Симболи на Соединетите Американски Држави (со слики)

 • Споделете Го Ова
Stephen Reese

  Постојат многу национални симболи на Соединетите Американски Држави, од флора и фауна до споменици и структури кои восхитуваат и инспирираат со нивната величественост и симболика. Додека секоја држава на Америка има свои симболи, следните се најпопуларните национални симболи, кои го претставуваат културното наследство, верувањата, вредностите и традициите на Соединетите Држави.

  Националните симболи на Соединетите Американски Држави

  • Национален ден : 4 јули
  • Национална химна : Банер со ѕвездички
  • Национална валута: Американски долар
  • Национални бои: Црвена, бела и сина
  • Национално стебло: Даб
  • Национален цвет: Роза
  • Национално животно: Бизон
  • Национална птица: Ќелав орел
  • Национално јадење: Хамбургер

  Националното знаме на САД

  Американското знаме, познато како ѕвезда- Spangled Banner, е составен од неколку елементи, секој со своја симболика. Дизајнот е составен од тринаесет црвени и бели хоризонтални ленти, со син правоаголник во горниот лев агол. Пругите значат тринаесет британски колонии кои станаа првите американски држави по прогласувањето независност од Велика Британија.

  Педесет бели, петкраки ѕвезди може да се видат во синиот правоаголник, сите распоредени хоризонтално во редови од шест наизменични со редови од пет. Овие ѕвезди ги претставуваат 50-те состојби наземјата.

  Претходните дизајни на знамето на САД имаа различен број на ѕвезди, но тогаш беше создадено знаме со 50 ѕвезди наредено од претседателот Ајзенхауер во 1959 година за да го одбележи додавањето на Алјаска во унијата. Ајзенхауер го избра од различни дизајни на 27 знамиња и оттогаш е најдолго користената верзија, летана повеќе од 60 години.

  Големиот печат на САД

  Извор

  Дизајниран од Континенталниот конгрес, Големиот печат е официјален амблем на Соединетите Американски Држави, симбол на владиниот авторитет и знак за идентификација. Печатот прикажува син круг со друг национален симбол, американскиот ќелав орел, кој држи лента со мотото на САД во клунот.

  Ќелавиот орел држи маслиново гранче во едната нога да го симболизира мирот и сноп од тринаесет стрели што укажуваат на војна во другиот. Маслиновото гранче и стрелките симболизираат дека додека САД имаат желба за мир, тие некогаш ќе бидат подготвени за војна. Пред орелот има штит со 13 бели и црвени ленти кои ги претставуваат 13-те колонии. Сината лента горе го означува единството на тие колонии.

  Големиот печат е уникатен симбол што се наоѓа на официјалните документи како американскиот пасош, а исто така и на задната страна од банкнотите од 1$.

  Северноамериканскиот бизон

  Американскиот бизон е најголемиот копнеен цицач роден во Северна Америка. Домородните Американци ја споделија својата земја соова величествено животно и за нив се сметало за свето и било многу почитувано. Постојат многу приказни и легенди за американскиот бизон.

  Бизонот претставува изобилство, моќ и слобода. Неговата симболична моќ се усогласува со духот на нечија внатрешна сила и го поврзува човекот со Големиот Дух и Големата Мајка. Тоа било исклучително важно животно за домородните Американци што е една од главните причини зошто им било свето. Домородните Американци го почитувале и користеле секој дел од бизонот, не дозволувајќи ништо да оди на отпад. Им обезбедуваше храна, алатки и топлина и тие му беа благодарни за неговата великодушност.

  Бизонот се приклучи на редовите на американскиот ќелав орел кога беше прогласен за национален цицач на Соединетите Американски Држави и е сега е официјален амблем на земјата.

  Ќелав орел

  Американскиот ќелав орел е познат како национална птица на САД уште откако беше официјално ставен на Големиот печат на земјата во 1782 година. Домородни во Северна Америка, сликата на оваа птица првпат се појавила на бакарниот цент во Масачусетс во 1776 година како американски симбол. Оттогаш се користи на задната страна на неколку американски монети, вклучувајќи половина долар, четвртина и сребрен долар.

  Ќелавиот орел се смета за симбол на храброст, слобода, сила и бесмртност за многумина генерации. Иако некогаш беше изобилен во текот наземјата, нејзиното население значително се намали со текот на годините. Многумина беа убиени од фармери и рибари затоа што се приближиле до нивните рибарски мрежи или живина, а многу други биле убиени од ловочувари. Сега, поголемиот дел од популацијата на орли е ограничена на северните делови на Северна Америка и се одгледуваат светилишта во Флорида.

  Споменик во Вашингтон

  Споменикот Вашингтон е висок 555 метри, обелиск - структура во форма, изградена во чест на првиот претседател на САД, Џорџ Вашингтон. Завршена во 1884 година и отворена за јавноста четири години подоцна, таа беше највисоката зграда во светот и сè уште останува највисока во областа Колумбија, САД.

  Оригиналниот план за споменикот беше да има истакната статуа изградена во близина на Белата куќа во чест на претседателот. Сепак, Националното здружение за споменици одлучи да организира конкурс за дизајн наместо тоа, кој го освои архитектот Роберт Милс со неговиот победнички дизајн на обелиск.

  Споменикот ја симболизира почитта, благодарноста и стравопочитта што ја чувствува нацијата кон нејзиниот основач. Оттука, ниту една друга зграда во областа не смее да биде повисока. Неговиот облик на обелиск ја евоцира симболиката на древниот Египет и безвременоста на античките цивилизации. Денес, тој останува еден од најимпресивните и најважните симболи уникатни за Америка.

  Бела куќа

  Изградбата на Белата куќа започна во октомври 1792 година и бешенадгледуван од претседателот Вашингтон, иако тој никогаш не живеел во него. Зградата била завршена дури во 1800 година. Претседателот Адамс се преселил во Белата куќа со своето семејство и оттогаш секој претседател на Соединетите Држави престојува во Белата куќа, секој додавајќи свои измени во неа.

  За повеќе двесте години, Белата куќа е симбол на американскиот народ, владата на САД и претседателството. Познат е и како „Народната куќа“. Тоа е единствената приватна резиденција на кој било шеф на држава која е отворена за јавноста, целосно бесплатно.

  Статуа на слободата

  Статуата на слободата , која стои во заливот Горен Њујорк, САД, е универзално признат симбол на слободата . Првично беше амблем на пријателството меѓу Франција и САД, што укажува на нивната заедничка желба за слобода. Сепак, со текот на годините станува многу повеќе. Покрај името „Статуа на слободата“, позната е и како Мајка на прогонетите , поздравувајќи илјадници имигранти од целиот свет. Статуата означува надеж и можност за луѓето кои бараат подобар живот во САД. Таа им дава на луѓето желба за слобода и е претставник на самите Соединети Американски Држави.

  Liberty Bell

  Претходно наречено Ѕвоно на Старата државна куќа или Ѕвоно на Државната куќа, Ѕвоното на слободата е познат симбол на слободата ина американската независност. Се користеше за повикување пратеници на законодавни состаноци и други луѓе на јавни состаноци. Беше наречено „Ѕвоно на слободата“ од луѓето во раните 1800-ти кои го користеа како симбол против ропството.

  Ѕвоното на слободата е познато по својата позната пукнатина. Првото ѕвоно, излеано во Англија во 1752 година, било направено за Државната куќа на Пенсилванија. По неговото пристигнување во Пенсилванија, пукна и мораше да се излее нов од истиот метал како и првиот. Подоцна во 1846 година, во ѕвоното почна да се формира уште една пукнатина. Пукнатината беше поправена, а ѕвоното беше заѕвонето за роденденот на Џорџ Вашингтон таа година, но пукна уште еднаш и оттогаш не е ѕвонето од страв дека ќе биде непоправливо оштетено.

  Светски познатиот Либерти Бел е изложен до Салата на независноста во центар за посетители каде што милиони луѓе го посетуваат секоја година. Тој продолжува да биде еден од најпознатите симболи на правдата и слободата.

  Роза

  Наречена за национален цвет на САД во 1986 година од страна на претседателот Роналд Реган, розата постои повеќе од 35 милиони години, природно расте низ цела Северна Америка. Достапни во различни бои, розите имаат богата арома, а ливчињата и шипките се користеле за медицински цели уште од античко време не само кај Американците туку и низ целиот свет.

  Во срцата на Американците, розите се се чуваат како симболина љубовта, животот, посветеноста, вечноста и убавината. Белата куќа може да се пофали со прекрасна градина со рози и грмушки од рози се одгледуваат во секоја од педесетте држави. Парадите и прославите се украсени со овие прекрасни цвеќиња, а исто така се ставаат на гробови или ковчези како начин да им се оддаде почит на мртвите. национално дрво на САД како што беше прогласено од сенаторот Нелсон во 2004 година. Тоа е едно од поновите дополнувања на листата на национални симболи во Соединетите Американски Држави. Дабовото дрво беше избрано да ја претставува силата на нацијата бидејќи прераснува од само мал желад во многу моќен ентитет со многу гранки кои продолжуваат да се зголемуваат во силата, достигнувајќи кон небото со текот на времето. Постојат околу 50 различни видови даб во САД кои се исклучително популарни поради нивното прекрасно зеленило и цврстото дрво. Дабот се залага за морал, сила, знаење и отпор, кој се смета за складиште на мудрост и затоа беше најочигледниот и најпопуларниот избор за националното дрво на САД.

  Wrapping Up…

  Гореново е само некои од најпознатите и веднаш препознатливи американски симболи. Овие симболи ги претставуваат идеалите и вредностите по кои Америка е позната, вклучувајќи ја силата, слободата, слободата, моќта и патриотизмот.

  Стивен Рис е историчар кој е специјализиран за симболи и митологија. Напишал неколку книги на оваа тема, а неговите дела се објавени во списанија и списанија ширум светот. Роден и израснат во Лондон, Стивен отсекогаш ја сакал историјата. Како дете, тој поминувал часови разгледувајќи антички текстови и истражувајќи стари урнатини. Ова го навело да продолжи кариера во историските истражувања. Фасцинацијата на Стивен со симболите и митологијата произлегува од неговото верување дека тие се основата на човечката култура. Тој верува дека со разбирање на овие митови и легенди, можеме подобро да се разбереме себеси и нашиот свет.