Мексикански симболи и што значат

 • Споделете Го Ова
Stephen Reese

  Мексико има богата историја која вклучува големи антички мезоамерикански цивилизации на Ацтеките и Маите; како и влијанието на европскиот западен свет со доаѓањето на Шпанците. Резултатот е култура богата со фолклор, религија, уметност и симболи. Еве некои од најзначајните симболи на Мексико.

  • Национален ден на Мексико: 16 септември, комеморација на независноста од Шпанија
  • Национална химна: Himno Nacional Mexicano (Мексиканска национална химна)
  • Национална птица: Златен орел
  • Национален цвет: Далија
  • Национално стебло: Чипарис Монтезума
  • Национален спорт: Charreria
  • Национално јадење: Крт сос
  • Национална валута: Мексикански пезос

  Мексиканско знаме

  Националното знаме на Мексико има три вертикални ленти, со грбот на Мексико во центарот. Тробојното знаме има зелена, бела и црвена боја, кои првично ја претставуваат независноста, религијата и унијата. Денес, трите бои се наменети да симболизираат надеж , единство и крвта на националните херои. Трите бои се и националните бои на Мексико, кое ги усвоило откако се стекнале со независност од Шпанија.

  Грб

  Грбот на Мексико е инспириран од формирањето на античкиот главен град Теночтитлан. Според легендата на Ацтеките, номадското племе билоталкајќи низ земјата чекајќи божествен знак да им покаже каде треба да го градат нивниот главен град.

  Се вели дека орелот голта змија прикажана на грбот (познат како Кралскиот орел ) е приказ на божествениот знак што ги навел Ацтеките да го изградат Тенохтитлан на неговата локација.

  Предколумбиските народи можеби го гледале орелот како богот на сонцето Хуицилопочтли, додека Шпанците можеле да ја видат сцената и е една од најзначајните прослави во Мексико. Националниот празник се одржува од 1-ви ноември, но прославите се одржуваат во деновите пред и потоа.

  Шарените Calaveritas de azucar ( шеќерен череп ) се синоним за празникот. Станува збор за извајани черепи кои традиционално се направени од шеќер, сега понекогаш направени од глина или чоколада, а се користат за украсување на олтари посветени на мртвите. Симболот исто така се прошири на Catrina сликарството на лице, каде што луѓето се нашминкани со бела боја за лице и шарени налепници за да имитираат шеќерни черепи.

  Cempasuchil Flowers

  Значењето на Cempasuchil цвеќиња ( Mexican Marigolds) датира од романтичен мит на Ацтеките. Легендата зборува за двајца млади љубовници – Ксочитл и Хуицилин – кои редовно пешачеле доврвот на планината да остават цвеќе како жртва на богот на сонцето и да ја докажат својата љубов еден кон друг.

  Кога Хуицилин бил убиен во битка, Ксочитл му се молел на богот на сонцето повторно да ги обедини на земјата. Трогнат од нејзините молитви и приноси, богот на сонцето ја претворил во златен цвет и го реинкарнирал нејзиниот љубовник во колибри. Се смета дека оваа легенда го инспирира верувањето дека цвеќињата Cempasuchil ги водат духовите дома, на кој начин тие станале цвеќиња што се користеле како дар на Денот на мртвите.

  Перфорирана хартија

  Папел Пикадо ( перфорирана хартија) се вештачки исечени листови од марамче што се користат како украс за време на секуларни и религиозни прослави. Поблискиот поглед ќе открие сложени дизајни кои обично вклучуваат симболи релевантни за одредена прослава.

  На пример, за време на Денот на мртвите, ткивото може да се исече на форми на шеќерен череп, но на Божиќ хартијата е сече за да се прикаже сцената на Христовото раѓање, гулабите и ангелите . Боите на хартијата исто така може да имаат различни значења, особено на прославите на Денот на мртвите.

  Портокаловата боја е симбол на жалост; виолетова е поврзана со католичката религија; црвено прикажува жени кои починале при породување или воини; зелената е симболична за младите; жолта се користи за постари лица; бела за деца, а црната хартија го симболизира подземјето.

  Пеперутка

  Пеперутките се значајни симболи вомногу култури, а во Мексико, пеперутките монарх се почитуваат затоа што тие се собираат во земјата со милиони како дел од нивната годишна миграција. Во мексиканскиот фолклор, се верува дека пеперутките Монарх се душите на починатиот. Како таква, пеперутката монарх е вообичаена декорација што се користи во прославите на Денот на мртвите.

  Претколонијалните култури исто така им припишувале значење на пеперутките. Белите пеперутки укажаа на позитивни вести; црните пеперутки симболизираа лоша среќа, а зелените пеперутки беа симболи на надеж. Пеперутките се вообичаен мотив во керамиката и текстилот на мексиканската народна уметност.

  Јагуар

  Јагуарите се едно од најпочитуваните животни во мезоамериканските култури. Маите го користеле симболот на Јагуар за многу работи. Нејзината доминација како предатор ја виде поврзана со жестокост, моќ и сила. Поради оваа причина, јагуарот најчесто се користел за украсување на штитовите на воините на Маите.

  Бидејќи јагуарите се ноќни, тие исто така биле почитувани поради нивната способност да гледаат во темнина. Поради оваа причина, тие беа исто така поврзани со длабока перцепција - особено во интроспективна смисла - и предвидливост. Јагуарот бил духовно животно на ацтечкиот бог на магијата и ноќта - Тезкатлипока. Каменот на Тезкатлипока е обсидијан, рефлектирачки црн камен кој се користел како огледало за да се повикаат на визионерските моќи на јагуарот.

  Змија со пердуви

  Храмот наКукулкан – Чичен Ица

  Кукулкан е божество змија со пердуви што се обожава во многу мезоамерикански култури, особено во Маите. Се верува дека е креатор на космосот, пердувестите змија е меѓу најважните богови. Главниот храм во античкиот град Чичен Ица е познат како храмот на Кукулкан. Чекорите се дизајнирани дури и да ја покажат змијата како оди од врвот на храмот до земјата додека сенката се движи низ скалите за време на рамноденицата.

  Пердувите на Кукулкан ја претставуваат способноста на змијата да се вивнува низ небото како како и на земјата. Неговата способност да гледа сè е и зошто е позната како визиска змија. Осипувањето на змијата кожа е исто така поврзано со повторното раѓање, а Кукулкан често се користи како симбол на обновување.

  Светото дрво на Маите

  Цеиба ( Светото дрво на Маите I) ја симболизира врската помеѓу трите нивоа на универзумот на Маите. Подземниот свет е претставен со корените; багажникот го прикажува средниот свет на луѓето, а гранките допираат до небото. Светото дрво покажува пет квадранти, кои ги претставуваат кардиналните насоки на земјата според верувањето на Маите – север, југ, исток, запад и центар.

  Секоја насока има свое значење. Истокот е поврзан со идеите за иницијација и црвената боја; западот е поврзан со двојноста и црната боја; север е поврзан сонамалувањето и белата боја, а југот е поврзан со зголемената жетва и бојата жолта.

  Сомбреро

  Сомбреро, што значи шапка или сенка на шпански, е шапка со широк обод од филц или слама што обично се носи во Мексико, Шпанија и некои југозападни делови на САД. Овој тип на капа е познат по големите димензии, зашилените коронки и лентата за брадата. Целта на сомбреро е да го заштити оној што ги носи од суровите ефекти на сонцето, особено во сончеви и суви клими како оние во Мексико.

  Орел

  Во верувањето на Ацтеките, орелот е симбол на сонцето. Орел во лет го претставувал патувањето на сонцето од ден до ноќ. Исто така, беа направени паралели помеѓу залетувањето на орелот и заоѓањето на сонцето.

  Како растечки предатор, орелот исто така беше поврзан со силата и моќта. Орелот е симбол поврзан со 15-тиот ден во календарот на Ацтеките, а се сметало дека родените на овој ден имаат квалитети на воин.

  Пченка

  Пченка или пченка беше една од примарните култури во многу мезоамерикански култури, и затоа беше почитувана поради неговата хранлива моќ. Во културата на Ацтеките, секоја фаза од животот на растението беше прославена со фестивали и приноси. Богот на дождот (Тлалок) кој го хранел родот бил прикажан дури и како класје. Предколонијалните залихи на пченка беа исто така пошарени одпченка на која сме навикнати денес. Пченката била бела, жолта, црна, па дури и виолетова.

  Верувањата на Маите го врзуваат создавањето на човекот со пченката. Легендата вели дека белата пченка се користела за човечки коски, жолтата пченка ги правела мускулите, црната пченка била користена за коса и очи, а црвената се користела за производство на крв. Во многу рурални области, пченката не се гледа само како важен извор на храна, туку се користи и како важен животворен симбол во церемонии и ритуали.

  Крстот

  The крстот е симбол кој го покажува спојувањето на културите во Мексико бидејќи е значаен во предколонијалните култури, како и во римокатоличката култура донесена од Шпанците. Според верувањето на Маите, четирите точки на крстот ги претставуваат насоките на ветровите што е од клучно значење за животот и добрите култури. Тоа е исто така симболично за зората, темнината, водата и воздухот - важните енергии што доаѓаат од сите крајности на земјата.

  Во католицизмот, крстот или распетието е симболичен потсетник за смртта на Исус - крајната жртва што Бог ја направи за својот народ - и откупот што католиците го нудат како резултат на неговата страст, смрт и реинкарнација. Во Мексико, крстот обично е направен од глина или калај и украсен во стилот на шарената мексиканска народна уметност.

  Огнено срце

  Распетието во Мексико често има длабоко црвено срце во нејзиниот центар. Ова се нарекува запалено срце , а во други римскиКатоличките земји се нарекуваат Свето срце на Исус. Ја симболизира Исусовата божествена љубов кон човештвото. Запаленото срце често се користи само како знак или украсен мотив. Понекогаш е прикажан со пламен, кој претставува страст, или со трн венец што Исус го носел кога умрел на крстот. Како и распетието, се користи како потсетник за жртвата што ја направил Исус со цел католиците да бидат откупени од своите гревови.

  Завиткување

  Симболизмот во Мексико е варираше поради богатата историја и влијанијата од многу различни култури и верувања. Некои од симболите наведени погоре се официјални симболи, додека други се неофицијални културни икони. За да дознаете повеќе за симболите на другите земји, проверете ги нашите поврзани написи:

  Симболи на Русија

  Симболи на Франција

  Симболи на ОК

  Симболи на Америка

  Симболи на Германија

  Симболи на Турција

  Симболи на Латвија

  Стивен Рис е историчар кој е специјализиран за симболи и митологија. Напишал неколку книги на оваа тема, а неговите дела се објавени во списанија и списанија ширум светот. Роден и израснат во Лондон, Стивен отсекогаш ја сакал историјата. Како дете, тој поминувал часови разгледувајќи антички текстови и истражувајќи стари урнатини. Ова го навело да продолжи кариера во историските истражувања. Фасцинацијата на Стивен со симболите и митологијата произлегува од неговото верување дека тие се основата на човечката култура. Тој верува дека со разбирање на овие митови и легенди, можеме подобро да се разбереме себеси и нашиот свет.