Дали значат нешто нараквиците за глуждовите?

 • Споделете Го Ова
Stephen Reese

  Бразлетните за нараквици, исто така наречени нараквици, се популарни низ целиот свет. Како еден од најстарите додатоци наоколу, овој тип на накит доби различни значења, кои се разликуваат во зависност од регионот или културата во која се гледаат. Еве еден поглед на алиштата, што симболизирале во минатото и што значат денес.

  Историја на нараквиците за глужд

  Нараквиците за глужд, исто како и секое друго парче накит, се носат од памтивек. Нивното потекло може да се следи од далечната 6.000 п.н.е. Артефактите што им припаѓале на жените од Вавилон покажале дека можеби носеле нараквици за глуждовите. Ваквите артефакти биле откриени во ексхумирани сумерски гробници од античка Месопотамија.

  Почетокот на шипки биле направени од материјали како дрво, коска, камења и природни благородни метали. Зглобовите се носеле за убавина и за да го означат социјалниот статус и ранг.

  Античките Египќани ги нарекувале чкртаниците Khalakheel. Сумерските невести и богатите жени ги носеле оние направени од скапоцени метали и камења. Робовите, од друга страна, носеле алики направени од дрво или кожа.

  Понатамошното разгледување на потеклото на алиштата покажува дека жените од Индија и Јужна Азија носеле алики повеќе од 8.000 години. Сопругите од Индија носеа алишта со висечки шарм. Главната цел на овие шарм беше да се објави присуството на жените преку џингинг.

  Новите невести исто така беа подарени со глужднараквици познати како Payal кои симболизираа плоден брак. Дополнително, младите индиски девојки кои допрва требаше да се венчаат носеа алишта за да ја покажат својата храброст и гордост.

  Жените од Источна Азија носеа нараквици познати како Pattilu. A pattilu е еден вид на скочен зглоб кој се состои од прстен на прстите поврзан со тенок висечки синџир за нараквица на глуждот. Во денешно време овој тип на синџир за глужд е познат како нараквица за боси глужд.

  Во средината на дваесеттиот век, нараквиците за глуждот на крајот се пробиле во западните општества. Тие брзо се здобија со популарност и, во 1970-тите, станаа идеален додаток за глуждот за да одговараат на популарниот боемски стил од тоа време.

  Најдобри избори на уредникотBarzel 18K позлатени рамни марина слон анклет Види Ова е овдеAmazon.com -7%Злиот скочен зглоб за жени, блескава нараквица за глуждови, 14К позлатена мала... Погледнете го овдеAmazon.comJeweky Boho нараквици со двојни глуждови сребрени 8 Shape Anklets Chain Pearl Beach... Видете го ова овдеAmazon.com Последното ажурирање беше на: 24 ноември 2022 година 12:09 часот

  Што значат нараквиците за глуждот?

  Значењето на нараквиците за глуждот варира од култура до култура, со разлики во значењето врз основа на бојата и дизајнот. Секој од овие типови глуждови има свое значење, кое исто така се разликува во зависност од тоа на кое стапало го носите.

  Носење зглоб на левиот глужд

  Повеќетокултурите веруваат дека нараквицата за глуждот што се носи на левата нога е шарм или талисман. Таквите навртки се користеле како амајлии за да го заштитат оној што ги носел од болести и лоши знаци. Тие се користеа како форма на заштита. Денес, глуждот на левата нога може да укаже и на тоа дека сте во брак или свршени со љубовник. Сепак, тоа може да значи и дека сте заинтересирани за секојдневна врска, отворена врска или врска со друг прозорец.

  Носење скочен зглоб на десниот глужд

  Глуждот на десниот глужд може да значи дека сте сингл и барате. Меѓутоа, ако мажена личност носи скочен зглоб на десната нога, пораката што се пренесува е дека тие се отворени за вонбрачни афери.

  Покрај тоа на кое стапало ги носите, бојата на алиштата исто така може да има значење. Еве список на тоа што значи секоја боја:

  • Жолти нараквици за глуждот

  Жолтата е светла и весела боја поврзана со сончеви денови, топлина , и среќа. Жолтиот глужд може да означува добра среќа и пријателство.

  • Бели нараквици за глуждот

  Белата е боја на чистота, мир и невиност, па оттука белиот глужд може да означи дека оној што го носи е чист, можеби девица.

  • Зелени нараквици за глуждот

  Зелената е бојата на природата и може дајте чувство на смиреност кога стенагласи. Може да означува и среќа.

  • Розови алки за глужд

  Розовите нараквици имаат романтични индикации и ги носеле главно мажени жени или заљубени .

  • Црвени нараквици за глужд

  Колку и да изгледа огнено црвената боја, се сметаше дека црвените нараквици значат и носат среќа на оној што ги носи.

  • Црните нараквици за глуждовите

  Темните бои се поврзуваа со тајни, па така црниот скочен зглоб може да означува мистерија и нераскажани спомени.

  Машки и нараквици за глужд

  Иако нараквиците за глужд се првенствено додаток за жените, мажите исто така ги носат. На пример, во древна Африка и на Блискиот Исток, мажите носеле навртки за да ги означат нивните социјални чинови.

  Меѓу Кшатрија во Индија, само на членовите на кралската каста им било дозволено да ставаат нараквици за глуждовите. Тие главно ги носеле оние направени од злато и други благородни метали за да го покажат нивниот социјален статус.

  Бразлетни за глуждовите во современиот свет

  Во денешно време, алиштата се носат главно за убавина. Тешко е да се најде некој што носи нагло со намера да помине низ одредена порака. Општеството еволуираше и повеќето накит се гледаат како додаток без длабоко значење поврзано со него. Сепак, ова не е секогаш случај. Некои сè уште носат налепници за да пренесат различни пораки.

  И мажите ја прифаќаат културата на скочниот зглоб. Постојат неколку стилови и дизајни на наврткипогоден за мажи. Од кожа до мониста и синџири, мажите имаат широк спектар на дизајни на глуждови за избор.

  Здравствени придобивки од носењето на нараквици

  Постојат некои медицински придобивки поврзани со носењето нараквици за глуждот. На пример, познато е дека сребрениот зглоб го забрзува зараснувањето на раните. Се смета дека го штити оној што го носи од прашања како што се неплодност, хормонална нерамнотежа и гинеколошки проблеми. Се вели дека среброто ги активира лимфните јазли кои се наоѓаат во стапалата и има антиинфламаторни својства.

  Видови на чкртаници

  Во минатото, материјалите што се користеле за изработка на чкртаници вклучувале злато, кожа, сребро, мониста и каури школки. Во денешно време, навртките доаѓаат во различни стилови, бои и дизајни. Подолу е листа на опции за алишта од кои можете да изберете:

  • Глужд од сребро : Ова е направено од чист сребрен метал.
  • Боси нараквици за глуждовите : Овој тип на глужд има уникатен дизајн. Се состои од прстен на прстите поврзан со зглоб со мали тенки синџири.
  • Нараквици за глуждот со мониста : Ако сте алергични на метал, бразлетната со мониста е вашата најдобра опција. Тие доаѓаат во различни живописни бои.
  • Златни алики : Златото е елегантен и скап метал. Слично како и во старите денови кога златните алипчиња беа привилегија на богатите, златните алишта се носат и во посебни прилики. Многу малку луѓе можат да си дозволат навртки од чисто злато.

  Носење наЗглоб

  Кога се облекувате, добра идеја е да ги декорирате глуждовите исто како што го украсувате остатокот од вашето тело, бидејќи и вашите стапала заслужуваат одредено признание.

  Изглед на глуждовите одлично со речиси секаков вид облека. Тие одат особено добро за настани и облека поврзани со плажа. Многу невести се одлучуваат да носат сандали со боси нозе, инаку познати како алишта со прстени, како практична, но сепак стилска опција за венчавки на плажа.

  Се што треба да направите е да ја пронајдете вистинската големина на глуждовите за вашите зглобови. Премногу стегнат скочен зглоб ќе ја иритира вашата кожа и ќе предизвика непријатни траги, додека опуштениот зглоб најверојатно ќе ви падне, па затоа е важен изборот на вистинската големина.

  Завиткување

  Еден од најстарите додатоци наоколу, навртките имаат древна историја. Поради ова, овие додатоци добија различни значења и симболика, во зависност од културата и регионот во кој се носат. .

  Стивен Рис е историчар кој е специјализиран за симболи и митологија. Напишал неколку книги на оваа тема, а неговите дела се објавени во списанија и списанија ширум светот. Роден и израснат во Лондон, Стивен отсекогаш ја сакал историјата. Како дете, тој поминувал часови разгледувајќи антички текстови и истражувајќи стари урнатини. Ова го навело да продолжи кариера во историските истражувања. Фасцинацијата на Стивен со симболите и митологијата произлегува од неговото верување дека тие се основата на човечката култура. Тој верува дека со разбирање на овие митови и легенди, можеме подобро да се разбереме себеси и нашиот свет.