Цвет на мимоза - значење и симболика

 • Споделете Го Ова
Stephen Reese

  Дрвото Мимоза е листопадно растение кое потекнува од Северна Африка, Азија и Блискиот Исток, познато како „ ноќно спиење“ или „персиско дрво на свила '. Повеќето луѓе имаат тенденција да го мешаат цветот мимоза со коктелот мимоза, но тие се сосема различни.

  Коктелот мимоза, кој не содржи цвеќиња (спротивно на популарното верување), го добил името по боите на цвеќињата на мимози, кои се светло портокалово жолти.

  Во различни земји во светот, се верува дека дрвото мимоза има различни значења во зависност од културата и регионот во кој се наоѓа.

  Што се мимозите Цвеќиња?

  Мимозата е род кој се состои од околу 400 видови различни грмушки и тревки. Неговото име доаѓа од грчките зборови „ мимос“ што значи „ актер“ или „ мим“, и „ оса“ што значи „ наликува. Кога се комбинираат, овие два збора совршено опишуваат како цветот го имитира свесниот живот, а неговите лисја брзо реагираат на нечиј допир. На многумина им е познат и како „ скромно растение“ , главно поради тоа како лисјата му паѓаат веднаш штом ќе забележи и најмало движење. со жолта, розова и бела како некои од најчестите бои. Тие растат брзо, а некои достигнуваат и до 10 метри во висина. Цврста грмушка, мимозата може да живее повеќе од 50 години, создавајќи убавацвета помеѓу јануари и март.

  Симболиката на цветот на мимозата

  Многу посебно дрво, мимозата има одредени карактеристики поради кои е ценета, па дури и почитувана во некои делови од светот. Еве еден близок поглед на многуте интересни значења зад ова прекрасно дрво и за што се тие.

  1. Силата и чувствителноста на жената

  Цветот мимоза е избран за официјален симбол на Меѓународниот ден на жената. Историјата на овој ден може да се следи наназад повеќе од сто години, кога две италијански активистки, Тереза ​​Матеи и Рита Монтања, им дадоа гранки на мимози на други жени кои се бореа за родова еднаквост и правата на жените.

  Секоја година, на 8-ми март, луѓето ширум светот шетаат низ улиците за да го одбележат Меѓународниот ден на жената. Сметан за глобален празник, тој има за цел да ја подигне свеста за родовата еднаквост и да го прослави придонесот на жените во општеството. Оттогаш, подарувањето цвеќиња од мимоза за да се покаже ценење за жените стана традиција.

  Терезе Матеи рече дека го избрала цветот мимоза да им го подари на други жени бидејќи го сметала за одличен симбол на женската сила, чувствителност и сензибилитет. И покрај кревкиот изглед, мимозите можат да растат во различни средини, бидејќи тие се издржливи и еластични растенија. Тие исто така бараат многу малку одржување, преживувајќи ги најтешкитеуслови, кои се сметаат за белези на да се биде силна, независна жена.

  3 . Тајна љубов

  Цветовите на мимозата, особено жолтата сорта, се популарни симболи на тајната љубов. Песната со наслов I Am Like a Mimosa Tree од Вејд Ланкастер ја допира оваа тема, објаснувајќи како вљубената личност е слична на дрвото мимоза, со мирисна арома и прекрасни цвеќиња наменети за некој посебен. Исто така, се поигрува со некои слики на дрвото што обезбедува сенка, што е тесно поврзано со удобноста и безбедноста што може да ги донесе некој близок.

  Цвеќето од мимоза може да се додадат во букетите за да ја изразат својата тајна љубов кон некој посебен. Исто така, се смета за суптилно ветување да се биде секогаш тука за тој посебен некој.

  4. Убавина

  Се смета за симбол на убавината како резултат на нејзиниот шарен и впечатлив изглед, дрвото мимоза често се сади во градините за украсни цели. Некои веруваат дека убавината на дрвото може да биде поврзана со нечија личност и со начинот на кој одредена индивидуа ги подобрува животите на оние околу нив со нивната прекрасна природа.

  5. Заштита и безбедност

  Дрвото развива гранки кои можат да покријат голема површина за краток период, нудејќи сенка против суровите зраци на сонцето. Поради оваа причина, дрвото е поврзано со сигурност и заштита.

  Еден посебен вид мимози, познат како Mimosa tenuiflora, е многу популарна и ценета како резултат на неговите лековити својства. Се користи во фармацевтската индустрија за производство на одредени видови лекови, обезбедувајќи заштита од разни болести. Дрвото нуди и заштита за малите животни од опасните предатори.

  6. Експанзија

  Во некои култури низ светот, дрвото мимоза претставува експанзија и желба да се направат одредени промени во животот. Тоа може да биде поврзано и со проширување на различни аспекти од животот, вклучувајќи семејство, кариера или какви било посебни планови.

  7. Чувствителност и толеранција

  Мимозата е чувствително дрво со лисја кои се превиткуваат при допир или кога ќе се открие студенило, поради што претставува чувствителност. Сепак, тој е исто така исклучително толерантен и може да преживее во неповолни средини. Како резултат на тоа, симболизира толеранција, како и чувствителност. Некои веруваат дека гледањето на ова дрво ќе им даде сила и толеранција да се справат со секоја тешка ситуација во која може да се најдат.

  8. Смрт и жалост

  Додека жолтите цветови од мимоза се совршени изрази на љубов и восхит, белите цветови обично ја симболизираат смртта и жалоста. Ова е особено точно во азиските земји како Јапонија, Кина и Кореја, каде што имањето бели мимози на свадба или нивното испраќање на некој што е болен се смета за крајно навредливо.Белите мимози често се користат на погреби или кога се изразува сочувство и сочувство.

  Употреба на грмушки од мимози

  Одрекување

  Медицинските информации на symbolsage.com се дадени за општа едукација само цели. Оваа информација во никој случај не треба да се користи како замена за медицински совет од професионалец.

  Постојат докази дека екстрактите од кората и корените на мимозата поседуваат силни антибактериски и антиинфламаторни својства. Исто така, има репутација во традиционалната медицина како ефикасен третман за рани и проблеми со кожата. Во некои земји, корените на мимозата се користат за да се направи топла паста која потоа се става врз раните за да се спречи крварење и да се ублажи чешањето. е една од најпопуларните сорти на мимози. Отсекогаш бил популарен во традиционалната медицина и се верува дека помага во лекувањето на разни здравствени проблеми како што се дијареа, болки во мускулите и ревматизам. Познати како моќен чистач на цревата, семките од мимоза се користат како главна состојка во хербалните капсули кои тврдат дека го чистат вашиот дигестивен тракт со отстранување на штетните токсини и бактерии.

  Некои студии покажаа дека семето од мимоза пудика може да помогне во менталното здравствени нарушувања како анксиозност и депресија. Се вели дека помага во зголемување на нивото на серотонин преку подобрување на здравјето на цревата, спречувајќи хемиски нерамнотежи кои предизвикуваат вообичаенисимптоми на анксиозност и депресија - раздразливост, проблеми со спиењето и меланхолични чувства.

  Грижа за дрвјата мимози

  Дрвјата мимози често се популарен избор меѓу градинарите кои сакаат да додадат боја на нивните градини. Дрвјата со жолти цветови се совршени за оние кои сакаат нешто впечатливо и привлечно, но сортите со бели цветови се подобра ниска, но незаборавна опција.

  Со оглед на тоа што дрвјата мимози се еластични, тие се лесни за растење и речиси не бараат грижа. Сепак, важно е да бидете сигурни дека дрвото е засадено во област што е изложена на многу утринско сонце. Прекумерното наводнување може да влијае на растот на дрвото, па затоа е најдобро да се чека да се исуши помеѓу наводнувањето, особено ако растението е сеуште фиданка. Навлажнета почва може да доведе до гниење на корените и да го убие растението.

  Идеалното ѓубриво за растение мимоза е избалансирано ѓубриво 10:10:10. Меѓутоа, бидејќи овие дрвја растат брзо, не е потребно прекумерно ѓубрење. Корените на растението исто така можат да станат инвазивни, поради што не е идеално да се засади во близина на бетонски површини.

  Дрвјата мимози треба редовно да се сечат, но тоа треба да започне само ако растението расте долго време минимум три години. Кастрењето секогаш треба да се прави во зима за идеални резултати и да се избегнува во лето. Дрвото, исто така, треба да се проверува сега и тогаш за штетници и болести.

  Завиткување

  Мимозата еатрактивен цвет кој прави атрактивен додаток на секоја градина со ниско одржување. Поради значењето што го имаат цвеќињата на мимоза, тие најчесто се избираат да се додадат во букети или да се претстават како симболи на љубов и наклонетост. Во некои делови од светот, таа продолжува да биде почитувана и многу почитувана листопадна грмушка.

  Стивен Рис е историчар кој е специјализиран за симболи и митологија. Напишал неколку книги на оваа тема, а неговите дела се објавени во списанија и списанија ширум светот. Роден и израснат во Лондон, Стивен отсекогаш ја сакал историјата. Како дете, тој поминувал часови разгледувајќи антички текстови и истражувајќи стари урнатини. Ова го навело да продолжи кариера во историските истражувања. Фасцинацијата на Стивен со симболите и митологијата произлегува од неговото верување дека тие се основата на човечката култура. Тој верува дека со разбирање на овие митови и легенди, можеме подобро да се разбереме себеси и нашиот свет.