Орхидеи - симболика и значење

 • Споделете Го Ова
Stephen Reese

  Познати по својот сладок мирис и разнобојни цветови, орхидеите се изложбени места во градината, кои ви даваат поглед на тропскиот рај. Тие се многу посакувани и ценети поради нивниот егзотичен изглед. Еве еден поглед на значењето на овој егзотичен цвет и неговото сложено семејство.

  За орхидеи

  Едно од најразновидните фамилија на растенија, Orchidaceae , вообичаено наречени орхидеи , се состои од стотици родови и илјадници видови цветови. Иако тие се тропски цветови кои најчесто се наоѓаат во Азија, Централна и Јужна Америка, некои од нив се одгледуваат во северните и јужните региони со умерена клима.

  Името Орхидеја потекнува од грчкиот терминот орхис што значи тестис, поради обликот на неговите корени до машките гениталии. Она што ги прави посебни е дека тие обично се епифитско растение, што значи дека растат на површината на други растенија, дрвја или грмушки. Овој тип на орхидеи има корени слични на винова лоза, што им дозволува да ја апсорбираат влагата од маглата и дождот. Сепак, не сите орхидеи се епифитични. На пример, литофитните орхидеи растат на карпи, додека копнените орхидеи растат од почвата.

  Орхидеите се опишани како билатерално симетрични и доаѓаат во секоја боја и големина што можете да ја замислите. Додека пастелите и белите се вообичаени, некои сорти имаат шарени дизајни слични на тигарски принтови или дури и кравидамки.

  Значењето и симболиката на орхидеите

  Орхидеите генерално претставуваат љубов, убавина, софистицираност и луксуз. Во старогрчко време, клубените на цветот биле поврзани со мажественост и мажите ги јаделе за да ги зголемат шансите за зачнување момче. Сепак, за време на викторијанската ера, цветот стана симбол на луксуз и престиж, што продолжува до ден-денес.

  Овие цвеќиња се исклучително разновидни, па не е изненадување што тие носат и различни значења и симболика. На јазикот на цвеќињата, еве ги вообичаените значења на орхидеи:

  • Рафинирана убавина – Овие цветови се совршен начин да се каже: „Ти си убава“. Во некои култури, тој симболизира и зрел шарм.
  • Љубов – Орхидеите се олицетворение на чиста наклонетост. Се верува дека цветот има афродизијачка моќ за зајакнување на романтиката. Тоа е исто така поврзано со плодноста , па дури и се смета за кинески симбол за многу деца.
  • Мудрост – Орхидеите се поврзани со разбирањето, внимателен и внимателен.
  • Симпатија – Во некои култури, белите орхидеи едноставно изразуваат сочувство и сеќавање.

  Меѓутоа, специфичното значење на орхидеи зависи од нејзината разновидност. Можеби има илјадници видови орхидеи, но еве ги вообичаените симболики во однос на нивниот род и вид:

  • Дендробиум – Орхидеи одовој род е поврзан со убавина , префинетост и љубов . Исто така, се смета дека привлекува пријателство и богатство.
  • Orchis mascula – Понекогаш се нарекува Ратение корен на Адам и Ева , овие орхидеи ја симболизираат љубовта и најчесто се подаруваат на младенците за да им посакаат среќа. Во некои култури, тие се носат во џебови, со надеж дека ќе привлечат љубов. Исто така познат како Рака на моќта или Среќна рака , исто така се смета дека вештерките ги користат своите корени во правење љубовни напивки.
  • Angraecum sesquipedale – Овие цветови претставуваат надеж , насочување и кралско семејство . Во некои култури, тие се нарекуваат Витлеемска ѕвезда , Дарвинова орхидеја или Божиќна орхидеја .
  • Cattleya - Орхидеите од овој род симболизираат зрели привлечности , поради што најчесто се подаруваат на Денот на мајката во САД
  • Vanilla planifolia – Се верува дека овие цвеќиња претставуваат чистота , невиноста и елеганцијата . Во некои региони, тие се нарекуваат Мадагаскар ванила или бурбонска ванила . Многумина исто така веруваат дека носењето на овие цветови ќе ја подобри нечија ментална бистрина, додека се смета дека неговиот мирис предизвикува страст.
  • Ophrys bombyliflora The Бумбарска орхидеја симболизира напорна работа и упорност .
  • Anacamptis papilionacea - Попозната како Орхидеја пеперутка , овој цвет претставува лесно срце .

  Сепак, можеби ќе сакате да бидете внимателни со овие специфични сорти на орхидеи бидејќи тие имаат некои негативни асоцијации:

  • Ophrys insectifera – Исто така познат како Орхидеја на мува , цутот симболизира грешка или грешка . Тоа не е најубавата сорта на орхидеи, бидејќи цветот изгледа како кафеав инсект кој се гостува со листот.
  • Cypridedium – Орхидеи од оваа родот најчесто се поврзува со превртливост и каприциозна убавина . Сепак, се верува дека тие исто така обезбедуваат заштита од зли духови, хекси и магии. Некои дури ги користеа како амајлии со надеж дека ќе го отстранат Злото око. Овие цвеќиња се нарекуваат и Госпоѓа пантофли , чевли на Венера и Адамова трева .
  • Coeloglossum viride – Овие орхидеи претставуваат одвратност и се нарекуваат дури и Жабена орхидеја поради обликот на нејзините цветови кои наликуваат на мали жаби.

  Употребата на цвеќињата од орхидеи низ историјата

  Орхидеите инспирираа многу дизајнери и модни куќи, правејќи ги врв на различни колекции, парфеми и козметика. Нивната софистицираност и стилски изглед ги прават едни од најбараните цвеќиња во различниконтексти.

  Во медицината

  Одрекување

  Медицинските информации на symbolsage.com се обезбедени само за општи образовни цели. Оваа информација во никој случај не треба да се користи како замена за медицински совет од професионалец.

  Во некои делови на Северна Америка, светилките на растението, особено Bletia purpurea , се користат како третман за труење со риби. Во Малезија, некои видови орхидеи служат како лапа за лекување на фурункули на кожата, како и пијалок за подобрување на здравјето по породувањето. Во некои региони, овие растенија се користат како диуретик или додаток на храна.

  In Beauty

  Овие цвеќиња со сладок мирис се прават парфеми и козметика од различни брендови. На пример, брендот L'Occitane го има претставено мирисот во нивните производи за нега на кожата, од креми за раце до сапуни и лосиони. Герлен има и свој орхидариум. Нивната линија Orchidée Impériale беше направена од екстрактот на цутот, бидејќи се верува дека состојката ја поправа кожата.

  Во мода

  Во текот на пролетта Ревијата за летото 2015 година во Париз, овие цветови доминираа на пистата, кога модната куќа Диор ги украси ѕидовите со орхидеи. Фенди, исто така, ја претстави својата колекција инспирирана од орхидеи, каде што цветните принтови ги красеа чантите, фустаните и јакните.

  Во гастрономијата

  Некои сорти на орхидеи мирисаат на чоколадо, бидејќи зрна ваниладоаѓаат од нив, особено Vanilla planifolia . Како што веројатно знаете, оваа состојка најчесто се користи во пијалоци, сладолед, печива, крем и солени јадења.

  Во Турција, клубени од Orchis mascula се мелени во форма на прав и се користи во готвењето. Тоа е главната состојка на нивното популарно замрзнато задоволство дондурма , како и на пијалокот салеп . Во Австралија, некои Абориџини консумираат клубени слични на компири на Gastrodia sesamoides .

  Како држава и територијален цвет

  Дали знаете дека орхидеите се се смета за градски цвет на Шаоксинг во Кина? Во некои делови од светот, специфични сорти на цвеќе се користат како амблеми, вклучувајќи го Papilionanthe Miss Joaquim како национален цвет на Сингапур, како и Prosthechea cochleata од Белизе и Peristeria elata од Панама.

  Цветот на орхидеја што се користи денес

  Ако живеете во тропски регион, овие цветови ќе дадат спектакуларен приказ во вашата градина и прозорци. Орхидеите се идеално растение во саксии, па зошто да не го наполните домот со нив? Поради нивните заоблени стебла, тие можат да додадат текстура и каскадна форма на секој аранжман. Тие доаѓаат во различни мириси кои можат да ја исполнат секоја просторија со мирис на ванила и цимет.

  На свадби, бујната поза исполнета со бели орхидеи изгледа сонливо и романтично. Во зависност од вашата свадбена тема, овиецвеќињата можат да додадат модерен шмек на традиционалните украси, па дури и да направат драматичен централен дел - помислете на шарени орхидеи потопени во стаклени чинии и вазни.

  Кога да подарите орхидеи

  Самите орхидеи прават прекрасни подароци, дури и за оние кои не се занимаваат со градинарство, бидејќи може лесно да се одгледуваат како домашни растенија. Бидејќи овие цветови се поврзани со љубов и плодност, тие се и совршен свадбен подарок. Тие дури се сметаат за цвет на 28-годишнината од свадбата.

  Исто така, овие цветови се креативен начин да им кажете на вашето семејство, пријателите и саканите дека мислите на нив. Само имајте на ум дека нивните симболички значења се разликуваат многу, затоа погрижете се да изберете типови што ги изразуваат вашите чувства.

  Накратко

  Низ историјата, орхидеите добивале значење низ културите поради нивната поврзаност со убавина, љубов и мудрост. Можете да создадете свој рај во удобноста на вашиот дом со нивните впечатливи бои и егзотични сорти!

  Стивен Рис е историчар кој е специјализиран за симболи и митологија. Напишал неколку книги на оваа тема, а неговите дела се објавени во списанија и списанија ширум светот. Роден и израснат во Лондон, Стивен отсекогаш ја сакал историјата. Како дете, тој поминувал часови разгледувајќи антички текстови и истражувајќи стари урнатини. Ова го навело да продолжи кариера во историските истражувања. Фасцинацијата на Стивен со симболите и митологијата произлегува од неговото верување дека тие се основата на човечката култура. Тој верува дека со разбирање на овие митови и легенди, можеме подобро да се разбереме себеси и нашиот свет.