Цвет на хризантема - симболика и значење

 • Споделете Го Ова
Stephen Reese

  Обожавани по своите бујни ливчиња во светли сезонски нијанси, хризантемите доаѓаат во многу варијанти и облици, додавајќи убавина на градините. Ајде да погледнеме во долгата, богата историја на цутот и неговото значење денес.

  За цветот на хризантемата

  По потекло од Азија и североисточна Европа, Хризантемата е род на цвеќиња во семејството Asteraceae . Дали знаете дека неговото име доаѓа од грчките термини chrysos што значи злато и anthos што се преведува како цвет ? Како што сугерира името, неговата оригинална боја била златна, но оттогаш се одгледува во многу облици и бои, како црвена, бела, розова, портокалова, виолетова, лаванда и така натаму.

  Исто така наречена мајки , овие цветови имаат стотици ситни цветови, наречени и цветови. Кога станува збор за сорти, има многу, вклучувајќи помпони, анемони, копчиња, па дури и цвеќиња слични на пајак. Додека помпоните имаат шарени глобуси од ливчиња, сортите на пајаци имаат долги, шилести ливчиња, како да се експлодирачки огномет. Од друга страна, мајките со копчиња имаат заоблени форми и наликуваат на копче.

  Овие цвеќиња обично се садат во рана пролет кога времето е умерено. Сепак, тие се прилично издржливи и штом ќе се воспостават, можат да се садат во секое време, освен на ниски зимски температури.

  • Интересен факт: Дали знаевте дека хризантемите се поврзани со сончогледот идалиите? Сепак, неговото семејство е доста контроверзно бидејќи многу од сортите што некогаш припаѓале на родот Хризантема сега се дел од различни родови. Некои од нив се париската маргаритка, треска и пченкарен невен, само за да именуваме неколку.

  Значењето и симболиката на хризантемата

  Хризантемите добија неколку симболични значења, но нивните специфични значењето на бојата многу варира. Еве некои од нив:

  • Симбол на среќата – Понекогаш се нарекува Цвет на среќата , цветот често се користи во фенг шуи за да внесете среќа во домот.
  • Оптимизам и надеж – Овие цветови претставуваат веселост во неволја, што го прави животот позначаен. Не е ни чудо, понекогаш се нарекува и Цвет на животот или Цвет на Истокот .
  • Изобилство и богатство – За време на царската Кина, хризантеми одгледувале само аристократите и благородниците и биле забранети за обичните луѓе. Во денешно време, кинеската култура ги сметаше за симбол на среќа и долг живот.
  • Во некои контексти, може да претставува и несвесна убавина , особено Chrysanthemum morifolium попозната како Red Daisy .
  • Црвените хризантеми симболизираат љубов на прв поглед и верност . Овие црвени цветови се исто така одличен начин да се каже: „Те сакам“ или „Јас сум внатрељубов."
  • Белите хризантеми претставуваат вистина, лојалност и искреност.
  • Жолти хризантеми симболизираат запоставена љубов . Во постарите текстови, тоа е опишано како претстава на срце оставено во пустош или презрена љубов .
  • Виолетовите хризантеми можат да изразат сакаат да оздрават . Исто така, се смета дека жителите на Викторија ги користеле за да означуваат пријателство.

  Сепак, хризантемите можат да значат различни работи во различни култури и региони. Еве некои од нив:

  • Во Европа цутот се поврзува со смртта и тагата, како и со љубовта кон починатите. Всушност, најчесто се користи како спомен-цвет поставен на гробовите. Христијанството е доминантна религија во Европа, која веројатно придонела за асоцијацијата на цветот, бидејќи се вели дека круната маргаритка или Хризантема коронариум го украсиле телото на Исус кога бил ставен во гробот.
  • Во Италија и Малта , цветот се смета за лоша среќа.
  • Во САД хризантемите симболизираат весели и позитивни чувства и често се користат при враќањето дома. настани.
  • Во многу азиски земји , белите хризантеми исто така се поврзани со тага и загуба, особено во Кореја, Јапонија и Кина.
  • Во Јапонија , овие цветови биле користени како амблем на царското семејство. Исто така, тие имаа врховен орден наХризантема , која им ја доделил царот на војската. Во денешно време, тие се поврзани со фестивал на среќата или Национален ден на хризантемата .
  • Во Кина, се смета за амблем на младоста. Градот Чу-хсиен го добил името по цутот, што значи Градот на хризантемата .

  Употреба на цветот на хризантемата

  Постојат различни видови на хризантеми а одредени сорти се користат во ритуалите и медицината со векови.

  Во суеверија

  Многумина веруваат дека цветот ќе го промовира менталното здравје, ќе го ослободи гневот, ќе предизвика прошка и ќе обезбеди заштита. Во античките времиња, се користел како амајлија за да се заштити некого од гневот на боговите.

  Во некои култури дури се смета дека хризантемите имаат магична моќ и дека се најмоќни за време на летната краткоденица. Некои сорти на хризантеми се садат околу домовите, се користат во бањи со цвеќиња, па дури и се палат како темјан, со надеж дека ќе привлечат мир и среќа.

  Индустриска употреба

  Хризантемите содржат природни пестициди, наречени пиретрини, кои често се користат за контрола на штетници, како и муви, комарци, мравки и молци.

  Во литературата и сликите

  Хризантеми инспирираа неколку уметнички дела, вклучително и Хризантеми од Џон Стајнбек од 1937 година. Цветот одигра централна улога воромански врв на приказната, каде што главниот лик има длабок интерес за хризантеми.

  Во кинеската уметност, Четирите господа , познати и како Четирите благородници , се карактеризира со цут заедно со бамбус, орхидеја и слива. Тие често се главна точка и на разни кинески слики со акварел.

  In Medicine

  Одрекување

  Медицинските информации на symbolsage.com се обезбедени за општи образовни цели само. Оваа информација во никој случај не треба да се користи како замена за медицински совет од професионалец.

  Во Кина, некои сорти на цвет се користат како тоник за депресија, како и како антиинфламаторно. Во други култури, хризантеми се користат за ублажување на болката од каснувања од инсекти, главоболки, болки во грлото и болки во очите. Тие се дури и засадени во градините и изложени во затворени простории поради нивните својства за прочистување на воздухот.

  Во гастрономијата

  Во кинеската кујна, одредени сорти на хризантема се инкорпорирани во салатите , супи и јадења, а ливчињата често се претставени во чаеви и пијалоци.

  Цветот на хризантемата денес

  Во денешно време, овие цветови се вреднуваат во пејзажите, давајќи го тој четирисезонски изглед во вашиот двор . Во некои региони, големите грмушки од хризантеми се обликувани во геометриски форми, кои даваат неверојатен приказ во текот на сезоните. Тие се исто така одлични за украсување на вашите дворови, тремовии палуби, како и предниот двор и прозорските кутии.

  Хризантемите се едно од најдолготрајните цветови што може да се изберат. Тие ќе изгледаат убаво и свежо во аранжмани со вазни кои траат до две недели или повеќе. Всушност, тоа е врв на цветните аранжмани на икебана за време на фестивалот на хризантема во Јапонија.

  За есенските свадби, тие се прекрасен избор за букети. Ако сте колк и модерна невеста, мајките од белиот пајак ќе додадат одредена личност во вашиот стил и ќе ги направат работите малку неочекувани. Овие цветови, исто така, прават прекрасен приказ кога се наредени во групи на бои во декорациите на масата.

  Кога да подарите цвеќиња од хризантема

  Ако размислувате што да му подарите на новороденчето во ноември на нивниот роденден, хризантеми се родилниот цвет на ноември. Тоа е и официјалното цутење на 13-годишнината од бракот. Во многу култури, овие цвеќиња се поврзани со среќата, но сепак е најдобро да се вклучи белешка што го изразува значењето на цутот бидејќи има некои негативни асоцијации.

  Поради своето име, хризантеми или мајки се идеален подарок за Денот на мајката исто така. Бидејќи ја претставува и вистината, тоа е одличен избор за букет за извинување. Од веридби до годишнини и други специјални прилики, овие цветови сигурно ќе ги изразат вашите искрени чувства.

  Накратко

  Како што видовте, постои цвет на хризантема за секој вкус. Со својотмноштво на сорти и симболи, вие не само што ќе го разубавите вашиот пејзаж, туку и ќе внесете топлина, боја и среќа во вашата градина и цветни аранжмани.

  Стивен Рис е историчар кој е специјализиран за симболи и митологија. Напишал неколку книги на оваа тема, а неговите дела се објавени во списанија и списанија ширум светот. Роден и израснат во Лондон, Стивен отсекогаш ја сакал историјата. Како дете, тој поминувал часови разгледувајќи антички текстови и истражувајќи стари урнатини. Ова го навело да продолжи кариера во историските истражувања. Фасцинацијата на Стивен со симболите и митологијата произлегува од неговото верување дека тие се основата на човечката култура. Тој верува дека со разбирање на овие митови и легенди, можеме подобро да се разбереме себеси и нашиот свет.