Гарденија - симболика и значење

 • Споделете Го Ова
Stephen Reese

  Позната по својот сладок, опоен мирис и кремасто-бели цветови, гарденијата е долгогодишна омилена во сите видови градини. Еве погледнете зошто го сакаат невестите ширум светот, заедно со неговото значење и практична употреба денес.

  За цветот Gardenia

  Gardenia е родот на тропските зимзелени растенија кои припаѓаат на семејството Rubiaceae . Додека повеќето од нејзините грмушки и дрвни видови се родени во Африка и Пацифичките острови, Gardenia jasminoides , исто така наречена Gardenia augusta или рт јасмин , е роден во Кина. .

  Ако се прашувате зошто цветот се нарекува гарденија, тоа е во чест на Александар Гарден, популарен и многу почитуван ботаничар кој го создал методот за класификација на родот/видот кој сè уште е во употреба.

  Цветаат од почетокот до крајот на летото, ливчињата од гарденија обично имаат мат текстура, кожести, темнозелени лисја и плодови слични на бобинки.

  Цветот е најчесто бел, но постепено станува кремасто жолт како што созрева. Некои сорти на гарденија имаат жолта нијанса во основата.

  Овие цвеќиња се чувствителни на студ и не се добри на ладни температури. Поради ова, тие често се одгледуваат во региони со топла умерена и суптропска клима. Бидејќи тие растат најдобро на топлина и влажност, тие можат да бидат предизвик за домашните растенија за северните градинари.

  Значење и симболика наGardenia

  Гардениите се богати со симболика и значење. Еве некои од асоцијациите на цветот.

  • Чистота и префинетост - Бидејќи бојата на цветот е бела, гардениите претставуваат чистота, што ги прави чест избор за свадбени букети . Ја означува чистотата на љубовта и врската, како и префинетата убавина на невестата.
  • Тајна љубов - Гардении со мала нијанса на жолта база симболизира љубов и страст поврзани со тајност. За време на викторијанските времиња, кога чувствата на срцето не беа често изразени гласно, гардениите се користеа за да се изрази восхит без да се открие нечиј идентитет. Ако во срцето сте романтични, тоа е тивкиот начин да кажете: „Те сакам“, како и „Ти си прекрасна“.
  • Радост или Блаженство Овие цветови се волшебни и полни со личност, што ги прави совршен цвет за прослави.
  • Симбол на мирот - гардениите често се испраќаат некому да изразуваат тага и сочувство и надеж за мир, како и чувство на сеќавање.
  • Во некои контексти, тие исто така можат да симболизираат доверба , надеж , нежност и со среќа . Некои дури го поврзуваат со духовноста и мистичните својства.

  Употребата на гардениите низ историјата

  Гардениите се омилен цвет кој се одгледува во кинеските градини уште од антиката , и имаатсе користи во медицината, козметиката, парфемите, па дури и во магијата.

  • Во гастрономијата

  Во античките времиња, гардениите се користеле за додавање мирис на листовите од чај и суровиот ориз. Во денешно време, тие често се додаваат во овошни салати, десерти, пијалоци и сирупи. Белите ливчиња лесно можат да станат кафеави, така што често се посипува сок од лимон врз нив за да останат свежи.

  • In Medicine

  Одрекување

  Медицинските информации на symbolsage.com се обезбедени само за општи образовни цели. Оваа информација во никој случај не треба да се користи како замена за медицински совет од професионалец.

  Во традиционалната кинеска медицина, гардениите, вклучувајќи го цветот, корените и бобинките, се користат за лекување на каснување од змија. Се користи за правење лосиони и миење цвеќиња, за кои се смета дека ги ублажуваат рани, изгореници, воспалена кожа, осип, забоболка и каснувања од инсекти.

  Во Индонезија, неговите цветови и лисја најчесто се користат за правење чај. што го олеснува стресот, палпитациите, абдоминалните болки, високиот крвен притисок и треската. Исто така, се смета дека мирисот на цветот промовира добар сон и ја ублажува анксиозноста.

  • Во убавина и мода

  Овие цветови беа користени од јапонските царици како додаток во косата, како и во корсажите. Исто така, во Кина беше вообичаено да се додаваат цвеќиња од гарденија во водата за капење за омекнување на кожата.

  • ВоУметност
  • од династиите Јуан и Минг.
   • Во магија и ритуали

   Многумина веруваат дека гардениите ќе го исполнат животот со магија и чуда, особено со Gardenia jasminoides . Тие често се ставаат во олтари со надеж дека ќе донесат среќа и просперитет, како и за исцелување. Исто така, се верува дека лебдењето на овие цветови во сад со свежа вода или согорувањето на исушените ливчиња како темјан промовира мир и духовност.

   Цветот на гарденијата се користи денес

   Додека гардениите често се одгледуваат во оранжерии , колиби и суптропски градини, тие можат да се користат како покривка на земјата, акценти на пејзажот и граници на грмушки, бидејќи ќе напредуваат многу години. Многумина ги ставаат на саксии во близина на дворови, палуби и прозорци за да уживаат во нивниот сладок мирис. Овие цвеќиња може да се стават и во сад со вода и да се преместуваат од соба во соба, за да се шири нејзиниот мирис.

   Во свадбите, овие цветови често се додаваат на букети, свадбени торти, фризури, венчиња, корсажи, бутониери, па дури и лебдеа во вода како акценти на масата. Неговата минималистичка убавина и нежните ливчиња го прават совршен за префинета пригода. За летните свадби, гардениите често се вградуваат со зелена боја, но најдобро е да се мешаат со другишарени цвеќиња во пролет.

   Кога да се подарат Gardenia Flowers

   Гардениите може да се вградат во букети со други бели цветови за значаен подарок. Гарденијата често се дава на некој во кој сте тајно заљубени. Тоа е исто така одличен допир за вечера осветлена од месечина или дури и бранч со шампањ.

   Gardenia's може да биде одличен подарок за сите прилики, вклучувајќи родендени, годишнини, дипломи, крштевки, причести, како и подарок за сочувство. Растението гарденија може да се подари како бонсаи, па дури и да се стави во корпи, мали саксии и дрвени кутии за украсување домови и канцеларии.

   Накратко

   Гардениите се негуваат поради неговиот сладок мирис и недопрена убавина, рангирана меѓу омилените градини и жива ограда. Како симбол на чистота, љубов и префинетост, цутот, исто така, заработи репутација како негуван цвет на невести.

  Стивен Рис е историчар кој е специјализиран за симболи и митологија. Напишал неколку книги на оваа тема, а неговите дела се објавени во списанија и списанија ширум светот. Роден и израснат во Лондон, Стивен отсекогаш ја сакал историјата. Како дете, тој поминувал часови разгледувајќи антички текстови и истражувајќи стари урнатини. Ова го навело да продолжи кариера во историските истражувања. Фасцинацијата на Стивен со симболите и митологијата произлегува од неговото верување дека тие се основата на човечката култура. Тој верува дека со разбирање на овие митови и легенди, можеме подобро да се разбереме себеси и нашиот свет.