Симболи на Индијана - Список

 • Споделете Го Ова
Stephen Reese

  Индијана се наоѓа во Големите езера и среднозападниот регион на Северна Америка. Таа е една од најнаселените држави со разновидна економија и неколку метрополи со големо население од над 100.000 луѓе.

  Индијана е дом на многу познати личности, вклучувајќи ги Мајкл Џексон, Дејвид Летерман, Брендан Фрејзер и Адам Ламберт, како и познати професионални спортски тимови НБА Индијана Пејсерс и НФЛ Индијанаполис Колтс.

  Државата е исклучително убава и разновидна, нудејќи различни искуства за одмор и затоа милиони луѓе ја посетуваат секоја година. Примена во Унијата како 19-та држава во 1816 година, Индијана има неколку официјални и неофицијални симболи кои ја претставуваат како држава. Еве брз поглед на некои од овие симболи.

  Државно знаме на Индијана

  Усвоено во 1917 година, официјалното знаме на Индијана се состои од златен факел, симбол за просветлување и слобода, во центарот на сина позадина. Факелот е опкружен со круг од тринаесет ѕвезди (што ги претставуваат оригиналните 13 колонии) и внатрешен полукруг од пет ѕвезди што ги симболизираат следните пет држави кои ќе се приклучат на Унијата по Индијана. 19-та ѕвезда на врвот на факелот со зборот „Индијана“ што ја круниса ја претставува позицијата на Индијана како 19-та држава што е примена во Унијата. Сите симболи на знамето се во златна боја, а позадината е темно сина. Златна и сина бојасе официјалните државни бои.

  Печат на Индијана

  Големиот печат на државата Индијана се користел уште во 1801 година, но дури во 1963 година Генералното собрание на државата го прогласи за официјален државен печат.

  Фоката прикажува бивол кој скока над нешто што изгледа како трупец во преден план и шумар кој сече дрво на половина пат со својата секира. Во позадина има ридови со сонцето што изгрева зад нив, а во близина има сикамори.

  Надворешниот круг на фоката содржи граница од лалиња и дијаманти и зборовите „ПЕЧАТ НА ДРЖАВАТА ИНДИЈАНА“. На дното е годината кога Индијана се приклучи на Унијата - 1816 година. Се вели дека печатот го симболизира напредокот на населбата на американската граница.

  Државен цвет: божур

  8>божур е вид на цветно растение кое потекнува од Западна Северна Америка. Божурите се неверојатно популарни како градинарски растенија во умерените области на САД и се продаваат во голем обем како сечено цвеќе, иако тие се достапни само кон крајот на пролетта или почетокот на летото. Цветот се одгледува интензивно низ Индијана и цвета во различни нијанси на розова, црвена, бела и жолта.

  Божурите се вообичаен цвет во свадбените букети и цветните аранжмани. Тие се користат и како предмет во тетоважи заедно со кои-рибите и многумина веруваат дека во минатото се користеле за медицински цели. Поради својатапопуларноста, божурот ја замени зинијата како државен цвет на Индијана кога беше официјално усвоен во 1957 година.

  Индијанаполис

  Индијанаполис (исто така познат како Инди) е главен град на Индијана а исто така и најнаселен град. Првично беше основан како планиран град за новото седиште на државната влада и го закотвува еден од најголемите економски региони во САД

  Дом на три големи компании на Fortune 500, неколку музеи, четири универзитетски кампуси, два главни спортски клубови и најголемиот детски музеј во светот, градот е веројатно најпознат по тоа што е домаќин на Индијанаполис 500 за кој се вели дека е најголемиот еднодневен спортски настан во светот.

  Меѓу градските области и историските локалитети, Индијанаполис ја содржи најголемата колекција на споменици и споменици посветени на воените жртви и ветерани во САД, надвор од Вашингтон, Д.Ц.

  Државен камен: Варовник

  Варовник е еден вид карбонат седиментен камен кој обично се состои од скелетни фрагменти на одредени морски организми како мекотели, корали и фораминифери. Широко се користи како градежен материјал, агрегат, во бои и пасти за заби, како регенератор на почвата и украси и за карпести градини.

  Варовникот се ископува во големи количини во Бедфорд, Индијана, кој е познат како „Светскиот главен град на варовник“. Бедфордскиот варовник е претставен на неколкупозната зграда низ Америка, вклучувајќи ги Емпајер Стејт Билдинг и Пентагон.

  Државната куќа на Индијана, сместена во Индијанаполис, исто така е направена со варовник од Бедфорд. Поради важноста на варовникот во државата, тој беше официјално усвоен како државен камен на Индијана во 1971 година.

  Реката Вабаш

  Реката Вабаш е река долга 810 километри која го исцедува најголемиот дел од Индијана. Во 18 век, реката Вабаш била користена од Французите како транспортна врска помеѓу Квебек и Луизијана, а по војната во 1812 година, таа брзо била развиена од доселениците. Реката продолжи да игра важна улога во трговијата и за речните пароброд и за бродовите со рамни чамци.

  Реката Вабаш го добила своето име од индискиот збор во Мајами што значи „вода над бели камења“ или „блескаво бело“. Тоа е тема на државната песна и се споменува и во државната песна и на почесната награда. Во 1996 година, таа беше назначена како официјална државна река на Индијана.

  Топола лале

  Иако тополата на лале се нарекува топола, таа всушност е член на магнолија семејство. Наречена како официјално дрво на државата Индијана во 1931 година, тополата на лале е дрво со извонредна сила и долг животен век. -жолти цветови во форма на ѕвонче во пролет. Дрвото на тополата на лале е меко и ситно зрнесто, употребеносекаде каде што е потребно лесно за работа, стабилно и евтино дрво. Во минатото, домородните Американци врежале цели кануа од стеблата на дрвјата, а денес сè уште се користи за фурнир, кабинет и мебел.

  Hoosiers

  A Hoosier е личност од Индијана (исто така наречена Индианец) и официјалниот прекар на државата е „Државата Хусер“. Името „Hoosier“ е длабоко вкоренето во историјата на државата и неговото првобитно значење останува нејасно. Иако политичарите, историчарите, фолклористите и секој ден Хусиер нудат бројни теории за потеклото на зборот, никој нема еден дефинитивен одговор.

  Некои велат дека зборот „Хузиер“ датира од 1820-тите кога еден изведувач повика Семјуел Хусер ангажирал работници од Индијана (наречени луѓе на Хусиер) да работат на каналот Луисвил и Портланд во државата Кентаки.

  Национален споменик за детството Линколн

  Многу луѓе не знаат дека Абрахам Линколн бил Хусер одреден период во текот на неговиот живот, додека растел во Индијана. Исто така познат како Lincoln Boyhood Home, Националниот споменик на Lincoln Boyhood сега е претседателски споменик на Соединетите држави, кој зафаќа голема површина од 114 хектари. Го зачувува домот во кој живеел Абрахам Линколн од 1816 до 1830 година, помеѓу 7 и 21 година. Во 1960 година, Домот на момчето беше наведен како Национална историска знаменитост и над 150.000 луѓе го посетуваат секоја година.

  Љубов. – Скулптура одРоберт Индијана

  „ЉУБОВ“ е позната поп-арт слика создадена од Роберт Индијана, американски уметник. Се состои од првите две букви L и O поставени на следните две букви V и E со задебелени букви со O наведнат надесно. Оригиналната слика „LOVE“ имаше сини и зелени простори како позадина за црвени букви и служеше како слика за божиќните честитки во Музејот на модерна уметност. Скулптурата „LOVE“ е создадена од челик COR-TEN уште во 1970 година и сега е изложена во Музејот на уметност во Индијанаполис. Дизајнот оттогаш е репродуциран во неколку различни формати за рендерирање на екрани ширум светот.

  Државна птица: северен кардинал

  Северниот кардинал е птица песна со средна големина која најчесто се среќава во источниот дел на САД. Има темноцрвена боја со црн преглед околу клунот, кој се протега до горниот дел од градите. Кардиналот пее речиси цела година, а мажјаците агресивно ја бранат својата територија.

  Една од најомилените птици во дворот во Америка, кардиналот најчесто се наоѓа низ Индијана. Во 1933 година, државниот законодавен дом на Индијана ја назначи како официјална птица на државата, а индијанските култури веруваат дека тоа е ќерка на сонцето. Според верувањата, гледањето северен кардинал како лета кон сонцето е сигурен знак дека среќата е на пат.

  Auburn Cord Duesenberg AutomobileМузеј

  Локиран во градот Обурн, Индијана, автомобилскиот музеј Обурн Кор Дизенберг е основан во 1974 година, за да ги зачува сите автомобили изградени од компанијата Обурн Автомобил, Корд Аутомобиле и Дузенберг Моторс.

  Музејот беше организиран во 7 галерии кои прикажуваат повеќе од 120 автомобили, како и слични експонати, некои со интерактивни киосци кои им овозможуваат на посетителите да ги слушнат звуците на автомобилите и да гледаат фотографии и поврзани видеа, прикажувајќи го инженерството зад нивните дизајни.

  Музејот е важен симбол на државата и секоја година, градот Обурн одржува специјална парада на сите стари автомобили на музејот за време на викендот непосредно пред Денот на трудот.

  Погледнете нашите поврзани статии за други популарни државни симболи:

  Симболи на Конектикат

  Симболи на Алјаска

  Симболи на Арканзас

  Симболи на Охајо

  Стивен Рис е историчар кој е специјализиран за симболи и митологија. Напишал неколку книги на оваа тема, а неговите дела се објавени во списанија и списанија ширум светот. Роден и израснат во Лондон, Стивен отсекогаш ја сакал историјата. Како дете, тој поминувал часови разгледувајќи антички текстови и истражувајќи стари урнатини. Ова го навело да продолжи кариера во историските истражувања. Фасцинацијата на Стивен со симболите и митологијата произлегува од неговото верување дека тие се основата на човечката култура. Тој верува дека со разбирање на овие митови и легенди, можеме подобро да се разбереме себеси и нашиот свет.