Турски симболи и што значат

 • Споделете Го Ова
Stephen Reese

  Турција е прекрасна, културно разновидна, традиционална, но модерна земја и една од најпопуларните светски дестинации за патување. Земјата е позната по своите зачудувачки пејзажи, вкусната кујна и богатата историја и многуте официјални и неофицијални амблеми што ја претставуваат. Еве поглед на некои од овие симболи на Турција и зошто тие се значајни.

  • Национален ден: 29 октомври – Ден на Република Турција
  • Национална химна: Истиклал Марси (Маршот на независноста)
  • Национална валута: Турска лира
  • Национални бои: Црвена и бело
  • Национално дрво: турски даб
  • Национално животно: Сивиот волк
  • Национално јадење: Ќебап
  • Национален цвет: Лале
  • Национално овошје: Турско јаболко
  • Национално слатко: Баклава
  • Национална облека: турски салвар

  Знаме на Турција

  Турското знаме, често наречено „ал бајрак“ , има полумесечина и бела ѕвезда што обезличуваат црвено поле. Полумесечината е симбол на исламот, а ѕвездата означува независност. Црвеното поле ја симболизира крвта на војниците на кои се рефлектираат полумесечината и ѕвездата. Како целина, на турското знаме се гледа како на смирувачки симбол за народот на Турција за кого зазема посебно место и е високо ценето.

  Сегашниот дизајн на знамето е изведен директно од отоманското знаме кое беше усвоен вовтората половина на 18 век. Беше изменета и ја доби својата сегашна форма во 1844 година и во 1936 година конечно беше одобрена како национално знаме на земјата.

  Знамето се вее на владините згради во Турција, како и на многу национални настани како Денот на Републиката. За жалост за одредени трагични настани, тој е претставен на половина копје и секогаш е обвиткан преку ковчези на државни и воени погреби во чест на починатиот.

  Грб

  Република Турција не има свој официјален национален амблем, но ѕвездата и полумесечината истакнати на знамето на земјата се користат како национален амблем на турските пасоши, лични карти и во дипломатските претставништва. Полумесечината моментално се користи од страна на турската влада за да ги почитува сите религиозни определби на луѓето, како и нивната нација, а белата, петкрака ѕвезда ја симболизира различноста на различните турски култури.

  Во 1925 г. Турското Министерство за национално образование одржа натпревар за национален амблем на нивната земја. Сликар го освои првото место со неговиот цртеж на грб со ликот на Асена, митолошкиот сив волк во митовите на кланот Гокбору. Сепак, овој дизајн никогаш не бил користен како грб, иако зошто не е точно јасно.

  Сивиот волк

  Сивиот волк или иберискиот волк е животно на големо значење за народот на Турција и има многу легендии приказните околу величествениот ѕвер.

  Според една турска легенда, античките Турци биле одгледувани од волци, додека други легенди велат дека волците им помогнале на Турците да освојат сè што им било на патот на многу студено време каде што немало ѕвер од сив волк може да оди. Во Турција, сивиот волк симболизира чест, старателство, лојалност и дух, поради што стана национално животно на земјата, сметано за свето и почитувано од Турците.

  Сивиот волк е најголем во семејството Canidae и лесно може да се разликува од чакалите или којотите по пошироката муцка, пократкото торзо и уши и многу подолгата опашка. Сивите волци имаат многу меки и густо крзно најдобро одговара за зима и долги, моќни нозе кои се идеални за движење дури и во најдлабоките снег. За жал, популацијата на волци во Турција брзо се намалува со само околу 7.000 преостанати, така што во моментов се во тек проекти за зачувување за да се отстрани заканата од истребување.

  Претседателски печат

  Официјален печат на турскиот Претседател, познат како Претседателски печат на Турција, датира од 1922 година кога за прв пат беше создаден. Три години подоцна, неговите пропорции и карактеристики беа легализирани и оттогаш тој официјално стана Претседателски печат.

  Печатот има големо жолто сонце со 16 зраци во центарот, некои долги, а некои кратки, симболизирајќи го турскиотРепублика. Ја претставува бесконечноста на Турција и е опкружена со 16 жолти петкраки ѕвезди. Овие ѕвезди значат 16 независни Големи турски империи во историјата.

  Сонцето и ѕвездите се надредени на црвена позадина, за која се вели дека личи на крвта на турскиот народ. Овој печат е еден од најстарите печати во светот кој сè уште се користи и може да се види на сите официјални и правни документи во Турција.

  Лале

  Името „лале“ е ботаничкото име за цветот, изведено од турскиот збор „тулбенд“ или „турбан“, бидејќи цветот наликува на турбан. Лалињата доаѓаат во широк спектар на светли бои, вклучувајќи црвена, црна, виолетова, портокалова, а исто така има и некои двобојни сорти. Во 16 век тој стана национален цвет на Турската Република и секоја година, „Фестивалот на лалињата“ се одржува во април во Истанбул, главниот град на Турција.

  Во текот на историјата на Турција, лалињата играле значајна улога. Имаше и одреден временски период наречен „Ера на лалињата“. Под владеењето на султанот Ахмед III, ова беше ера на уживање и мир. Лалињата станаа важни во турската уметност, секојдневниот живот и фолклорот. Се гледаше насекаде на вез, текстилна облека, рачно изработени теписи и плочки. Ерата на лалињата заврши во 1730 година, со бунтот на Патрона Халил што резултираше со симнување од престолот на султанот Ахмед.

  ТурскиЈаболка

  Националното овошје на Република Турција, турските јаболка се неверојатно популарни поради нивниот вкусен вкус. Турција произведува повеќе од 30.000 тони јаболка годишно, што ја прави втор најголем производител на јаболка во Европа. Јаболката се многу значајни во економијата на земјата и се одгледуваат низ цела Турција во многу региони.

  Мотивот на јаболката е широко користен во турската култура низ античките времиња до денес. Често се користи за неколку намени поврзани со лекување, здравје, убавина и комуникација. Јаболкото останува важен дел од многу ритуали во Турција.

  Јаболкото исто така претставува љубов и посветеност во турската култура, а нудењето јаболко некому ја покажува желбата за брак. Во Анадолија (западна Турција), практиката да се даваат јаболка како начин за запросување некому е практика која постои до ден-денес.

  Турско Ван

  Турскиот ван е долга коса домашна мачка која е развиена од различни мачки добиени од неколку градови во модерна Турција. Станува збор за исклучително ретка раса на мачки која се одликува со уникатниот ван, во кој бојата е претежно ограничена на опашката и главата, додека остатокот од мачката е целосно бела.

  Турското ван има само едно крзно што се чувствува меко како зајачко крзно или кашмир. Нема подвлакно, што му го даваелегантен изглед и единствениот слој што го има е чудно водоотпорен, што ја прави задачата да ги капете како предизвик. Сепак, тие ја сакаат водата и затоа често ги нарекуваат „мачки кои пливаат“. Овие прекрасни мачки се екстремно срамежливи со странци, но тие се исто така многу приврзани кон нивните сопственици и прават слатки и вљубени домашни миленици.

  Некои мачки Ван имаат чудно обоени очи и исто така е можно да се видат некои со сосема поинакви очи бои, како едно сино око и едно зелено око, за кои многу луѓе имаат тенденција да бидат прилично вознемирувачки.

  Планината Агри

  Провинцијата Агри во Источна Анадолија е еден од највисоките региони каде што највисокиот врв во Турција се наоѓа. Издигнувајќи се до 5.165 метри, заспаниот вулкан покриен со снег, познат како планината Агри, познат и како планината Арарат, е иконски симбол на Турција. Се вели дека тоа е местото каде што се случил вториот почеток на светот и се верува дека врвот е местото каде што почивала Ноевата арка по потопот.

  Во 1840 година, се верува дека планината еруптирала, што резултирало со масивна земјотреси и лизгање на земјиштето во кои загинаа до 10.000 луѓе. Широко е препознатлив како национален симбол на Република Турција, нудејќи прекрасна глетка и давајќи многу можности за скијање, лов и планинарење.

  Турска Баглама

  Багламата или „заз“ е најстариот најчесто користен жичен музички инструмент воТурција е позната и како национален инструмент на земјата. Обично се прави од дрво од смрека, бука, орев, смрека или црница, има 7 жици поделени на 3 курсеви и може да се штима на многу различни начини. Овој древен инструмент најчесто се користи во класичната музика на Османлиите, како и во анадолската народна музика.

  Багламата се свири некако како гитара, со долг флексибилен избор. Во некои региони се игра со нокти или со врвовите на прстите. Се смета за прилично лесен инструмент за свирење и повеќето од свирачите на Асик од источниот дел на Турција се самоуки. Тие го користат за придружба на песни кои ги пишуваат и изведуваат на неформални собири или во кафулиња.

  Музејот Света Софија

  Музејот Света Софија, кој се наоѓа во Истанбул, е античко место на богослужба која порано била црквата Света Софија. Името „Аја Софија“ или „Аја Софија“ значи света мудрост и е изградена во 537 година како патријархална катедрала и се вели дека е најголемата христијанска црква на Византиската империја.

  Во 1453 година, по Константинопол падна под Отоманската империја, беше претворена во џамија. Во средината на 20 век, Турската Република ја претвори во музеј, но во 2020 година беше повторно отворена за јавноста како џамија.

  Џамијата е уметнички и богато украсена и е од ѕидарска конструкција. Нејзиниот камен под датира од 6 веки нејзината купола е предмет на интерес за многу историчари, инженери и архитекти ширум светот поради иновативниот и уникатен начин на кој оригиналните архитекти ја замислиле.

  Денес, значењето на Света Софија се смени со турската култура, но сепак останува иконско обележје на земјата, што ја означува богатата разновидност на местото.

  Завршување

  Турција продолжува да ги плени посетителите со своите прекрасни пејзажи, традиции и разновидна мешавина на култури. За да дознаете за симболите на другите земји, проверете ги нашите поврзани написи:

  Симболи на Русија

  Симболи на Нов Зеланд

  Симболи на Канада

  Симболи на Франција

  Симболи на Германија

  Стивен Рис е историчар кој е специјализиран за симболи и митологија. Напишал неколку книги на оваа тема, а неговите дела се објавени во списанија и списанија ширум светот. Роден и израснат во Лондон, Стивен отсекогаш ја сакал историјата. Како дете, тој поминувал часови разгледувајќи антички текстови и истражувајќи стари урнатини. Ова го навело да продолжи кариера во историските истражувања. Фасцинацијата на Стивен со симболите и митологијата произлегува од неговото верување дека тие се основата на човечката култура. Тој верува дека со разбирање на овие митови и легенди, можеме подобро да се разбереме себеси и нашиот свет.