Симбол на раковина школка (Шанха) - зошто е важно?

 • Споделете Го Ова
Stephen Reese

  Кончаните школки се прекрасни предмети од морето, познати по својата препознатлива розова боја. Додека бисерите и школките се популарни во накитот и украсните предмети, самата школка е значаен симбол во многу култури и религии. Ајде да погледнеме зошто лушпата од конха се смета за важна и што ја прави уникатна.

  Што се конхни школки?

  Конките се вид на екстремно големи мекотели кои припаѓаат на Семејство Strombidae. Тие се сметаат за „срамежливи“ суштества бидејќи обично излегуваат во текот на ноќта за да се хранат и го поминуваат денот закопани длабоко во песокот.

  Ако усната на лушпата е добро разгорена, тоа значи дека лушпата е целосно развиен. Конхата ја користи усната на својата школка за да се вкопа во морското дно каде што обично останува и се крие. Месото од конхата е одличен извор на исхрана бидејќи содржи голема количина на протеини, а лушпата е многу посакувана ширум светот. Школките од ракови исто така произведуваат бисери, но тие се исклучително ретки и многу скапи.

  Површината на лушпата од ракови е тврда, сјајна и проѕирна, налик на порцелан. Обликот на лушпата е долгнавест и сличен на конусот, со испакнатост во средината и изострен на краевите. Исто како и сите обични лушпи од полжави, внатрешноста на конхата е шуплива. Сјајната, мека, бела конха со зашилените краеви е потешка од другите и е најпосакувана ибаран.

  Историја на раковината школка

  Историјата на раковините датира од пред околу 65 милиони години. Исто така, постојат докази дека пред 3.000 години луѓето ги користеле како тенџериња за готвење, куки, ножеви и привезоци во различни делови на светот.

  Во Индија, конхата првпат била спомната како „шанка“ во Атарваведа (древен религиозен текст) околу 1000 п.н.е. Исто така, во Махабхарата е наведено дека Господ Кришна дувнал во лушпа од ракови кога го објавувал почетокот и крајот на битките. После ова, лушпата од ракови станала најчесто користен свет предмет. Раководните школки се користеле како воени труби и сè уште се користат како труба за да се огласат речиси во сите хинду ритуали.

  Конхата е исто така важна карактеристика во будистичката култура. Често се гледа во одредени ритуали и свадбени церемонии не само во Индија, туку и во земјите на островот на Пацификот, како и во Јужна Азија и Јужна Америка.

  Забележете ја прекрасната розова нијанса на овој исклучително голем и редок бисер од ракови.

  //www.youtube.com/embed/xmSZbJ-1Uj0

  Симболика и значење

  Постојат многу толкувања на лушпата од ракови, во зависност од видот на школката. Налево вртење на раковини школки биле користени од страна на Хиндусите како предмети за молитва и садови за да се одржи света вода. Конхата свртена десно, која е типично бела по боја, е света за Хиндусите и Будистите бидејќи ја симболизира Дармата,учењата на Господ Буда.

  Бидејќи конхата се смета за симбол на чистота, многу хинду домаќинства имаат таква. Тие се чуваат многу внимателно, обично се ставаат на чиста, црвена ткаенина или во глинено или сребрено тенџере.

  Некои луѓе чуваат вода во конхата, која се попрскува кога се вршат верски ритуали, слично како католичкиот свештеник би попрскала света вода.

  Асоцијацијата на конхата со хинду божествата

  Според хиндуистичката митологија, лушпата е почитуван и свет амблем на хинду богот Вишну , познат како чувар.

  Кога се дува, звукот што се слуша од лушпата од конхата се вели дека е симбол на светиот звук „Ом“ и Вишну, кој секогаш се прикажува како го држи во својата десната рака, е богот на звукот. Школката, исто така, го претставува домот на Лакшми, божицата на богатството, која исто така била сопруга на Господ Вишну.

  Звукот Ом

  Звукот што се слуша од конхата Се вели дека школка е симбол на светиот звук „Ом“ за кој се верува дека е првиот звук на создавањето. Ова е причината зошто конхата се дува пред секој ритуал или церемонија бидејќи претставува среќа и го означува почетокот на секоја позитивна или поволна работа. Дури и денес се верува дека кога ќе се разнесе лушпата, околината околу неа ќе се исчисти од секакво зло и ќе влезе добра среќа.

  Конхата и плодноста

  Школка од конхае симбол на вода поврзан со женската плодност бидејќи водата е симбол на плодноста, а лушпата е водна. Некои велат дека наликува на вулвата, што го прави важен дел од тантричките обреди.

  Во будизмот

  Во будизмот, се вели дека конхата е една од 8-те поволни симболи (познати како Аштамангала). Го претставува мелодичниот глас на Буда. И денес во Тибет се користи за религиозни собири, како музички инструмент и контејнер за чување на света вода за време на ритуалите. Приврзаниците веруваат дека дувањето може да ги подобри позитивните вибрации на умот, како што се надежта, оптимизмот, волјата и храброста. религиозните и митолошките аспекти на обвивката, неговото значење може да се потврди и од науката. Ако се обидете да држите лушпа од ракови до увото, јасно ќе го слушнете звукот на океанските бранови кои нежно потпевнуваат. Звукот што го слушате е вибрација на космичката енергија на Земјата која се зголемува откако ќе влезе во школка.

  Школката од ракови во Ајурведата

  Школката од раковина популарно се користи во форма на прав како ајурведски третман за стомачни проблеми. Ова се прави со натопување на конхата во сок од лимета и загревање на екстремно високи температури во кислород или воздух околу 10 или 12 пати, пред да се претвори во пепел во прав. Пепелта, позната како „шанка басма“ воСанскрит, содржи железо, калциум и магнезиум и се вели дека има дигестивни и антацидни својства.

  Други намени на лушпата од раковини

  Еве некои од најпопуларните употреби на лушпите од ракови во различни земји.

  • Конхините школки се користат во уметноста на Маите како држачи за боја или мастило.
  • Во некои култури, како во Папуа Нова Гвинеја, школките од конха се користеле како вид на школка. пари за купување стока.
  • Јапонците ја користат конхата како вид на труба во посебни церемонии како кралско кремирање.
  • Во Гренада конхата била дувана за да се објави на јавноста дека рибата е достапна за продажба.

  Како што е очигледно, конхата е многу популарна и се користи насекаде низ светот од различни причини. Сепак, само во Хиндуизмот и Будизмот школката се чува толку драго и многу се почитува како позитивен, религиозен симбол.

  Школката од ракови во накитот

  Во денешно време, накитот од школки е занает сам по себе и постојат бројни видови накит од секакви школки. Конхајната школка е еден од најпопуларните материјали што се користат за изработка на нараквици, алки и други дизајни на накит и е многу барана поради природниот и уникатен изглед. Луѓето носат секаков вид накит од раковини за среќа, просперитет, богатство или понекогаш само како моден тренд.

  Кончаните бисери се познати по својата розова боја и уникатни дезени. Тие се многу луксузнипроизводи и често се гледаат во колекции на големи брендови. Бидејќи бисерите од ракови не се успешно култивирани, единствените бисери од ракови на пазарот се оние кои се наоѓаат природно. Оттука, овие бисери се исклучително ретки и скапи.

  ЧПП за лушпите од раковини

  • Дали лушпите од конха се незаконски за берба?

  Во многу земји и американски држави, како што е Флорида, незаконски е да се берат лушпи од ракови. Тоа е затоа што бројот на конки во дивината е алармантно намален. Иако можете да собирате школки од ракови и да ги чувате во вашиот дом, не треба да им наштетувате на живата ракија.

  • Што значат раковините во будизмот?

  Важен будистички симбол, школките од ракови често се користат за да се спојат собранијата. Белата обвивка ја симболизира популарноста на будистичките учења што се шират низ светот, слично како гласниот звук на лушпата од раковина.

  • Дали лушпата од ракови е морска школка?>

  Да, конхата е вид на морска школка која се движи од средни до големи димензии. Таа е многу поелаборирана од повеќето други морски школки и е позната по својата прекрасна боја, големи димензии и чувство како порцелан.

  • Дали е во ред да се чува лушпа од конха дома?

  Нема причина да не чувате лушпа од ракови дома. Многу луѓе ги имаат како украсни предмети, додека други ги чуваат од религиозни или духовни причини. Десничарски лушпи од конха сесе смета за поволно да се има дома и се верува дека носи добра среќа и богатство.

  • Како се дува лушпа од ракови (шанх)?

  Дувањето на лушпа од ракови бара вештина и пракса. Може да биде тежок инструмент за дување. Ова видео покажува како се дува лушпа од ракови.

  //www.youtube.com/embed/k-Uk0sXw_wg

  Накратко

  Во денешно време, лушпите од ракови се детално украсени за ритуални цели и користени како труби или чувани како свети храмови. Школките сè уште се дуваат на почетокот на одредени свети ритуали со верување дека ја отфрлаат сета негативна енергија, ја прочистуваат вашата околина и ви носат среќа и среќа во текот на денот. Надвор од овие верувања, конхата се користи во прекрасен накит од школки или едноставно се чува како украсни предмети во многу домови.

  Стивен Рис е историчар кој е специјализиран за симболи и митологија. Напишал неколку книги на оваа тема, а неговите дела се објавени во списанија и списанија ширум светот. Роден и израснат во Лондон, Стивен отсекогаш ја сакал историјата. Како дете, тој поминувал часови разгледувајќи антички текстови и истражувајќи стари урнатини. Ова го навело да продолжи кариера во историските истражувања. Фасцинацијата на Стивен со симболите и митологијата произлегува од неговото верување дека тие се основата на човечката култура. Тој верува дека со разбирање на овие митови и легенди, можеме подобро да се разбереме себеси и нашиот свет.