Грчката митологија на Цирке

 • Споделете Го Ова
Stephen Reese

  Кирце е една од најпривлечните и најзагадочните фигури во грчката митологија. Таа беше волшебничка која поседуваше магично стапче и смислуваше магични напивки. Цирке била позната по нејзината способност да ги трансформира непријателите и престапниците во животни. Често ја мешале со нимфата Калипсо .

  Ајде да погледнеме подетално на Цирце и нејзините уникатни магични моќи.

  Потекло на Цирке

  Кирце била ќерка на богот на сонцето, Хелиос и на океанската нимфа Персе. Некои писатели велат дека таа е родена од Хекате, божицата на вештерството. Братот на Цирке, Еетес, бил чувар на Златното руно , а нејзината сестра Пасифае била моќна волшебничка и сопруга на кралот Минос . Цирке беше тетка на Медеја, популарна вештерка во грчката митологија.

  Цирце се заљубила во неколку грчки херои, но можела само да ја врати наклонетоста на Одисеј , со кого имала три синови.

  Островот Кирке

  Според грчките писатели, Цирке била протерана на островот Аеја откако го убила својот сопруг, принцот Колхис. Цирке стана кралица на овој осамен остров и си изгради палата меѓу неговите шуми. Нејзиниот остров бил опкружен со послушни и припитомени животни кои биле под нејзина магија. Патниците и морските патници честопати биле предупредувани за волшебството на Цирке и нејзината способност да ги намами луѓето на островот.

  • Кирце иОдисеј

  Цирце му ја нуди чашата на Улис – Џон Вилијам Вотерхаус

  Цирси се сретнала со Одисеј (латинско име: Улис) кога тој бил враќајќи се дома од Тројанската војна. Цирце ја забележала екипажот на Одисеј како лута по нејзиниот остров и ги поканила на оброк. Не сомневајќи се дека нешто не е во ред, екипажот се согласи на гозбата, а волшебничката додаде магична напивка на оброкот. Измислувањето на Цирке ја трансформирало екипажот на Одисеј во свињи.

  Еден од членовите на екипажот успеал да побегне и го предупредил Одисеј за магијата на Кирке. Слушајќи го ова, Одисеј добил водство од гласникот на Атина за тоа како да ги спречи моќите на Кирке. Одисеј ја сретнал Кирса со молска трева, која го заштитила од магичните сили на волшебничката и успеала да ја убеди да ја поништи магијата и да ја ослободи својата екипа. тој да остане на нејзиниот остров една година. Одисеј останал со Кирке и таа родила три негови синови, кои биле или Агриј, Латинус и Телегон, или Ромос, Антеја и Ардеја, кои понекогаш тврделе дека се основачи на Рим, Антиум и Ардеја.

  По една година, Одисеј го напуштил островот Кирке и продолжил на своето патување назад дома во Итака. Пред да замине, Цирке го водел Одисеј како да влезе во Подземјето, да комуницира со мртвите и да се повикува на боговите како дел од чекорите потребни за враќање во Итака.На крајот, со помош на Цирке, Одисеј успеал да го најде патот назад во Итака.

  • Кирке и Пикус

  Според грчките и Римската митологија, Цирке се заљубила во Пикус, кралот на Латиум. Пикус не можеше да возврати на чувствата на Цирке бидејќи неговото срце и припаѓаше на Каенс, ќерката на римскиот бог Јанус . Од љубомора и гнев, Цирца го трансформирала Пикус во италијански клукајдрвец.

  • Кирце и Глаук

  Во друга приказна, Цирче се заљубила во Глаукус, бог на морето. Но, Глаук не можеше да и возврати на наклонетоста на Кирке, бидејќи и се восхитуваше и ја сакаше нимфата Скила . За да се одмазди, завидливата Цирке ги отрула бањите на Скила и ја претворила во грозно чудовиште. Скила потоа ги опседнала водите и станала позната по уништувањето и уништувањето бродови.

  • Кирце и Аргонаутите

  Внуката на Кирке, Медеја, помогнала Џејсон и Аргонаутите во потрагата по златното руно. Медеја го запрела напредокот на Ејт со убиството на својот брат. Цирке ги ослободи Медеја и Јасон од нивните гревови и им овозможи да продолжат со нивната потрага и безбедно да се вратат дома.

  Синот на Кирке Телегон и Одисеј

  Кога синот на Кирке Телегон стана како млад човек, тој тргнал на патување за да го најде својот татко Одисеј. За својата авантура, Телегон со себе понел отровно копје подарено од Цирке. Меѓутоа, порадинесреќна судбина и неочекувани околности Телегон случајно го убил Одисеј со копје. Придружуван од Пенелопа и Телемах , Телегон го однел трупот на својот татко на островот Кирке. Цирке тогаш го ослободи Телегон од неговиот грев и на сите тројца им даде бесмртност.

  Смртта на Кирке

  Во друга верзија на приказната, Цирца ги искористи своите магиски моќи и билки за да го врати Одисеј од мртви. Потоа Одисеј договорил брак за ќерката на Телемах и Кирке, Касифон. Ова се покажа како тешка грешка бидејќи Цирке и Телемах не можеа да се сложуваат. Еден ден настанала голема кавга и Телемах ја убил Кирке. Тагната поради смртта на нејзината мајка, Касифон за возврат го уби Телемах. Слушајќи за овие ужасни смртни случаи, Одисеј почина од тага и тага.

  Културни претстави на Цирке

  Цирке искушувачот од Чарлс Херманс. Јавен домен

  Митот за Цирке е популарна тема и мотив во литературата.

  • Писателите како Џован Батиста Гели и Ла Фонтен, ја опишале магијата на Кирче во позитивна нота, и забележа дека екипажот е многу посреќен во свинска форма. Од ренесансата па наваму, Цирке беше претставена и како страшна и посакувана жена во дела како што се Андреа Алсијато Emblemata и Albert Glatigny Les Vignes Folles .
  • Феминистичките писателки повторно го замислиле митот за Кирце за да ја прикажат како силна инаметлива жена. Ли Гордон Гилтнер во својата песна Цирце ја прикажа волшебничката како моќна жена, која беше свесна за нејзината сексуалност. Британската поетеса Керол Ен Дафи, исто така, напиша феминистички монолог насловен Кирце .
  • Митот за Кирче исто така влијаеше на неколку дела од класичната литература како што е Вилијам Шекспир Сон на летната ноќ и Faerie Queene на Едмунд Спенсер , каде што Цирке е претставена како заводничка на витези.
  • Кирце била популарна тема во керамиката, сликите, скулптурите и уметничките дела. Берлинска вазна ја прикажува Цирса како држи стапче и преобразува човек во свиња. Етрурски ковчег го прикажува Одисеј како и се заканува на Кирца со меч, а грчката статуа од 5 век покажува човек кој се претвора во свиња.
  • Во познатите стрипови на DC, Цирса се појавува како непријател на Wonder Woman, а таа е една на главните антагонисти во видео играта, Еба на митологијата .

  Кирце и наука

  Медицинските историчари шпекулираат дека Цирке ги користела билките Киркеја за да предизвика халуцинации кај екипажот на Одисеј. Молината трева што ја носеше Одисеј беше всушност растение од капки снег што имаше способност да се спротивстави на ефектите на Киркеја. зло?

  Кирце не е ниту зла ниту добра, туку едноставно човечка. Таа е амбивалентен лик.

  2- Која е улогата на Цирке во грчката митологија?

  Најмногу на Цирцеважна улога е поврзаноста со Одисеј, бидејќи таа сака да го спречи да стигне до Итака.

  3- Како се изговара Circe?

  Circe се изговара kir-kee или ser-see.

  4- По што е позната Цирце?

  Кирце е позната по тоа што е маѓепсничка и знаејќи магија.

  5- Дали Цирце беше убава?

  Цирце е опишана како убава, сјајна и привлечна.

  6- Кои се родителите на Кирце?

  Кирце е ќерка на Хелиос и Персе.

  7- Која е сопругата на Кирце?

  Сопругата на Цирце беше Одисеј.

  8- Кои се децата на Кирке?

  Кирце имаше три деца - Телегон, Латинус и Агриј.

  9- Кој дали се браќата и сестрите на Кирке?

  Браќата и сестрите на Кирке се Пасифаи, Еети и Перси.

  Накратко

  Митот за Кирке првично бил мала приказна без широко признание или слава . Подоцнежните писатели и поети ја презеле нејзината приказна и ја презамислиле на различни начини. Цирце останува амбивалентен лик кој продолжува да интригира.

  Стивен Рис е историчар кој е специјализиран за симболи и митологија. Напишал неколку книги на оваа тема, а неговите дела се објавени во списанија и списанија ширум светот. Роден и израснат во Лондон, Стивен отсекогаш ја сакал историјата. Како дете, тој поминувал часови разгледувајќи антички текстови и истражувајќи стари урнатини. Ова го навело да продолжи кариера во историските истражувања. Фасцинацијата на Стивен со симболите и митологијата произлегува од неговото верување дека тие се основата на човечката култура. Тој верува дека со разбирање на овие митови и легенди, можеме подобро да се разбереме себеси и нашиот свет.