Симболи на авантура - список

 • Споделете Го Ова
Stephen Reese

  Многу од нас патуваат низ светот во потрага по авантури и нови искуства. Првично беше средноанглиски збор, терминот авантура беше изведен од старофранцускиот авентура што се преведува како судбина , судбина или случаен настан . Во литературата, најдобрите приказни се секогаш за авантура, без разлика дали се тоа неочекувано патување до далечни места или храбри дела на херој. Еве еден поглед на различни симболи на авантура, од античките времиња до современиот свет.

  Планините

  Во нашето модерно време, планините се синоним за авантури, бидејќи освојувањето на врвот е големо достигнување, а погледот од врвот нуди свежа перспектива. Во некои контексти, планините ги претставуваат и подемите и падовите на животот. Искачувањето на Мон Венту ја раскажува авантурата на италијанскиот поет Петрарка за која се смета дека е првата личност која се искачила на планина за да види.

  Во многу култури, планините отсекогаш биле поврзани со свети потраги, бидејќи тие се поблиску до небесата и често до домовите на боговите. Во текот на историјата на Кина, будистичките и таоистичките аџии оделе во светите планини за да принесат темјан, бидејќи се сметало дека планинските врвови се поврзани со состојбата на просветлување.

  Море

  Бидејќи луѓето живеат на копно , морето отсекогаш било поврзано со авантура - а оние кои го направиле втор дом научиле посебни вештини. ВоВсушност, илјадници литературни дела се засноваат на патувања низ морињата. Во Одисеја од Хомер, грчкиот воин-крал Одисеј преживува бродолом и ги поразува морските чудовишта. Други древни поморски авантури, исто така, вклучуваат Argonautica на Аполониј и Енеида на Вергилиј.

  Делфин

  Делфините се симболи на морето, асоцираат на авантура и заштита. Уште од античко време, овие прекрасни суштества биле ценети поради нивната мистерија и убавина.

  Грците верувале дека делфините ги шармира музиката. Во Електра од Софокле, Еврипид ги нарекува љубители на обоа и ги опишува како ги придружуваат бродовите на кои свирела музика. Кога грчкиот поет и музичар Арион требаше да биде фрлен во морето од крадци, тој пееше песна, која ги воодушеви делфините, кои потоа го спасија.

  Во некои култури, тие често се гледаат како психопомпи или суштества кои ги придружуваат душите до подземјето.

  Албатрос

  Симболично за океанските авантури, албатросот се наоѓа главно во јужните океани. Записите од 6 век споменуваат дека овие птици ги следат бродовите. Морнарите ги сметаа за добри предзнаци. Способноста на птиците да летаат ги утврди како гласници меѓу небото и земјата. На крајот, суеверието дека скитникот албатрос ја отелотворува душата на мртов морнар стана широко распространето и се сметаше дека не е среќа да се убие еден.

  Коњ

  Theглавен ѕвер на патувањето, ловот и војната, коњите се еден од најстарите симболи на авантурата. Коњите им овозможија на луѓето да бидат авантуристи. Онаму каде што денес ги имаме нашите автомобили, во минатото, мажите имаа свои коњи.

  Денес е тешко да се сфати како луѓето зависеле од нив пред железницата од 19 век и автомобилот од 20-от. Во минатото, тие исто така биле симбол на брзината и слободата, претставени преку класичните јавачки статуи.

  Во нордиската митологија, Allfather Odin јавал Sleipnir — магичен коњ со осум нозе кој може да галопира на земја, вода и низ воздухот.

  Кочија

  Во многу древни митологии, боговите и божиците биле прикажани како јаваат кола . Во Хомерските химни , патувањето на Сонцето низ небото е претставено како кочија управувана од сонцето богот Хелиос . Посејдон се вози преку морето на кочија од школка, влечена од четири коњи хипокампи или коњи со рибна опашка. Веројатно е дека кочијата била еден од најраните симболи на авантура за древните.

  Кочијата се појавува и во тарот картите, симболизирајќи ја жедта за авантура и потрагата по исполнување. Другото толкување вклучува фокусирање на нечии цели и подготвеност да се ризикува. Како картичка за тој ден, Кочија сугерира дека треба да се концентрирате на својата цел, бидејќи нешто сигурно ќе се тркала. Како картичка за годината,Кочијата предлага да бидете отворени за авантура и да ризикувате голем скок, бидејќи имате најголеми шанси да го постигнете она што го сакате.

  Бродови и чамци

  Симбол на авантура и истражување, бродот не носи до нашата дестинација. Преминувањето преку морето е исто така симболично за соочување со предизвици и пречки во животот, претставени со ветерот што дува против едрата и го турка бродот.

  Додека чамците и бродовите се буквално поврзани со наутичкото патување, тие исто така можат да претставуваат истражување на нови царства. Во грчката митологија , мал брод управуван од Харон ги носи мртвите во Адот.

  Викиншкиот сончев камен

  Викинзите се потпирале на сонцето за навигација, но тие го користеле сончев камен да ја најде својата локација на небото за време на облачни денови, поврзувајќи го мистичниот камен со авантура и истражување. Овој сончев камен не е она што гемолозите сега го нарекуваат сончев камен . Една теорија сугерира дека викиншкиот сончев камен бил иолит, кој би ја покажал својата максимална алтернативна боја кога ќе биде поставен спротивно на насоката на скриеното сонце.

  Компас

  Низ историјата, компасот беше симбол на авантура, водство и безбедност. Всушност, терминот компас е изведен од латинските зборови com и passus , што значи заедно и чекор или темпо соодветно. Пред дигиталната ера, патниците секогаш биле опремени со мапа и компас. Инструментотве води до вистинската насока, така што никогаш нема да се изгубите.

  Секстант

  Незаменлив инструмент за морнарите во минатото, секстантот е симбол на морски авантури, навигација и нови хоризонти . Се користел за одредување на географската ширина и должина со помош на небесни тела. Неговото име е изведено од латинскиот sextus , што значи една шеста , бидејќи неговиот лак се протега на 60° од кругот. Бидејќи се користел за мерење агли за зацртување на позицијата на бродот, тој исто така се поврзал со идејата за напредок.

  Телескоп

  Симбол на авантура и истражување, телескопот се користи од астрономите да ги набљудуваат планетите, ѕвездите и другите небесни тела. Ви овозможува да го истражувате непознатото и да навлезете во нешто ново и забавно. Во вашето патување во животот, фигуративниот телескоп ќе ви овозможи да ги видите работите надвор од вашата перспектива, потсетувајќи ве да продолжите да гледате напред и да одите напред. Зошто да останете на земја ако можете да се искачите до Месечината?

  Патеки и патишта

  Патеките и патиштата се користеле како симбол на животното патување, претставувајќи ги различните насоки во кои сте тргнале минатото, како и насоките што ќе ги преземете во иднина. Ова го претставува непознатото и авантурата на животот. Патеките и патиштата имале многу други значења во литературата, бидејќи тие може да бидат прави или криви; широк или тесен; или кружен или неповратен.

  Во песната Патот што не се одзема одРоберт Фрост, двата патишта се претставуваат подеднакво, што укажува на тоа дека е тешко да се види каде ќе води една одлука. Некои патишта ќе ве водат до заобиколувања, кратенки и ќорсокак, па затоа е важно да го изберете вистинскиот пат во животот.

  Отпечатоци

  Во модерното време, отпечатоците сугерираат дека некој оди на патување, патување или е на дестинација надвор од патот. Тие го означуваат патот по кој човек тргнал, поврзувајќи го со авантура, избори и слободна волја. Сите ние оставаме отпечатоци додека патуваме низ животот, затоа погрижете се да оставите ваши отпечатоци што вреди да се следат.

  Патешки пожари

  Во длабоките, карпести шуми, пожарите на патеката се симболи кои им помагаат на планинарите да следат дадена патека, означување на почетокот или крајот на патеката, како и промени во насоките. Во минатото, пожарот се создавал на дрво со отсекување дел од кората, но денес се користат купови од карпи или карпи, знамиња, знаци, столпчиња, бои и други фиксни маркери.

  Стефанотис цвет

  На јазикот на цвеќињата, stephanotis ја претставува желбата за патување и барање авантура, заедно со среќа, пријателство и брачна среќа. Не е ни чудо, тие се миленици на авантуристички парови, често видени во свадбените аранжмани, од невестински букети и корсажи до бутониери.

  Палми

  Симбол на тропска авантура, дланка дрвја ве потсетува на лето и на плажа. Некои видови палми даваат плод,како што се урмата и кокосовата палма. Ако сте заглавени на остров, би сакале и вториот да биде таму со вас! Во филмот Cast Away , палмата станува надеж за преживување за ликот на Том Хенкс, кој преживува авионска несреќа и наоѓа засолниште на пуст остров.

  Авион

  Модерен симбол на авантура, авионите нè носат на различни места низ светот. Не е ни чудо, тоа е омилен симбол на патниците, пилотите, па дури и на оние кои се во војска. Авионите, исто така, претставуваат мотивација, вашата способност да се издигнувате и следната фаза од вашето патување.

  Се верува дека сонот за полетување на авион, исто така, имплицира дека целта е на пат да полета. Од друга страна, сонувањето дека возите со авион значи дека ја контролирате вашата дестинација во животот.

  Светска карта

  Како помала претстава на реалниот свет, мапата на светот е поврзана со авантура и желба за патување низ светот. Тоа е задолжително за страсните истражувачи кои сакаат спонтани патувања и егзотични дестинации. Тоа е исто така поврзано со вашите цели во животот, потсетувајќи дека светот е вашиот хоризонт.

  Завршување

  Низ историјата, имало многу симболи кои служеле како метафора за истражување на непознатото. Има сличности меѓу многуте симболи на авантура што ги наведовме погоре - многу од нив паѓаат под чадорите на животните,транспорт, навигација и патување.

  Стивен Рис е историчар кој е специјализиран за симболи и митологија. Напишал неколку книги на оваа тема, а неговите дела се објавени во списанија и списанија ширум светот. Роден и израснат во Лондон, Стивен отсекогаш ја сакал историјата. Како дете, тој поминувал часови разгледувајќи антички текстови и истражувајќи стари урнатини. Ова го навело да продолжи кариера во историските истражувања. Фасцинацијата на Стивен со симболите и митологијата произлегува од неговото верување дека тие се основата на човечката култура. Тој верува дека со разбирање на овие митови и легенди, можеме подобро да се разбереме себеси и нашиот свет.