Ранункулус - симболика и значење

 • Споделете Го Ова
Stephen Reese

  Познат по својот романтичен шмек, ранункулусот најчесто се одликува со огромни тркалезни цветови со слоеви на прекрасно набраздени ливчиња, што го прави омилен букет. Сепак, овие цвеќиња имаат многу видови и се разликуваат по изглед. Ајде да дознаеме повеќе за неговите препознатливи сорти и симболички значења.

  За Ranunculus

  Обично познат како buttercus , Ranunculus е род на цветни растенија во Ranunculaceae семејство. Изведен од латинските термини rana и unculus што се преведуваат на малата жаба , ранункулусот веројатно бил наречен вака поради неговата тенденција да расте изобилно покрај потоци.

  Од сите достапни видови на ранункулус, најбаран е персискиот путер. Оваа сорта, исто така наречена Р. asiaticus , се смета за цвет на цвеќарницата поради неговите набраздени и брилијантно обоени ливчиња во лижавчиња како розова, виолетова, портокалова, бледо жолта и црвена. Тие обично имаат размавтани цветови слични на глобуси кои цветаат кон крајот на пролетта до почетокот на летото и достигнуваат висина до два стапки. особено во региони со умерена клима. Бидејќи родот е огромен, некои од цвеќињата се повеќегодишни, додека други се едногодишни или дури и водни. Постојат различни видови на ранункулус, со некои сорти кои најчесто се наоѓаат во тревниливади и шумски области во САД. Некои од нив се R. aconitifolius со цветови во облик на чинија, R. lyallii со гигантски бели цветови и листови слични на перничиња од крин, и R. acris или двојна ливадска метеница која има тенденција да биде плевелна и инвазивна.

  Потеклото на ранункулусот

  Потеклото на ранункулусот е поврзано со антички персиски мит. Иако има неколку верзии за него, двете најпопуларни се следните:

  Според еден персиски мит, згоден млад принц облечен во зелена и златна облека се заљубил во убава, но горделива нимфа. Тој ѝ пееше песни и се обидуваше да ја придобие, но таа го одби неговиот напредок. На крајот умрел од скршено срце и таму каде што паднал израснал ранункулус. Во друга верзија на овој мит, на другите нимфи ​​им здосадило да го слушаат принцот како и пее, дека таа го претворила во ранункулус.

  Значењето и симболиката на Ранункулус

  Општо земено, цветовите на ранункулус симболизираат шарм и привлечност без разлика на нејзината боја. Тие се убави и симболични цвеќиња за да се подарат на саканата личност или да се вклучат во свадбените букети и цветните украси.

  Цветовите на Ranunculus се слатки и романтични, што ги прави идеални подароци за саканите. Сепак, различни типови на ранункулус носат различни значења. Ако сакате да бидете конкретни со вашата порака, тука се поврзаните значењасо различни типови на мрсула:

  • Персиска метеница ( Ranunculus asiaticus ) – Ова е најпопуларната и најубавата сорта на тегла. Оваа сорта вели: „Заслепена сум од твоите привлечности“. Во викторијанско време, букет ранункулус обично се даваше на некој привлечен и шармантен. Оваа разновидност на ранункулус најчесто се користи во цвеќарството за да се изразат слатки чувства и романса. ( Ranunculus acris ) – Некогаш познат како висока метеница , цветот ја симболизира неблагодарноста, поради неговата поврзаност со манипулативните просјаци за време на средновековните времиња. Според легендата, просјаците ќе го тријат цветот на нивната кожа за да предизвикаат воспаление, што ќе предизвика симпатии кај луѓето и ќе ги натера да даваат пари. Оваа сорта расте на ливади и пасишта.

  Ливадска метеница

  • Местеница со лисја од целер ( Ranunculus sceleratus ) - Овој ранункулус најчесто се наоѓа како расте во близина на езерца, а исто така ја симболизира неблагодарноста. Всушност, тоа се нарекува и проколната тетера , гризна врана и блистерворт . Нејзините лисја наликуваат на оние на растението целер, па оттука и името.
  • Влакнеста масленица ( Ranunculus sardous ) – Овој цвет е поврзан со суеверие наведувајќи дека може да создаде лудост или лудост. Ова и го дадесимболика на иронија, презирна смеа, па дури и смрт.

  Употреба на цветот Ranunculus низ историјата

  Со векови, ranunculus се користи во традиционалната медицина, па дури и во гатање.

  Во магијата и суеверијата

  Во античко време, ранункулусот се користел во гатање за да се продлабочи духовната врска и да се научи мудроста. Некои дури мислат дека е чуван од дух, особено Ranunculus bulbosus, кој би помогнал во манифестирањето на соништата и желбите. Исто така, цветот служел како амајлија и многумина ги закачиле на нивните влезни врати.

  In Medicine

  Одрекување

  Медицинските информации на symbolsage.com се обезбедени само за општообразовни цели. Оваа информација во никој случај не треба да се користи како замена за медицински совет од професионалец.

  Во средновековно време, ранункулусот, вклучувајќи го цветот, лисјата и корените, се користел за да помогне со меурчиња. Всушност, Плиниј Постариот го препорачал за лекување на лепрозни рани. Во народната медицина овие цветови се користеле и како лек за отекување на лимфните жлезди, познато како кралското зло во Европа.

  Во денешно време целото растение, поточно Ranunculus bulbosus , се користи за правење лекови за лекување на грип, икање, артритис, ревматски болки и други болести.

  Цветот Ranunculus што се користи денес

  Овие цвеќиња кои ги запираат спектакуларенприкажување во градини, цветни граници и вазни. Уште повеќе, ранункулусот може да остане свеж и до една недела откако ќе се исече. Букет од овие цветови може да го загрее секој ентериер со својата боја и убавина.

  Ranunculus е најдобро познат по своите нежни ливчиња и боите на памучни бонбони, што го прави врв на невестински букети, централни парчиња и корсажи во текот на пролетта и зимски свадби. Иако овие цветови вообичаено се избираат за да се надополнат венчавки со винтиџ тематика, тие одговараат на секоја свадбена тема, па дури и служат како прекривки за свадбена торта.

  Кога да се подарат цвеќето на Ranunculus

  Ranunculus симболизира шарм , па затоа е совршен букет за подарување на некој кој ве шармирал, како да велите: „Те сакам“ или „Те сметам за привлечна“. За поромантичен гест, помислете на Tango ranunculus , која е одлична алтернатива за црвените рози.

  Бидејќи не е породен цвет, ранункулусот прави совршен подарок во секое време на годината, вклучувајќи родендени, годишнини, празници, специјални прилики и други прослави.

  Накратко

  Ако сакате да додадете повеќе боја во вашата пролетна градина, помислете на овие цветови! Ranunculus е симбол на шарм и привлечност со векови и продолжува да ги заробува нашите срца со својата боја и убавина.

  Стивен Рис е историчар кој е специјализиран за симболи и митологија. Напишал неколку книги на оваа тема, а неговите дела се објавени во списанија и списанија ширум светот. Роден и израснат во Лондон, Стивен отсекогаш ја сакал историјата. Како дете, тој поминувал часови разгледувајќи антички текстови и истражувајќи стари урнатини. Ова го навело да продолжи кариера во историските истражувања. Фасцинацијата на Стивен со симболите и митологијата произлегува од неговото верување дека тие се основата на човечката култура. Тој верува дека со разбирање на овие митови и легенди, можеме подобро да се разбереме себеси и нашиот свет.