Значење и дизајни на тетоважа со цвет на лотос

 • Споделете Го Ова
Stephen Reese

  Лотусот не е само прекрасен цвет, познат по своите нежни бои и прекрасниот преглед. Тоа е исто така едно од најсимболичните цвеќиња. Всушност, цветот се смета за свет во различни делови на светот, особено во многу источни култури. Неговите симболични значења можат да го направат еден од најдобрите цветни дизајни што сте ги истетовирале на вашето тело. Еве што претставува лотосот, заедно со дизајнерските опции за да ве инспирира.

  Што значат тетоважите на Лотус?

  Чистота и убавина

  Лотосот е уникатен цвет, бидејќи расте во матна вода, но сепак останува чист и чист. Никогаш не изгледа валкано или валкано, иако е вкоренето во кал, што нè потсетува да ја одржуваме нашата чистота на умот иако патот може да биде тежок. Поради оваа причина, тетоважата со лотос често се користи за да го претстави нечие животно патување, издигнувајќи се над борбите и прекрасно цветајќи.

  Преродба и преродба

  Оваа симболика доаѓа од фактот дека цветот се потопува во матната вода ноќе, и за чудо се враќа следното утро. Продолжува да се воскреснува, цвета прекрасно како што беше последен пат. Поради оваа циклична навика на цветот, тетоважата со лотос служи како инспирација за оние кои се опоравуваат од повреди или трауматично искуство.

  Духовно просветлување

  Цветот на лотос покажува различните фази на духовното патување на една личност. Когацветот е прикажан во полн цут, се смета дека означува просветлување, особено во будистичката уметност. Затворена пупка покажува дека некој сè уште минува низ духовниот пат, додека делумно отвореното цут значи дека духовното будење е надвор од видување.

  Вера и интегритет

  цветот се издига над калта и одбива да го прифати поразот, така што тетоважата со лотос може да биде и потсетник за вашата посветеност на вашите вредности. Цветот ни покажува како да се издигнеме над искушенијата и да останеме најдобрата верзија од себе.

  Во некои контексти, може да ја означи и вашата способност да ги контролирате работите над емоциите, како и да извршувате должности без да бидете под влијание на задоволството. желба, добивка и световни стремежи. На крајот на краиштата, издигнувањето над калта бара голема верба во себе.

  Сила и независност

  Цветот на лотосот е вкоренет во кал, но сепак може да цвета и да се издигне над вода сама по себе. Повеќе од тоа, семето на лотос може да издржи илјадници години без вода, а некои од нив сè уште можат да растат повеќе од два века подоцна. Поради оваа асоцијација, тетоважите од лотос исто така можат да претставуваат сила и независност, што ги прави совршени за оние кои доживеале предизвици во нивните животи и конечно го надминуваат тоа.

  Значењето на цветот на лотос во будизмот

  Неналоме тетоважа со лотос

  Во будизмот, секоја боја на цвет од лотос содржипосебно значење. Еве некои од нив:

  • А бел лотос ја претставува чистотата, особено чистотата на нечиј ум.
  • А синиот лотос цвет го симболизира совршенството на мудроста.
  • А црвениот лотос претставува срце и сочувство. Тоа е исто така поврзано со Авалокитешвара, во кое името буквално значи Господ кој гледа надолу со сочувство .
  • Во будистичката уметност, розовиот лотос го симболизира Буда, заедно со сукцесијата и историјата на Будите.
  • Кога станува збор за езотеричниот будизам, виолетовиот лотос има мистично значење, во зависност од бројот на прикажани цвеќиња. Всушност, неговите ливчиња го претставуваат учењето наречено Благороден осумкратен пат .
  • А златен лотос е поврзан со просветлувањето на сите Буди.

  Видови тетоважи на лотос

  Цветовите на лотос се полни со симболика, што ги прави популарен избор за тетоважи. Одлична работа, можете да ја персонализирате вашата уметност на телото со уникатни дизајнерски елементи и избор на техника на тетовирање. Еве некои од инспирациите за тетоважата на лотос кои ќе ви помогнат да го пронајдете вашиот внатрешен Зен:

  Влака тетоважа со лотос

  Ако сте минималист, помислете на фини дизајни на лотос што се чувствува интимно додека е достојно да го покаже. Можете да го ставите на внатрешниот зглоб, но може да изгледа шик и зад увото, на тилот или на прстот. Ако сакате да направитетвојата тетоважа со лотос е поп, посетете неколку шарени дизајни или геометриски елементи.

  Рбетот Лотус тетоважа со цвеќе

  Дали барате женствен дизајн на тетоважа од лотос со многу нежни детали ? За да го направите поличен, вклучете цитат или долга фраза во дизајнот на стеблото на цветот. Само одлучете се за заоблен фонт и пригушена боја за сè да се чувствува женствено. Ако сте во медитација, можете дури и да го поставите дизајнот на лотос околу вашите локации на чакра.

  Уметничка тетоважа со лотос

  Само затоа што тетоважата од лотос е црно-бела тоа не значи дека не може да изгледа уметнички. Всушност, тетоважите инспирирани од скици се креативни, со преклопување на дебели и тенки линии, како да се нацртани со молив. Во зависност од вашиот вкус и преференции, можете дури и да го преведете дизајнот на цветот на лотос во апстрактни шкрилци.

  Реалистична тетоважа со лотос

  Стилот на реализам е одличен ако сакате 3D или 2D ефект. Изберете дизајн на лотос што личи на фотографија или дури и на вистински цвет. Клучот лежи во стратешкото засенчување и сложените детали, создавајќи реално чувство за форма, светлина и сенки. Можете дури и да користите различни нијанси на иста нијанса наместо традиционалната црно-бела.

  Египетска тетоважа со лотос

  Лотусот на древната египетска уметност има зашилени ливчиња и листови со заби, што е естетски пријатно за тетоважи.Идеален е за оние кои сакаат тетоважи во полинезиски или племенски стил, бидејќи египетскиот лотос изгледа речиси геометриски. Во некои случаи, цветот е прикажан со изглед налик на вентилатор и тенки стебленца. Можете да го направите дизајнот поличен со комбинирање со други египетски симболи со кои можете да резонирате, како што се ankh , djed или Окото на Хорус .

  Потекло и симболика на Лотосот во различни култури

  Во древната египетска култура

  Цветот на лотосот бил значаен за древната египетска култура, од религија до математика и разни уметнички дела. Се сметаше за симбол на сонцето, животот и бесмртноста. Повеќе од тоа, некои од египетските богови се вели дека се родени од лотос! Во текстовите од Дендера , се вели дека сонцето изгрева од пупката на лотосот, а богот на сонцето Хорус го осветлува светот.

  Цветот на лотосот е поврзан со преродба и воскресение, бидејќи до утро се издига над водата и ноќе оди под матната вода. Дури се вели дека е поврзан со Озирис , богот на мртвите и подземниот свет. Затоа, цветот ја симболизирал и смртта во древниот Египет.

  Египетската книга на мртвите , антички египетски погребен текст, дури вклучува магии кои би можеле да ја претворат личноста во цвет на лотос. Многу примероци од книгата се пронајдени во гробници и билесе верува дека го штити починатиот во задгробниот живот. Исто така, се сметало дека има некои лековити моќи и се користи во религиозни церемонии.

  Во математиката, лотосот се користел за броење високи декрети, во кои еден цвет би означувал 1.000, а две цветови 2.000 итн. Во древната египетска уметност, лотосот бил прикажан како држен во рацете на бог или човек, како и како граничен украс на уметничко дело. Белите и сините лотоси најчесто биле прикажани на храмовите, камените олтари и столбови, но розовите лотоси се појавувале и на други места.

  Во источните култури

  Покрај будизмот и хиндуизмот, цветот на лотос е исто така популарен симбол во сикизмот и џаинизмот. Всушност, тој е поврзан со голем број богови во индиските религии, што го прави свето и значајно. Цветот на лотос, исто така, стана симбол на сонцето, со неговите асоцијации со Сурија, хинду богот на Сонцето; и Вишну, персонификација на сонцето.

  Цветот исто така игра улога во многу митови за создавање, каде што лотосот е прикажан како дрвото на животот во хинду легендите. Се вели дека дрвото на животот изникнало од папокот на Варуна и од неговите гранки се родиле божествата. Во некоја верзија на митот, самото дрво се заменува за цветот, кој го родил Брахма. Поради оваа причина, лотосот ја симболизира чистотата и плодноста во хиндуизмот.

  Лотусот се смета за еден одпримарни симболи на будизмот , а Буда најчесто се прикажува како седи на лотос. Легендата вели дека пред да се роди историскиот Буда, неговата мајка, кралицата Маја сонувала за бел бик слон кој држи бел лотос на своето стебло. Се вели дека Буда исто така ја користел симболиката на цвеќето во своите проповеди. Не е ни чудо што цветот исто така ја симболизира чистотата, како и духовното просветлување во будизмот.

  Познати личности со тетоважи од Лотус

  Ако сте размислувале да имате тетоважа со лотос, но не сте резервирале сè уште има состанок, еве погледнете ги познатите личности кои го носат цветот на лотос, листа која се надеваме дека ќе ве инспирира.

  • Ако сте обожавател на Кети Пери , можеби знаете дека на зглобот има цвет од лотос. Се вели дека тетоважата ја направила по разводот со Расел Бренд, па многумина шпекулираат дека таа ја претставува нејзината новооткриена јасност поради симболиката на цветот.
  • Ели Гулдинг има тетоважа со лотос на десната страна страна на нејзиниот ребро. Тоа беше направено од уметникот за тетоважи, д-р Ву во 2014 година. Таа дури сподели фотографија од нејзиното мастило со натпис во кој изјави дека сега ја нашла вистината.
  • Актерката Game of Thrones Лена Хеди имаше црвен лотос истетовиран на грбот, заедно со птица во лет и цвеќиња. Кој би помислил дека кралицата Серсеи има големо мастило?
  • Без разлика дали сакате мастилото за вашето тело скриено или изложено, земете знак одАмериканската актерка Дебра Вилсон која има тетоважи со цвет од лотос на стомакот и десната надлактица.
  • Моделот Ајрланд Болдвин , ќерката на актерите Алек Болдвин и Ким Бесинџер, се карактеризира тетоважа со цвет од лотос на нејзината рака.

  Накратко

  Цветот лотос има силни врски со многу источни религии, но останува универзален симбол без оглед на вашата религиозна припадност . Овие цветови симболизираат голем број различни нешта, што ги прави уникатни и лични за тетоважи. На крајот на краиштата, секој може да се поврзе со значењето на цветот, како симбол на чистота, убавина, сила, независност и интегритет.

  Заинтересирани сте за други дизајни на тетоважи? Проверете ги нашите други написи за популарните дизајн на тетоважи и што значат тие.

  Стивен Рис е историчар кој е специјализиран за симболи и митологија. Напишал неколку книги на оваа тема, а неговите дела се објавени во списанија и списанија ширум светот. Роден и израснат во Лондон, Стивен отсекогаш ја сакал историјата. Како дете, тој поминувал часови разгледувајќи антички текстови и истражувајќи стари урнатини. Ова го навело да продолжи кариера во историските истражувања. Фасцинацијата на Стивен со симболите и митологијата произлегува од неговото верување дека тие се основата на човечката култура. Тој верува дека со разбирање на овие митови и легенди, можеме подобро да се разбереме себеси и нашиот свет.