Виножито - значење и симболика

 • Споделете Го Ова
Stephen Reese

  Кој не би сакал да забележи виножито на небото? Неговиот прекрасен излив на бои сигурно го одзема здивот, испуштајќи воздух на мистерија додека магично се појавува на хоризонтот. Штом се појави виножито, можете да очекувате луѓето да застанат и да се восхитуваат на неговата убавина. Може да им донесе насмевка на најтажните луѓе и да осветли речиси сечие расположение.

  Иако некои можеби гледаат на виножитата како ништо друго освен оптичка илузија, никој не може да ја негира нивната неостварлива убавина. Тие, исто така, симболизираат различни работи, од нови почетоци и чувства на надеж до мир и еднаквост. Прочитајте за да дознаете повеќе за тоа што значат виножитата кога се користат во различни контексти.

  Симболика на виножито

  Виножита се природен феномен, кој се појавува по бура или силен дожд. Иако изгледаат цврсто, овие прекрасни лакови се предизвикани од рефлексијата на сончевата светлина на капките вода. Еве некои од најчестите значења поврзани со виножита.

  • Надеж – Виножита се појавуваат на небото по бура со грмотевици, што означува крај на лошиот период и поглед кон ново поглавје. Ова ги направи виножитата популарен симбол на надеж .
  • Ветување - Во Библијата, виножитото се појавува по потопот како ветување од Бога дека периодот на поплава заврши и дека започнува нов ден. Христијаните често го гледаат виножитото како Божјо ветување за човештвото.
  • Нови почетоци - Виножитосе појавува по грмотевици, кои се хаотични и вознемирувачки временски настани кои означуваат негативна фаза во животот. Виножита го сигнализира крајот на овие периоди и почеток на нов почеток . Ова значење на виножитата се поврзува и со приказната за Ное и Арката, каде што виножитото го сигнализира крајот на поплавите и бришењето на човештвото.
  • Разновидност во сексуалноста - Во последниве години, виножитото е усвоено од ЛГБТК активистите како симбол на движењето за правата на хомосексуалците. Во овој контекст, виножитото ја претставува различноста во сексуалноста, како и гордоста, пркосот и надежта за подобра иднина за оваа група.
  • Со среќа – Ирската легенда вели дека тенџерињата злато може да се најде на крајот на виножитата. Според легендата, леприконите го кријат своето злато на крајот на виножитото, а ако наидете на такво злато, можете слободно да земете малку за себе. Ова го направи виножитото симбол на среќа и просперитет.
  • Еднаквост и мир – Симболиката на еднаквоста доаѓа од фактот дека виножитата се составени од неколку бои. Иако секоја боја е единствена и индивидуална, тие можат да работат заедно за да создадат прекрасна целина.
  • Непостојаност - Виножитата не траат долго на небото, брзо се распрснуваат откако ќе се покажат. Ова ги поврзува со непостојаноста и минливоста, што ги прави потсетник за зграпчување на денот и искористување на најмногуод времето што го имате.

  Виножита во античката митологија

  Божеството Heimdallr до Bifrost, мостот Rainbow. PD-US.

  Во античката митологија, виножитата често биле референцирани поради мистеријата и убавината што ја претставуваат. Додека некои митологии имале божества кои го персонифицирале виножитото, други ги гледале виножитата како мост помеѓу луѓето и боговите.

  На пример, во нордиската религија, запален виножито мост познат како Bifrost е се верува дека ја поврзува Земјата со Асгард, домот на боговите. Се вели дека само боговите и убиените во битка можеле да го користат мостот. Ова е слично на другите светски митови кои веруваат дека само доблесни луѓе можат да го преминат мостот на виножитото до небото.

  Ирис носи вода на реката Стикс. PD-US.

  Виножитата играат поинаква улога во грчката митологија, каде што Ирис служела како божица на виножитото . Таа се сметаше за гласник на боговите, создавајќи врска помеѓу човештвото и боговите. Таа беше позната по тоа што пренесуваше пораки за војна и одмазда и носеше крилест стап на нејзините патувања.

  Уште една интересна интерпретација на виножитата може да се види во австралиската митологија на Абориџините. Се верува дека луѓето, животните и вечните суштества како Змијата Виножито се дел од Сонувањето , што се однесува на бесконечен период кој започнува со создавањето на светот. Австралиски абориџински племињанарекувајте ја змијата со различни имиња, но постојано е познато дека е креатор на светот и на сите живи суштества.

  Виножита во филмовите и литературата

  Многу песни и книги се однесуваат на виножитата и нивните неостварливи убавина. На пример, во романот на Стивен Кинг од 1985 година It , еден од ликовите гледа виножито, коментирајќи дека ќе најдат злато на неговиот крај. Некои го протолкуваа симболичното патување кон крајот на виножитото како залудна цел, особено поради верувањето дека измамувањето на леприконите да се откажат од своето богатство е практично невозможно.

  Во класиката на Вордсворт од 1802 година Моето срце скока До , поетот ја бележи радоста што ја носи глетката на виножито. Во својата песна тој користел виножито за да ги симболизира радостите на неговата младост, која очекува да биде со него додека не порасне. Тој, исто така, зборува за тоа како би било чувството да се изгуби таква радост, да се живее живот што не вреди да се живее.

  Во филмовите, виножитата се користат за да симболизираат широк спектар на теми и емоции. Една незаборавна употреба на овој симбол е во Волшебникот од Оз, каде што протагонистката Дороти пее на мелодијата на Over the Rainbow.

  Во оваа иконична сцена, таа замислува прекрасно место каде што нејзиниот соништата конечно можат да се остварат. Интересно е што оваа сцена беше речиси избришана пред да започне филмот, но придружниот продуцент на филмот ја спушти ногата и рече дека песната треба даостанете. Години подоцна, таа го зацементира својот статус на културен проверен камен и стана една од најголемите песни на 20-тиот век.

  Виножита во соништата

  Ако сонувате за виножита, веројатно се прашувате што значи. Бидејќи виножитата може да има различни форми и големини во светот на соништата, фасцинантно е да се забележи широката разновидност на мисли и чувства што тие би можеле да ги симболизираат. Сепак, виножитата обично се толкуваат како нешто позитивно во повеќето соништа. Бидејќи обично се поврзува со легендарниот сад со злато, обично се толкува како знак на надеж, среќа и исполнување на желбата.

  Други толкувања тврдат дека виножитото може да ги претставува вашите планови. Ако во сон чувствувате смиреност и самодоверба додека гледате во виножитото, тоа може да значи дека среќата е на ваша страна. Меѓутоа, ако видите виножито што избледува, тоа може да значи дека можеби нема да го добиете она на што се надевате. Добрата вест е што сонувањето на таков сон не значи дека нешто никогаш нема да се случи - тоа може само да значи дека ќе треба да се потрудите дополнително за тоа.

  Ако сонувате за виножито на кое му недостасуваат некои бои , може да има и посебно значење. Без оглед на бојата што недостасува може да одговара на нешто што моментално ви недостасува во вашиот живот. На пример, бидејќи црвената боја симболизира страст, сонувањето за виножито на кое му недостасува црвената боја може да значи декаживееш живот без страст. Спротивно на тоа, ако една од боите во виножитото изгледа посветла од останатите, тоа може да значи дека вашиот живот е полн со тој особен квалитет.

  Интересно е што се вели дека одењето по виножито е една од најретките соништа што може да се добијат. Некои веруваат дека ова е главен извор на инспирација бидејќи е знак дека треба да се стремите кон поголеми авантури.

  Симболи на виножито денес

  Денес, различни симболи на виножитото се користат за претставување надеж и солидарност. На пример, за време на пандемијата СОВИД-19, луѓето почнаа да висат банери со виножита и кратки инспиративни пораки. Овој тренд започна во Европа кога беа спроведени низа заклучувања за да се спречи ширењето на вирусот.

  Виножитата, исто така, ја задржаа својата популарност како симбол во знамињата. Датира уште од германската селанска војна во 16 век, каде знамињата со виножито биле користени како еден од симболите на револуцијата. Во движењето за мир во Италија од 1961 година, луѓето исто така држеа слични разнобојни знамиња додека маршираа по улиците во знак на протест против нуклеарното оружје.

  Сепак, знамето на виножитото стана различен симбол на ЛГБТКА+ заедницата . Додека луѓето често ги поврзуваат различните бои со различноста на геј заедницата, секоја боја всушност претставува нешто. Црвената боја означува живот, портокаловата за лекување, жолтата засончева светлина, зелена за природата, сина за мир и виолетова за дух. Оригиналното знаме имаше осум бои, но тиркизната и розовата беа отстранети за да се зголеми производството на знамето на гордоста.

  Популарноста на знамето на виножитото како симбол на геј заедницата започна кога Харви Милк, првиот отворен геј избран функционер во САД, беше убиен на 27 ноември 1978 година. Оттогаш, симболот стана повидлив и на крајот се сметаше за официјален симбол на LGBTQA+ заедницата.

  Wrapping Up

  Иако виножитата може да значат различни работи во различни контексти, никој не може да ја негира инспирацијата и чувството на радост што ги носи. Како секогаш популарен симбол на надеж и гордост, тој секогаш ќе има посебно место во заедниците кои сакаат да поттикнат чувство на единство меѓу својот народ, како и поединците кои остануваат надежни за она што може да го донесе иднината.

  Стивен Рис е историчар кој е специјализиран за симболи и митологија. Напишал неколку книги на оваа тема, а неговите дела се објавени во списанија и списанија ширум светот. Роден и израснат во Лондон, Стивен отсекогаш ја сакал историјата. Како дете, тој поминувал часови разгледувајќи антички текстови и истражувајќи стари урнатини. Ова го навело да продолжи кариера во историските истражувања. Фасцинацијата на Стивен со симболите и митологијата произлегува од неговото верување дека тие се основата на човечката култура. Тој верува дека со разбирање на овие митови и легенди, можеме подобро да се разбереме себеси и нашиот свет.