат неговата решителност. Тоа симболизира дека ништо нема да го спречи ликот да го прави она што мисли дека треба да го направи.

  Бури во соништата

  Некои велат дека кога сонувате за бура, тоа обично значи дека сте доживеале или доживуваат чувства на шок или загуба. Исто така, може да претставува лутина, страв или други негативни чувства што сте ги чувале внатре. Можеби тоа е начинот на вашиот потсвесен ум да ви каже да се соочите со стравот или да го изразите вашиот гнев или тага без да се воздржувате.

  Ако сонувате како се засолнувате од бура, тоа го симболизира вашето трпение за време на хаотичен или непријатен ситуација во вашиот живот. Може да чекате некој да се олади или да се издржите додека не помине какви било тешкотии што ги доживувате. За разлика од претходниот сон, овој е поволен бидејќи значи дека на крајот ќе имате сила да го пребродите турбулентниотвремето.

  Обратно, ако сонувате како чекате бура, тоа значи дека очекувате расправија со пријател или некој од вашето семејство. Додека го очекувате настанувањето на неволјите, размислувате за тоа како кажувањето на таа личност лоши вести или нешто непријатно ќе предизвика тепачка или конфликт меѓу вас двајца. Таквото предупредување ви дава можност да размислите дали мора да ја истурите чашата или само да ги задржите работите за себе.

  Настрана од потиснатите негативни чувства или хаотични ситуации, можеби ќе сонувате и за бура поради некои неочекувани, но сепак позитивни промени во вашиот живот. Промените во вашата врска или во вашите финансии можат да доведат до такви соништа. На пример, ако сонувате за последиците од бура, тоа значи дека сте биле во можност да ги преживеете лошите моменти и да имате многу подобар живот од она што сте го имале претходно.

  Завршување

  Ова се само некои од најпопуларните толкувања на бурите во литературата, филмовите и соништата. Без разлика дали сакате да ја протолкувате таа страшна бура во вашиот сон или едноставно сакате да гледате филм со катастрофа додека се гушкате додека надвор беснее лошото време, ако знаете што симболизираат бурите ќе ви даде подобра идеја за тоа што ве очекува.

  Стивен Рис е историчар кој е специјализиран за симболи и митологија. Напишал неколку книги на оваа тема, а неговите дела се објавени во списанија и списанија ширум светот. Роден и израснат во Лондон, Стивен отсекогаш ја сакал историјата. Како дете, тој поминувал часови разгледувајќи антички текстови и истражувајќи стари урнатини. Ова го навело да продолжи кариера во историските истражувања. Фасцинацијата на Стивен со симболите и митологијата произлегува од неговото верување дека тие се основата на човечката култура. Тој верува дека со разбирање на овие митови и легенди, можеме подобро да се разбереме себеси и нашиот свет.