Она Бугеиша (Она-муша): Кои беа овие моќни женски самурајски воини?

  • Споделете Го Ова
Stephen Reese

Самурајите се воини кои се добро познати не само во Јапонија, туку и во остатокот од светот по нивната жестокост во битката и нивната строги морални стандарди . Но, додека овие јапонски воини често се прикажуваат како мажи, малку познат факт е дека Јапонија, исто така, имала жени борци кои се нарекувале онна-бугеиша, (исто така познат како онна-муша) што буквално значи „жена воин“.

Овие жени поминале низ истиот тренинг како и нивните машки колеги и биле подеднакво моќни и смртоносни како и мажите. Тие дури се бореа рамо до рамо со самураите и се очекуваше да ги испорачаат истите стандарди и да ги извршуваат истите должности.

Како што самураите ја имаат својата катана, онна-бугеиша исто така имал потпис оружје наречено нагината, што е долга прачка со закривено сечило на врвот. Тоа е разноврсно оружје што го претпочитаа многу женски воини бидејќи неговата должина им дозволуваше да извршат широк спектар на напади од долг дострел. Ова ја неутрализира физичката неповолност на жените бидејќи може да ги спречи нивните непријатели да се приближат премногу за време на тепачката.

Потекло на Она-бугеиша

Она-бугеиша биле жени од буши или благородната класа на феудалната Јапонија . Тие се обучија во уметноста на војната за да се бранат себеси и своите домови од надворешни закани. Тоа е затоа што мажите од домаќинството често би билеотсутни долги периоди за лов или учество во војни, оставајќи ја нивната територија ранлива на офанзивни удари.

Женките потоа мораа да ја преземат одговорноста за одбрана и да се погрижат териториите на семејствата на самураите да бидат подготвени за итни случаи, како што е напад, додека самурајот или машкиот воин бил отсутен. Освен нагината, тие научиле и да користат ками и ја научиле уметноста на борба со ножеви или тантоџуцу.

Како и самураите, она-бугеиша ја почитуваше личната чест и тие повеќе би сакале да се убијат отколку да бидат живи заробени од непријателот. Во случај на пораз, вообичаено било женските воини во овој период да ги врзуваат стапалата и да им го пресечат грлото како форма на самоубиство.

Onna-bugeisha Низ историјата на Јапонија

Onna-bugeisha биле примарно активни за време на феудалната Јапонија во 1800-тите, но најраните записи за нивното присуство биле проследени уште во 200 година н.е. за време на инвазијата на Сила, сега позната како денешна Кореја. Царицата Џингу, која го презеде тронот по смртта на нејзиниот сопруг, императорот Чуаи, ја водеше оваа историска битка и стана позната како една од првите жени воини во историјата на Јапонија.

Активното вклучување на жените во битките се чини дека се случувало околу осум века, врз основа на археолошки докази собрани од воени бродови, боишта, па дури и ѕидови наодбранети замоци. Еден таков доказ дојде од насипите на главата во Битката кај Сенбон Мацубара од 1580 година, каде што археолозите можеа да ископаат 105 тела. Од нив, според ДНК тестовите, откриено е дека 35 се жени.

Меѓутоа, периодот Едо, кој започна во раните 1600-ти, драстично го промени статусот на жените, особено на она-бугеиша, во јапонското општество. Во ова време на мир , политичка стабилност и крути социјални конвенции, идеологијата на овие женски воини стана аномалија.

Како што самураите еволуираа во бирократи и почнаа да го префрлаат својот фокус од физички на политички битки, тоа ја уништи потребата жените дома да учат боречки вештини за одбранбени цели. На буши жените, или на ќерките на благородниците и генералите, им беше забрането да се вклучат во надворешни работи, па дури и да патуваат без машки придружник. Наместо тоа, од жените се очекуваше да живеат пасивно како сопруги и мајки додека управуваат со домаќинството.

Слично на тоа, нагината беше трансформирана од жестоко оружје во битката во едноставно статусен симбол за жените . Откако ќе се омажи, една буши жена ја внесувала својата нагината во својот брачен дом за да ја означи нејзината улога во општеството и да докаже дека ги има доблестите што се очекуваат од жената самурај: Сила , послушност и издржливост.

Во суштина, вежбање на боречки вештиниза жените од овој период стана средство за всадување женско ропство кон мажите од домаќинството. Ова потоа го промени нивниот начин на размислување од активно учество во војна во попасивна позиција како припитомени жени.

Најзабележителни Она-бугеиша низ годините

Иши-џо со нагината – Утагава Кунијоши. Јавен домен.

Иако ја изгубија својата првобитна функција и улоги во јапонското општество, онна-бугеиша оставија неизбришлива трага во историјата на земјата. Тие го отворија патот на жените да стекнат име и воспоставија репутација за храброст и сила на жените во битките. Еве ги најзабележителните онна-бугеиша и нивните придонеси за античка Јапонија:

1. Царицата Џингу (169-269)

Како една од најраните онна-бугеиша, царицата Џингу е на врвот на листата. Таа беше легендарната царица на Јамато, античкото кралство Јапонија. Освен што ја водела нејзината војска во инвазијата на Сила, изобилуваат многу други легенди во врска со нејзиното владеење, кое траело 70 години додека не наполнила 100 години.

Царицата Џингу била позната како бестрашен воин кој им пркоси на општествените норми, дури и наводно во битка преправен во маж додека била бремена. Во 1881 година, таа стана првата жена на која нејзината слика беше испечатена на јапонска банкнота.

2. Томое Гозен (1157–1247)

И покрај тоа што постои од 200 н.е.,onna-bugeisha се искачи на слава дури до 11 век поради жената по име Томое Гозен. Таа била талентирана млада воинка која одиграла клучна улога во војната во Генпеи, која се случила од 1180 до 1185 година помеѓу ривалските династии на самурајите Минамото и Таира.

Гозен покажа неверојатен талент на бојното поле, не само како воин туку и како стратег кој водел дури илјада луѓе во битка. Таа беше експерт за боречки уметник вешт во стрелаштво, јавање коњи и катана, традиционалниот меч на самураите. Таа успешно помогна да се победи војната за кланот Минамото и беше поздравена како првиот вистински генерал во Јапонија.

3. Хоџо Масако (1156–1225)

Хојо Масако била сопруга на воениот диктатор, Минамото но Јоритомо, кој бил првиот шогун во периодот Камакура и четвртиот шогун во историјата. Таа е заслужна како првата онна-бугеиша која одиграла истакната улога во политиката бидејќи заедно со нејзиниот сопруг го основала шогунатот Камакура.

По смртта на нејзиниот сопруг, таа одлучи да стане калуѓерка, но продолжи да има политичка моќ и така стана позната како „калуѓерка шогун“. Таа успешно го поддржа шогунатот преку серија борби за моќ кои се заканија да ги соборат нивните правила, како што е бунтот од 1221 година предводен од затворениот император Го-Таба и обидот за бунт од кланот Миура во 1224 година.

4. Накано Такеко (1847 -1868)

Ќерката на висок функционер на царскиот двор, Накано Такеко е позната заслужна за последната голема жена воин. Како благородничка, Такеко била високо образована и поминала обука за боречки вештини, вклучително и употреба на нагината. Нејзината смрт на 21-годишна возраст за време на битката кај Аизу во 1868 година се сметаше за крај на онна-бугејша.

За време на крајот на граѓанската војна помеѓу владејачкиот клан Токугава и царскиот двор во средината на 1860-тите, Такеко формираше група жени воини наречена Џошитаи и ги предводеше да го бранат доменот Аизу од царскиот сили во историска битка. Откако настрадала куршум во градите, таа побарала од својата помлада сестра да и ја отсече главата за да ги спречи непријателите да го користат нејзиното тело како трофеј.

Заврши

Она-бугеиша, што буквално значи „жена воин“, одигра значајна улога во историјата на Јапонија и покрај тоа што не беше толку позната како нивните машки колеги. На нив се потпираа за да ги бранат своите територии и се бореа рамо до рамо со машките самураи на еднаква основа. Сепак, политичките промени за време на периодот Едо ги намалија улогите на жените во јапонското општество. Овие женски воини потоа беа сведени на попослушни и домашни улоги бидејќи нивното учество беше ограничено на внатрешните работи на домаќинството.

Стивен Рис е историчар кој е специјализиран за симболи и митологија. Напишал неколку книги на оваа тема, а неговите дела се објавени во списанија и списанија ширум светот. Роден и израснат во Лондон, Стивен отсекогаш ја сакал историјата. Како дете, тој поминувал часови разгледувајќи антички текстови и истражувајќи стари урнатини. Ова го навело да продолжи кариера во историските истражувања. Фасцинацијата на Стивен со симболите и митологијата произлегува од неговото верување дека тие се основата на човечката култура. Тој верува дека со разбирање на овие митови и легенди, можеме подобро да се разбереме себеси и нашиот свет.