Антиопа - принцезата од Теба

 • Споделете Го Ова
Stephen Reese

  Во грчката митологија, Антиопа, позната и како Антиопа, била тебанска принцеза која имала таква убавина што го привлекла окото на Зевс , големиот олимписки бог. Важноста на Антиопа во грчкиот мит е поврзана со нејзината улога како една од многуте љубовници на Зевс. Таа издржа многу тешкотии во нејзиниот живот, вклучително и губење на разумот, но на крајот успеа да најде среќа. Таа не треба да се меша со жената воин од Амазон, позната и како Антиопа.

  Потеклото на Антиопа

  Антиопа е родена од Никтеј, кралот на Теба кога Теба била позната како Кадмеја, и неговата убава сопруга Поликсо. Некои велат дека таа била ќерка на Арес , богот на војната, додека други извештаи наведуваат дека нејзиниот татко бил Асопос, боетскиот бог на реката. Ако е така, тоа би значело дека Антиопа би била Најада. Сепак, таа едвај некогаш се нарекува Најада.

  Се вели дека Антиопа е најубавата беотска девојка некогаш видена и кога била доволно стара, таа станала Маенада, женска следбеничка на Дионис , богот на виното.

  Постојат неколку верзии на приказната за Антиопа со настаните од нејзиниот живот кои се случуваат по различен редослед. Сепак, нејзината приказна се состои од три главни дела: заведувањето на Антиопа од Зевс, напуштањето на градот Теба и враќањето во Теба.

  • Зевс ја заведува Антиопа

  Кога Зевс првпат ја виде Антиопа, сфати дека е привлечна и не можеше да го тргне погледотнеа. Чувствуваше дека мора да ја има прекрасната принцеза и зеде форма на Сатир , за да може да се вклопи со останатата свита на Дионис. Ја заведе Антиопа, се натерал врз неа и набргу таа дознала дека е бремена од богот.

  • Антиопа ја напушта Теба

  Антиопа преплашена кога сфати дека чека дете од Зевс, бидејќи знаеше дека нејзиниот татко Никтеј ќе се налути ако дознае. Според некои извори таа побегнала во Сикион, но други велат дека била киднапирана од Епопеј, кралот на Сикион. Како и да е, таа се омажила за Епопеј и се населила во Сикион.

  Во меѓувреме, Никтеј сакал да ја врати својата ќерка и војувал против Сикион. Во битката, и Епопеј и Никтеј беа повредени, но повредата на Никтеј беше премногу тешка и тој почина откако се врати во Теба. Во некои извештаи, се вели дека Никтеј се отрул затоа што се срамел од она што го направила неговата ќерка.

  • Антиопа се враќа во Теба

  Пред да умре, Никтеј му го оставил на својот брат Ликус, да ја врати Антиопа и да го убие Епопеј. Ликус направи како што побара кралот од него и по многу кратка опсада, Сикион беше негов. Тој го убил Епопеј и конечно ја однел својата внука Антиопа назад во Теба.

  Раѓањето на Амфион и Зетус

  Додека минувала низ Елеутера на враќање за Теба, Антиопа родила два сина кој таа го именуваше Зетус и Амфион. Таа ги сакаше своите две момчиња, но нејзиниот вујко, Ликус и нареди да ги остави некаде затоа што мислеше дека се синови на Епопеј. Антиопа беше со скршено срце, но немајќи избор, ги остави двете момчиња на планината Китаирон да умрат.

  Како што беше вообичаено во многу грчки митолошки приказни, напуштените бебиња сепак не умреа, бидејќи беа спасени од овчар кој ги одгледал како свои деца. Зевс, исто така, внимавал на нив и испратил друг од неговите синови, Хермес, да помогне да се грижи за нив. Хермес , богот гласник, ги научил своите двајца мали маќеа сè што знаел. Под негово покровителство, Зетус станал одличен ловец и бил многу добар во чување стока, додека Амфион станал брилијантен музичар.

  Дирче и Антиопа

  Антиопа се вратила во Теба со Ликус, верувајќи дека нејзините деца се мртва, но нејзиното враќање не беше среќно. Сопругата на Ликус, Дирс, ја оковала Антиопа за да не може да побегне и ја чувала како своја лична робинка.

  Има некои шпекулации дека Дирс ја мразела Антиопа затоа што Антиопа била мажена за Ликус, како неговата прва сопруга, пред да ја напушти Теба. Ако е така, ова е причината зошто Дирс ја малтретирал.

  Antiope Escapes

  По многу години, Антиопе конечно доби шанса да избега од канџите на Dirce. Зевс не заборавил на својот љубовник и еден ден, синџирите што ја врзувале Антиопа билесе олабавила и можела да се ослободи.

  Потоа, со помош и водство на Зевс, таа избегала и стигнала до планината Китаирон, каде што тропнала на вратата од куќата на еден овчар. Овчарот ја пречекал и ѝ дал храна и засолниште, но Антиопа не знаела дека ова е истата куќа во која живеат и нејзините синови, сега веќе пораснати.

  Смртта на Дирс

  Некое време подоцна, Дирце дошла на планината Китајрон бидејќи и таа била Маенада и сакала да му принесе приноси на Дионис. Штом ја здогледала Антиопа, им наредила на двајца мажи кои стоеле во близина да ја фатат и да ја врзат на бик. Мажите беа синовите на Антиопа, Зетус и Амфион, кои не знаеја дека тоа е нивната мајка.

  Во тој момент, овчарот влезе и ја откри вистината за двете момчиња. Наместо Антиопа, Дирче го врзале за роговите на бикот и му дозволиле да го влече животното додека трчало. Откако умрела, Зетус и Амфион го фрлиле нејзиното тело во базен, кој го добил нејзиното име.

  Казната на Антиопа

  Синовите на Антиопа се вратиле во Теба и го убиле Ликус (или го принудиле да абдицира од тронот ). Двајцата браќа го презедоа царството. Сè беше добро во Теба, но неволјите на Антиопа беа далеку од завршени.

  Во меѓувреме, богот Дионис беше лут што неговиот следбеник Дирце беше убиен и сакаше да се одмазди. Сепак, тој знаеше дека не може да им наштети на Зетус и Амфион бидејќи тие беа синови наЗевс. Дионисис не сакаше да го навлече гневот на врховниот бог, па наместо тоа, го извади својот гнев врз Антиопа и буквално ја полуде.

  Антиопа немирно талкаше низ цела Грција, додека конечно не дојде во Фокида, владееше од кралот Фокус, синот на Орнитион. Кралот Фокус ја излечил Антиопа од нејзиното лудило и се заљубил во неа. Тој се оженил со неа и двајцата живееле среќно до крајот на нивните денови. По нивната смрт, и двајцата биле погребани заедно во иста гробница на планината Парнас.

  Факти за Антиопа

  1. Која била Антиопа? Антиопа била тебанска принцеза која го привлекла окото на Зевс.
  2. Зошто Зевс се сменил во сатир? Зевс сакал да спие со Антиопа и ја користел маската на сатирот како начин да се вклопат во свитата на Дионис и да се зближат со Антиопа.
  3. Кои се децата на Антиопа? Браќата близнаци, Зетус и Амфион.

  Завиткување До

  Многумина не се запознаени со приказната на Антиопа бидејќи таа е еден од помалите ликови во грчката митологија. Иако неизмерно страдаше, таа беше еден од посреќните ликови откако успеа да најде мир кон крајот на животот во бракот со Фокус.

  Стивен Рис е историчар кој е специјализиран за симболи и митологија. Напишал неколку книги на оваа тема, а неговите дела се објавени во списанија и списанија ширум светот. Роден и израснат во Лондон, Стивен отсекогаш ја сакал историјата. Како дете, тој поминувал часови разгледувајќи антички текстови и истражувајќи стари урнатини. Ова го навело да продолжи кариера во историските истражувања. Фасцинацијата на Стивен со симболите и митологијата произлегува од неговото верување дека тие се основата на човечката култура. Тој верува дека со разбирање на овие митови и легенди, можеме подобро да се разбереме себеси и нашиот свет.