Значење и симболика на кактус

 • Споделете Го Ова
Stephen Reese

  Кактусите (множина: кактуси) стануваат се попопуларни во последниве години, како домашно растение кое бара минимално одржување. Тие прават совршени подароци за оние кои не сакаат градинарство или не се добри во одржувањето на растенијата.

  Познати по својата боцкавост и цврстина, кактусите понекогаш се гледаат како агресивни, трнливи растенија, а сепак и како преживеани, еластични и силни без разлика на нивната сурова средина. На овој начин, кактусите се едни од најсимболичните растенија во растителниот свет.

  Што се кактуси?

  Кактусите се цветни растенија родени во Северна и Јужна Америка. Постојат над 2.000 видови кактуси во светот, некои исклучително чести, а некои толку ретки што се речиси блиску до истребување.

  Некои видови кактуси растат во тропските и суптропските области, но тие претежно успеваат во суви региони. Кактусите се сочни растенија кои може да се идентификуваат од другите сукуленти со мали структури слични на перничиња наречени ареоли со мали „влакна“ кои обично се наоѓаат на горната површина на растението.

  Додека повеќето растенија од кактус растат во земјата, некои растат на други растенија, дрвја или тврди подлоги како карпи. Сите кактуси даваат цвеќиња, но некои се поистакнати од другите. Некои видови кактуси како што се Parodia, Mammillaria и Gymnocalycium цветаат лесно и имаат уникатни, шарени цветови.

  • Интересен факт Водата складирана во акактусот не е погоден за пиење. Многу луѓе мислат дека водата складирана во кактусот е вкусна. Напротив, има горчлив и непријатен вкус поради содржината на алкалоиди и киселини. Ова е начинот на растението да ги обесхрабри животните да го користат како извор на вода или би исчезнало во пустините каде што на животните им е потребна вода.

  Значењето и симболиката на кактусот

  Кактусите доаѓаат во различни уникатни форми, големини и бои, со секакви прекрасни цвеќиња. Некои луѓе веруваат дека имањето растение кактус во куќата или подарувањето на некому е лоша среќа. Еве што навистина претставува ова бодликаво растение.

  Заштита

  Кактусите генерално се сметаат за симболи на заштита бидејќи се покриени со боцки кои ги штитат од јадење. Тие имаат и еден вид восочна материја на нивната површина која помага да се спречи транспирацијата, а тоа е губење на вода. Ако некој ви подари растение кактус, тоа може да се протолкува како надеж дека ќе ве чува безбедни и заштитени во секое време.

  Сила и издржливост

  Кактусите се тешки растенија кои можат да преживеат во тешки услови. Тие не бараат одржување и можат исто толку добро да напредуваат без него. Затоа, кактусите претставуваат сила, издржливост и способност да се прилагодат на каква било ситуација во која се наоѓате. Ако имате проблеми во вашиот дом или на вашето работно место, растение кактусможе да биде потсетник да се биде силен и да се издржи, бидејќи работите наскоро ќе се подобрат.

  Долговечност

  Растеката кактус обично претставува долговечност поради неговата способност да живее долго временски периоди. Некои кактуси можат да живеат некаде од 15 до 300 години.

  Мајчинска љубов

  Цветот на кактусот универзално ја претставува мајчинската љубов бидејќи успева дури и во најтешките услови. Некои кактуси имаат и лековити својства. На пример, откриено е дека кактусите го намалуваат вишокот на јаглерод диоксид во нашата средина, што како резултат ја зголемува продуктивноста. Тоа е затоа што јаглерод диоксидот не прави уморни, немирни, па дури и може да ни предизвика главоболки, намалувајќи ја нашата севкупна продуктивност.

  Негативни страни на кактусот

  Додека кактусите носат позитивност и силна, заштитна енергија со нив, ако ги ставите во одредени области од вашиот дом може да има негативни ефекти.

  Според принципите на фенг шуи, растенијата кактус никогаш не треба да се ставаат во спални соби, дневни соби, кујни или на влезот од вашиот дом бидејќи можат да го нарушат мир и претворете ги во места на конфликт.

  Прозорците, просториите за учење и канцелариите се добри места за да ги чувате вашите растенија од кактус каде што ќе испуштаат многу заштитна енергија и ќе ја зголемат вашата продуктивност.

  Видови на растенијата од кактуси

  Постојат повеќе од стотици различни видови на кактуси кои би направиле одлични додатоци во вашата градина. Тие гледаатубави и исто така правете одлични подароци. Ако планирате да му подарите некому, еве неколку од најпопуларните видови на кои можете да одите.

  • Кактус Pincushion – Оваа сорта на кактус е покриен со шилци и има прекрасни мали розови цути. Роден во Мексико, овој минијатурен сукулент расте до околу 6 инчи во височина и бара многу малку грижа.
  • Кактус Beavertail – Ова е еден вид кактус од бодликава круша со сино-зелени влошки. Иако овој кактус расте само околу 20 инчи во висина, тој расте и до 6 стапки во ширина, што го прави одличен избор за поголеми градини. Beavertail има прекрасни розови цветови кои мирисаат на лубеница.
  • Claret Cup Cactus – Како и Beavertail, кактусот Claret Cup (исто така познат како кактус Мојаве, kingcup и hedgehog кактус) има потенцијалот да порасне до 6 стапки ширина и 3 стапки во висина. Овој кактус има сочно овошје кое има вкус на јагоди и по зрело станува портокалово.
  • Кактус со топка - Смета за еден од најуникатните и најпопуларните сукуленти поради неговата форма, топчестиот кактус расте до 2 стапки висок и изгледа слично на балон со топол воздух. Произведува гроздови од жолти цветови и најчесто се користи во ксерискејпинг.
  • Месечевиот кактус - Овој тип на кактус е многу популарен за домашни градини и може да се одгледува и во затворени простории доколку има доволно светлина. Овие растенијалесно се препознаваат поради нивните интересни врвови кои доаѓаат во различни бои, вклучувајќи светло портокалова, црвена, виолетова, розова или жолта.
  • Старата дама Кактус - Ова растение кактус е едно од најпознатите популарни типови за внатрешна употреба поради неговиот атрактивен изглед. Растејќи до висина од 4 инчи, кактусот е целосно покриен со густи, бели влакна и неговата најуникатна карактеристика е круната од црвено-виолетови цветови на врвот. Може да се одгледува и на отворено и во затворено и не бара многу одржување.
  • Кактус со пердуви – Исто така наречен кактус „голф топче“, ова бодликаво растение е класифицирано како „мал кактус бидејќи расте до висина од 5 инчи. Целото растение е покриено со бели „пердуви“ кои му го дале името и иако изгледаат меки и меки, под нив имаат остри боцки. Овој кактус има прекрасни цветови со сладок мирис и тие доаѓаат во различни бои.
  • Кактус од зајаче – Ова растение кактус е именувано по стеблата слични на перничиња кои изгледаат слично на ушите на зајаче. Со своите прекрасни, топчести жолти цветови, ова пустинско растение е совршено за одгледување и внатре и на отворено, и речиси воопшто не бара одржување. Тоа е совршено растение за зафатени луѓе кои немаат време да потрошат за нега на растенијата.

  Употреба на кактуси низ историјата

  Употребата на кактуси може да се следи наназад до 15.000 пред години, спореддокази во пештерски слики во Бразил и семиња од кактус пронајдени во депониите на древниот Перу и Мексико. Иако кактусите сега се украсни растенија, тие имале многу намени низ историјата.

  Во гастрономијата

  Во античките времиња, растенијата од кактусите биле важен извор на храна и се одгледува како традиционален зеленчук. Луѓето јадеа овошје од кактус, како и перничињата на некои видови растенија од кактус, како што е кактусот од индиската смоква. Плодовите од кактусите се конзервираат со сушење и варење за да се добие сируп. Понекогаш, сирупот се користел за производство на алкохолен пијалок со негово ферментирање. Некои луѓе ги сечеле телата на растенијата од кактус, ги подготвувале и ги јаделе како компири. Кактусите се користеа и како сточна храна (прво беа изгорени боцките) за животни.

  In Medicine

  Одрекување

  Медицинските информации на symbolsage.com се дадени само за општообразовни цели. Оваа информација во никој случај не треба да се користи како замена за медицински совет од професионалец.

  Некои видови кактуси се користат со векови за заздравување на рани и за лекување болести. Кладоди од кактус се користеле за лекување на стомачни заболувања, а цветовите се користеле во инфузии за да се спречат уролошки проблеми. Во Мексико, кактусот Нопал се користел за ублажување на болката и за заздравување на раните.

  Соковите од перничињата за кактус се користеле слично на растението алое вера. Дел од подлогатаќе се отсече, се дроби и сокот ќе се исцеди на модринки, исекотини или изгореници. Младите влошки често се паселе или мелеле и се земале како лаксативи.

  Во градежништвото

  кактусите популарно се користеле за градежни цели. Сокот од растенијата кактус е леплив и во руралните области на Мексико се сварил до концентриран и се комбинирал со малтер и варосуване. Ова ефикасно ја зголеми издржливоста на зградите.

  Луѓето Сери од Мексико направија огради од живи растенија кактуси, за да ги заштитат своите домови, а некои делови од растенијата се користеа во градењето на рамки на нивните куќички и шипки. Некои кактуси со дрвени делови и скелети од мртви кактуси се користеле за правење мебел и за изградба на постојани огради.

  Кактусите се користат денес

  Денес, кактусите стануваат сè попопуларни како украсни растенија поради што тие сега се соочуваат со закана од истребување. Собирањето кактуси е нелегално и за нивно берење се потребни дозволи и лиценци. Сепак, луѓето сè уште продолжуваат да ги собираат нелегално од дивината, што во голема мера влијаеше на некои видови.

  Кактусите се одличен начин за украсување на вашиот дом и додавање боја и разновидност во вашата градина. Сукулентите од кактус се лесни за ракување и може да се стават на вашата канцелариска маса или на прозорец за да ја декорирате просторијата.

  Кактусите најчесто не се користат за цветни украси, но кога се вклучени изгледаат убавои уникатен. Ако планирате свадба на тема кактус, ќе откриете дека овие пустински растенија прават прекрасни сувенири и централни елементи. Можете исто така да се обидете да вклучите различни сорти на кактуси во вашиот букет за да го направите уникатен и привлечен. Всушност, свадбите и букетите на тема кактус добиваат популарност во денешно време.

  Кога да им подарите на кактусите

  Растенијата кактуси даваат одлични подароци бидејќи се лесни за грижа и траат со години, за разлика од цвеќињата. Да му подарите растение кактус на некој што го сакате и го сакате е одлична идеја бидејќи тие претставуваат топлина, мајчинска љубов и заштита. За празничен подарок, размислете да подарите божиќен кактус, велигденски кактус или кактус за Денот на благодарноста за да цвета во текот на целата празнична сезона.

  Накратко

  Сите растенија кактуси се уникатни и доаѓаат со многу позитивна и заштитна енергија. Тие се одлични растенија за одгледување во затворен простор, но треба да се стават таму каде што нема постојано да ве боцкаат со боцките.

  Стивен Рис е историчар кој е специјализиран за симболи и митологија. Напишал неколку книги на оваа тема, а неговите дела се објавени во списанија и списанија ширум светот. Роден и израснат во Лондон, Стивен отсекогаш ја сакал историјата. Како дете, тој поминувал часови разгледувајќи антички текстови и истражувајќи стари урнатини. Ова го навело да продолжи кариера во историските истражувања. Фасцинацијата на Стивен со симболите и митологијата произлегува од неговото верување дека тие се основата на човечката култура. Тој верува дека со разбирање на овие митови и легенди, можеме подобро да се разбереме себеси и нашиот свет.