Традицијата на кршење чинии: прослава на уништувањето

 • Споделете Го Ова
Stephen Reese

  Постојат многу различни традиции низ светот и секоја има свое значење. Традицијата на кршење чинии е онаа која постои со векови. Оваа традиција најчесто се гледа во Грција и другите делови на Европа.

  Па, што значи оваа традиција? И зошто луѓето продолжуваат да го прават тоа? Продолжете да читате за да дознаете.

  Зошто Грците кршат чинии?

  Кршењето чинии може да се гледа како начин да се ослободите од гневот и стресот. Во свет со брзо темпо, може да биде тешко да се ослободи сета таа акумулирана енергија, така што кршењето чинија или чаша може да ви даде чувство на смиреност потоа. Но, сосема сме сигурни дека тоа не е причината или како настанал овој обичај.

  Според грчките научници, во античко време, чиниите биле кршени како ритуал за да се сигнализира крајот и почетокот. Затоа во Грција Новата година се слави со кршење чинии – тоа е начин да се дочека новата година како почеток.

  Во античка Грција, луѓето ги пишувале своите желби на парче хартија и ги ставале под чиниите . Додека ја кршеле нивната чинија, верувале дека нивната желба ќе се исполни.

  Се вели дека звукот на кршените чинии ги штити злите духови. Се вели дека колку е погласна вревата, толку е поефективна во спречувањето на лошата среќа.

  Покрај тоа, кршењето чинии изразува и изобилство, плодност и богатство. Во некои култури, тоа е исто така знак за среќа акопарчињата од скршената чинија се поголеми.

  Кршењето чинии се гледа како начин да се донесе среќа . Се вели дека колку повеќе врева правите, толку повеќе среќа ќе имате. Ова е причината зошто Грците ќе си ги кршат чиниите за време на настани како свадби и други специјални прилики.

  Конечно, кршењето чинии е едноставно многу забавно! Тоа е можност да се ослободите и малку да се забавувате. Ако некогаш сте во Грција или некој друг дел од Европа за време на некоја посебна пригода, немојте да се изненадите ако видите луѓе како кршат чинии. Тоа е традиција која постои со векови, а сигурно ќе продолжи уште многу.

  Во денешно време оваа традиција доби позабавно и празнично значење. Луѓето кршат чинии на свадби, родендени и други специјални прилики како начин да ги пуштат и да се забавуваат. Но, чиниите и стаклото што ги кршат денес се направени од безбедни материјали за луѓето да не се повредат.

  Обичајот на кршење чинии е прифатен и од други култури. Во Кина, на пример, вообичаено е да се видат луѓе како кршат чаши за време на свадби. Звукот на кршеното стакло се вели дека симболизира среќа и долготрајни бракови.

  Забрана на пракса поради безбедност

  Со оглед на фактот дека кршењето чинии може да биде опасно за секој што учествува во Според традицијата, грчката влада ја забрани оваа традиција во 1969 година. На крајот на краиштата, кршењето стакло и керамика може да биде исклучителноопасно.

  Законот беше ставен во сила за да ги заштити луѓето од повреди. Сепак, тоа не ги спречи луѓето да ја продолжат традицијата. Плочите беа заменети со цвеќиња, а луѓето наместо да ги скршат, ги фрлаа на земја. Потоа беа воведени хартиени салфетки и тие беа фрлени во воздух.

  Воведување на безбедни глинени садови

  На крајот законот беше укинат и на луѓето повторно им беше дозволено да кршат чинии. Традиционалните чинии сега се заменети со евтини, но сепак безбедни глинени плочи. Лесно се чистат и не се толку опасни како стаклените чинии.

  Филмот „ Никогаш во недела “ прикажа сцена на кршење чинии, правејќи ја традицијата уште попопуларна, а сега е туристичка атракција во Грција. Луѓето почнаа да прават гипсени копии од чинии и да им ги продаваат на туристите.

  Кришење чинии и Нова година

  Кришењето чинии стана популарен начин за прославување на Новата година. Секоја година луѓето се собираат на улиците и кршат чинии. Тие веруваат дека колку е погласна вревата, толку повеќе среќа ќе имаат во наредната година.

  Бидејќи таа е поврзана со почетокот и крајот на работите, некои луѓе веруваат дека кршењето чинии може да им помогне и да се ослободат од лоши навики. Тие ги запишуваат своите новогодишни одлуки на лист хартија и го ставаат под нивната чинија. Додека ја кршат чинијата, веруваат дека нивната лоша навика ќе биде уништена заедносо него.

  Што се случува со чиниите?

  Плочите обично се собираат и рециклираат. Парите собрани од рециклирање се користат за финансирање на различни добротворни организации. Значи, оваа традиција не само што е забавна, туку е и за добра цел.

  Овие чинии се направени од глина што може да се рециклира, која е безбедна за животната средина. Тие се и биоразградливи, па не мора да се грижите дали ќе завршат на депонија.

  Ако барате забавен и уникатен начин да прославите некоја посебна пригода, зошто да не пробате да искршите чинии? Сигурно ќе биде незаборавно искуство кое вие ​​и вашите пријатели никогаш нема да го заборавите. Кој знае, можеби ќе започнете и нова традиција!

  Популарност на традицијата

  Традицијата на кршење чинии е донесена во други земји, а сега е популарен начин за прославување специјални прилики . Во рестораните и баровите кршењето чинии стана работа. Обично, се кршеа роденденски торти, но сега се чинии.

  Социјалните мрежи исто така одиграа витална улога во ширењето на веста за оваа единствена традиција. Луѓето објавуваат видеа и фотографии на кои кршат чинии, а тоа брзо станува тренд.

  Завиткување

  Значи, тука го имате! Традицијата на кршење чинии е забавен и уникатен начин за прославување на посебни прилики, а ние можеме да им се заблагодариме на Грците за овој интересен обичај. Ако барате нов и возбудлив начинда славиме, зошто да не пробаш да скршиш чинии?

  Стивен Рис е историчар кој е специјализиран за симболи и митологија. Напишал неколку книги на оваа тема, а неговите дела се објавени во списанија и списанија ширум светот. Роден и израснат во Лондон, Стивен отсекогаш ја сакал историјата. Како дете, тој поминувал часови разгледувајќи антички текстови и истражувајќи стари урнатини. Ова го навело да продолжи кариера во историските истражувања. Фасцинацијата на Стивен со симболите и митологијата произлегува од неговото верување дека тие се основата на човечката култура. Тој верува дека со разбирање на овие митови и легенди, можеме подобро да се разбереме себеси и нашиот свет.