Цвет на антуриум - симболика и значење

 • Споделете Го Ова
Stephen Reese

  Едно од највпечатливите растенија во светот, цветот на антуриум се одликува со карактеристична форма на срце и живи бои, што внесува допир на тропските предели во вашиот дом. Еве што го прави посебен, заедно со неговите симболички значења и практични употреби денес.

  За Антуриум

  По потекло од тропските американски дождовни шуми, овие егзотични цвеќиња се од Антуриум род од семејството Araceae . Неговото ботаничко име е изведено од грчките термини anthos и oura , што во превод значи bloom и tail соодветно. Тие се нарекуваат и фламинго крин, обоен јазик и растение од прасе .

  Структурата во облик на срце на растението всушност не е цвет, туку шпат. кој е голем бракт или модифициран лист. Нивните вистински цветови се малите испакнатини на спадиксот - месестиот шилец во облик на прст на центарот на шпатот. Антуриумот има сјаен, па дури и лакиран изглед и може да се види во црвена, виолетова, розова, бела, зелена и портокалова боја и обично има жолто-бел цветен шип. Тие се долготрајни како сечено цвеќе.

  Најпопуларната сорта е A. andraeanum кој расте до 2 стапки. Сепак, А. scherzeranum е пократок и има лабаво намотан спадикс наместо шилец како опашка. Бидејќи антуриумите се тропски растенија, тие најдобро успеваат на топли температури, но сепак можат да се одгледуваат во оранжерииво постудените региони.

  • Интересен факт: Дали знаевте дека повеќето сорти на овој цвет се епифити , кои растат на површината на други растенија? Постојат многу облици на антуриуми - помислете на лале, во облик на чаша, во облик на срце, па дури и во форма на лента!

  Значењето и симболиката на антуриумот

  Антуриумите се стекнаа неколку значења во различни култури. Еве неколку од нив:

  • Љубов и романса - Исто така наречен Срцето на Хаваи , цветот нè потсетува на љубов и обожавање со обликот на срцето . Во Фенг Шуи , се верува дека антуриумот носи среќа во односите. Во грчкиот мит, тие се сметаат за стрели на Купидон , богот на љубовта и привлечноста, кој може да ги натера луѓето да се заљубат.
  • Симбол на сензуалност – Понекогаш се нарекуваат Момчешко цвеќе и Насликани јазик , антуриумите се поврзуваат со страста љубов, сексуалност или дури и секс, веројатно поради егзотичниот изглед.
  • Угостителство - Со својот отворен цвет во облик на срце, цветот симболизира гостопримство - да не зборуваме дека прави секоја соба да се чувствува пријатна и домашна.
  • Среќа и изобилство - Антуриумите може да се видат во задебелени, светли бои, кои даваат добри вибрации. Неговиот уникатен изглед не само што додава малку луксуз во домовите, туку се вели дека привлекува позитивност и изобилство.
  • Вонекои контексти, цветот исто така претставува егзотична убавина , со својот единствен изглед, интензивни бои и дезени.

  Употреба на цветот Антуриум низ историјата

  Со векови, антуриумите се ценети поради нивната егзотична убавина и се одгледуваат како украсни растенија. Дали знаевте дека тие се исто така ценети поради нивните својства за прочистување на воздухот? Еве некои од употребите на цветот.

  • Како украсни растенија

  Пред стотици години, антуриумите беа недопрени во дождовните шуми во Америка - не до крајот на 1800-тите, кога тие беа претставени на Хаваи. Подоцна, антуриумите се селективно одгледувани за да се добијат разнобојни сорти на цветови. Тие станаа едно од најпопуларните цвеќиња во земјата и на крајот се проширија во други региони во светот.

  Денес, тие се препознаени од НАСА како растение за прочистување на воздухот. Се вели дека нивните лисја можат да ги отстранат токсините во воздухот, вклучително и амонијак, формалдехид, ксилен и толуен, само за да именуваме неколку. Тоа ги прави идеален растителен декор во канцелариите, особено околу принтери, лепила и копири!

  • Во медицината

  Одрекување

  Медицинскиот информациите на symbolsage.com се обезбедени само за општи образовни цели. Оваа информација во никој случај не треба да се користи како замена за медицински совет од професионалец.

  Денес, пареата на цветот се користеше за ублажување на артритис иревматизам. Исто така, се користел како лапа за грчеви и болки во мускулите. Сепак, сите делови на цутот содржат кристали на калциум оксалат, кои се отровни и ја иритираат кожата.

  Цветот на антуриум што се користи денес

  Антуриумите се совршени за оние кои се зелени палецот е предизвик, а сепак љубовта на убавината на домашните растенија во затворен простор. Овие цвеќиња сакаат влажни средини, но никогаш не ги изложувајте на директна сончева светлина. Можете да ги имате на топло, добро осветлено место во вашиот дом или дури и да ги ставите во висока чаша вода за да ги декорирате кујната и прозорците во текот на целата година.

  За летни забави и скара во двор, размислете за антуриуми за да се создаде совршена тропска сцена. Ако сте доволно креативни, можете дури и да ги распоредите овие цветови во вазни за овошје - лубеница, ананас и кокос - наместо да ги фрлате овошните лушпи. Тие имаат најдолг век на вазна од повеќето цвеќиња.

  Антуриумите можеби не се типично невестинско цвеќе, но тие се совршени за тропски и летни свадби, додавајќи им карактер на цветните аранжмани. Всушност, тие можат да ги направат вашите маси за прием весели и покани. За модерна невеста, пастелните розови и бели антуриуми најдобро се комбинираат со рози и јоргован за да се создаде прекрасен букет.

  Кога да подарите цвеќе од антуриум

  • Ако сакате дајте пораки за љубов , испратете букет од овие цвеќиња на вашите пријатели и сакани.
  • Бидејќи тие имаат симпатичнаформа на срце, црвените антуриуми се совршени за Денот на вљубените , јубилеи и секоја романтична пригода . Нема природен син антуриум, но има „Принцезата Алексија сина“ која е совршена за празниците.
  • Иако подарувањето сечено цвеќе е традиционално на Денот на мајката , можете исто така да изберете за цветно растение кое може да се одгледува во текот на целата година.
  • Тие се идеален декоративен подарок , но тие исто така можат да бидат внимателен начин да ги изразите твоите најдлабоки симпатии > 9>Антуриумите прават прекрасна водителка или подарок за домување исто така.
  • Исто така, тие се нетрадиционален роденденски подарок за оние кои сакаат да бидат неконвенционални и одат против нормата.

  Накратко

  Антуриумите се тропско, егзотично и привлечно цвеќе со широк спектар на намени. Нивната симболика и убавина ги прават многу разновидни за различни прилики и можат да се користат како сечено цвеќе, подароци или начин да додадете излив на боја на вашиот декор.

  Стивен Рис е историчар кој е специјализиран за симболи и митологија. Напишал неколку книги на оваа тема, а неговите дела се објавени во списанија и списанија ширум светот. Роден и израснат во Лондон, Стивен отсекогаш ја сакал историјата. Како дете, тој поминувал часови разгледувајќи антички текстови и истражувајќи стари урнатини. Ова го навело да продолжи кариера во историските истражувања. Фасцинацијата на Стивен со симболите и митологијата произлегува од неговото верување дека тие се основата на човечката култура. Тој верува дека со разбирање на овие митови и легенди, можеме подобро да се разбереме себеси и нашиот свет.