15 интересни факти за Студената војна

  • Споделете Го Ова
Stephen Reese

САД и Советскиот Сојуз излегоа од Втората светска војна како единствени нации со доволно ресурси за да се консолидираат како нови сили во светот. Но, и покрај обединетите сили против нацистичка Германија, политичките системи на двете земји се потпираа на радикално спротивставени доктрини: капитализам (САД) и комунизам (Советски сојуз).

Тензијата што произлезе од оваа идеолошка дивергенција изгледаше како да уште една голема конфронтација беше само прашање на време. Во годините што доаѓаат, овој судир на визии ќе стане фундаментална тема на Студената војна (1947-1991).

Интересно за Студената војна е тоа што, на многу начини, тоа беше конфликт што ги поништи очекувањата на оние кои го доживеаја.

За почеток, Студената војна го виде подемот на ограничената форма на војување, која првенствено се потпираше на употребата на идеологија, шпионажа и пропаганда за да ја поткопа непријателската сфера на влијание. Сепак, тоа не значи дека во овој период немало никакви акции на бојното поле. Конвенционалните жешки војни се водеа во Кореја, Виетнам и Авганистан, при што САД и Советскиот Сојуз ја менуваа улогата на активниот агресор во секој конфликт, но без директно објавување војна еден на друг.

Уште едно големо очекување на Студената војна беше употребата на нуклеарно оружје. И ова беше уништено, бидејќи не беа фрлени атомски бомби. Сепак, единствениотИнцидентот во Тонкин

1964 година го означи почетокот на многу потежок ангажман на американската страна во Виетнамската војна.

За време на администрацијата на Кенеди, САД веќе испратија воени советници во Виетнам за да помогнат да се запре ширењето на комунизмот низ Југоисточна Азија. Но, за време на претседателствувањето на Џонсон, голем број американски војници почнаа да се мобилизираат во Виетнам. Овој голем приказ на моќ, исто така, вклучуваше бомбардирање на големи области на селата на Виетнам и употреба на опасни хербициди со долготрајни ефекти, како што е агентот портокал, за да се обезлине густата виетнамска џунгла.

Меѓутоа, нешто што генерално се занемарува е дека резолуцијата што му овозможи на Џонсон да се вклучи со целосни сили во Виетнам се засноваше на прилично нејасен настан чија вистинитост никогаш не беше потврдена: зборуваме за инцидентот во Заливот Тонкин .

Инцидентот во Заливот Тонкин беше епизода од Виетнамската војна која вклучуваше два наводно неиспровоцирани напади од некои северно виетнамски бомбардери торпедо против два американски разурнувачи. Двете офанзиви се случија во близина на заливот Тонкин.

Првиот напад (2 август) беше потврден, но USS Maddox, главната цел, излета без оштетувања. Два дена подоцна (4 август), двата разурнувачи пријавиле втор напад. Овој пат, сепак, капетанот на УСС Медокс наскоро појасни дека нема доволнодокази за да се заклучи дека навистина се случила друга виетнамска офанзива.

Сепак, Џонсон увиде дека навидум немотивираната северно виетнамска одмазда ги направи Американците посклони да ја поддржат војната. Така, искористувајќи ја ситуацијата, тој побара од американскиот Конгрес резолуција што ќе му овозможи да преземе какви било дејствија што ги смета за неопходни за да ги спречи сите идни закани за американските сили или нивните сојузници во Виетнам.

Набргу потоа, на 7 август 1964 година, беше усвоена резолуцијата за Заливот Тонкин, со која на Џонсон му беше дадена дозволата што му беше потребна за да ги натера американските сили да преземат многу поактивна улога во војната во Виетнам.

12. Непријатели што не можеа да се вратат еден со друг

Василенко (1872). PD.

Шпионажата и контраразузнавачките игри одиграа значајна улога во Студената војна. Но, барем во една прилика, играчите од различни тимови најдоа начин да се разберат.

Кон крајот на 1970-тите, агентот на ЦИА, Џон К. Плат, направи договор да се сретне со Генадиј Василенко, шпион на КГБ кој работи за Советскиот Сојуз во Вашингтон, на кошаркарски натпревар. И двајцата имаа иста мисија: да го регрутираат другиот како двојни агенти. Ниту еден не успеал, но во меѓувреме се воспоставило долгогодишно пријателство, бидејќи и двајцата шпиони откриле дека се слични; двајцата беа многу критични кон бирократијата на нивните соодветни агенции.

Плат и Василенко продолжијаимаат редовни состаноци до 1988 година, кога Василенко беше уапсен и вратен во Москва, обвинет дека е двоен агент. Тој не беше, но шпионот што го предаде, Олдрих Х. Ејмс, беше. Ејмс со години споделувал информации од тајните досиеја на ЦИА со КГБ.

Василенко беше затворен три години. За тоа време тој беше испрашуван во повеќе наврати. Агентите задолжени за неговиот притвор честопати му кажувале на Василенко дека некој го снимил како разговара со американски шпион, давајќи им на Американците парчиња доверливи информации. Василенко размислуваше за ова обвинување, прашувајќи се дали Плат можеше да го предаде, но на крајот реши да му остане верен на својот пријател.

Излегува дека снимките не постоеле, па, без доволно докази за да се докаже дека е виновен, Василенко бил ослободен во 1991 година.

Набргу потоа, Плат слушнал дека неговиот исчезнат пријател е жив и добро. Двајцата шпиони потоа повторно воспоставија контакт, а во 1992 година Василенко ја доби потребната дозвола да ја напушти Русија. Тој потоа се упатил назад во САД, каде што се населил со своето семејство и основал безбедносна фирма со Плат.

13. ГПС-технологијата станува достапна за цивилна употреба

На 1 септември 1983 година, јужнокорејски цивилен лет кој ненамерно влегол во советскиот забранет воздушен простор, бил соборен од советски оган. Инцидентот се случил додека се вршела американска воздушна извидувачка мисијаместо во блиска област. Наводно, советските радари фаќаат само еден сигнал и претпоставуваат дека натрапникот може да биде само американски воен авион.

Наводно, советскиот Сухој Су-15, кој бил испратен да го запре прекршувачот, испукал серија предупредувања истрели на почетокот за да го натераат непознатиот авион да се врати назад. Откако не добил одговор, пресретнувачот продолжил да го соборува леталото. 269-те патници на летот, вклучително и еден американски дипломат, загинаа поради нападот.

СССР не ја презеде одговорноста за судирот на јужнокорејскиот патнички авион, и покрај тоа што го најде местото на несреќата и го идентификуваа леталото две недели по инцидентот.

За да се избегнат слични настани повторно, САД дозволија цивилни авиони да ја користат технологијата на Систем за глобално позиционирање (досега ограничена само на воени операции). Така GPS стана достапен ширум светот.

14. Офанзивата на Црвената гарда против „четирите стари“

За време на кинеската културна револуција (1966-1976), Црвената гарда, паравоена сила составена главно од урбани гимназија и На студентите на универзитетот, Мао Цетунг им кажал да се ослободат од „Четирите стари“ т.е. старите навики, старите обичаи, старите идеи и старата култура.

Црвената гарда ја изврши оваа наредба со малтретирање и понижување на членовите на раководството на кинеската Комунистичка партија во јавноста, како начин да се тестира нивната лојалност кон Маоидеологијата. Во текот на раната фаза на Кинеската културна револуција, многу учители и старешини беа исто така мачени и претепани до смрт од Црвената гарда.

Мао Цетунг ја започна Кинеската културна револуција во август 1966 година, во обид да го поправи усвоениот курс од страна на Кинеската комунистичка партија, која во последниве години беше наклонета кон ревизионизам, поради влијанието на другите нејзини водачи. Тој, исто така, им заповеда на војската да ја остави кинеската младина да дејствува слободно, кога Црвената гарда почна да го прогонува и напаѓа секој што го смета за контрареволуционер, буржоазија или елитист.

Меѓутоа, како што силите на Црвената гарда растеа, тие исто така се поделија на неколку фракции, од кои секоја тврдеше дека е вистински толкувач на доктрините на Мао. Овие разлики брзо доведоа до жестоки конфронтации меѓу фракциите, што на крајот го натера Мао да нареди Црвената гарда да се пресели во кинеското село. Како резултат на насилството за време на Кинеската културна револуција, загинаа најмалку 1,5 милиони луѓе.

15. Суптилна измена на заклетвата за верност

Во 1954 година, претседателот Ајзенхауер го поттикна американскиот Конгрес да додаде „Под Бога“ на Заклетвата за верност. Генерално се смета дека оваа модификација била усвоена како знак на отпорот на Американците кон атеистичките визии објавени од комунистичките влади во ранитеСтудена војна.

Заклетвата за верност првично беше напишана во 1892 година од американскиот христијанско-социјалистички автор Френсис Белами. Намерата на Белами беше ветувањето да се користи во која било земја, не само во Америка, како начин да се инспирира патриотизам. Изменетата верзија на Заклетвата за верност од 1954 година сè уште се рецитира во официјалните церемонии и училишта на американската влада. Денеска, целосниот текст гласи вака:

„Се обврзувам на верност на знамето на Соединетите Американски Држави и на републиката за која се залагаат, една нација под Бога, неделива, со слобода и правда за сите.“

Заклучок

Студената војна (1947-1991), конфликтот што ги имаше Соединетите Американски Држави и Советскиот Сојуз како свои протагонисти, го доживеа подемот на неконвенционален облик на војување, кој главно се потпира на шпионажа, пропаганда и идеологија за да го поткопа престижот и влијанието на противникот.

можноста за соочување со нуклеарно уништување во секој момент го постави тонот за ерата која се карактеризира со широко распространет страв и сомнежи за иднината. Повторно, оваа атмосфера опстојуваше, иако Студената војна никогаш не ескалира во отворено насилен светски конфликт.

Има многу интересни факти за Студената војна за да се добие подлабоко разбирање за оваа конфронтација. Еве поглед на 15 интересни факти за Студената војна кои ќе ви помогнат да го зголемите вашето знаење за овој необичен конфликт.

1. Потекло на терминот „Студена војна“

Џорџ Орвел прв го употребил терминот Студена војна. PD.

Терминот „Студена војна“ првпат го употребил англискиот писател Џорџ Орвел во една статија објавена во 1945 година. Авторот на Животинска фарма го употребил терминот за да илустрира што тој мислеше дека ќе биде нуклеарен ќор-сокак меѓу две или три суперсили. Во 1947 година, американскиот финансиер и претседателски советник Бернарх Барух стана првиот што го употреби овој термин во САД, за време на говорот одржан во Државниот дом на Јужна Каролина.

2. Операција Acoustic Kitty

Во текот на 1960-тите, ЦИА (Централната разузнавачка агенција) започна многу проекти за шпионажа и контраразузнавање, вклучувајќи ја и операцијата Acoustic Kitty. Целта на оваа операција беше да се претворат мачките во уреди за шпионирање, трансформација која бара инсталирање на микрофон во увото на мачката и радиорецептор во основата нанејзиниот череп преку операција.

Се испостави дека правењето мачка киборг не е толку тешко; тешкиот дел од работата беше обука на мачката да ја исполни својата улога на шпион. Овој проблем стана очигледен кога единственото акустично маче некогаш произведено наводно умрело кога такси го прегазило на првата мисија. По инцидентот, операцијата Acoustic Kitty беше непрактична и затоа беше откажана.

3. Инвазија на заливот на свињите - американски воен неуспех

Во 1959 година, по соборувањето на поранешниот диктатор Фулгенсио Батиста, новата кубанска влада, предводена од Фидел Кастро, конфискуваше стотици компании (многу од кои беа американски). Малку потоа, Кастро, исто така, ја изрази својата желба за зајакнување на дипломатските односи на Куба со Советскиот Сојуз. Поради овие дејствија, Вашингтон почна да ја гледа Куба како потенцијална закана за американските интереси во регионот.

Две години подоцна, администрацијата на Кенеди одобри проект на ЦИА за амфибиска операција наменета за соборување на владата на Кастро. Сепак, она што требаше да биде брз напад со поволни резултати заврши како еден од најзначајните воени неуспеси во историјата на САД.

Неуспешната инвазија се случи во април 1961 година и беше изведена од некои 1500 кубански иселеници кои претходно добиле воена обука од ЦИА. Првичниот план беше да се изврши воздушен напад налиши Кастро од неговите воздушни сили, нешто што е неопходно за да се обезбеди слетување на бродовите што ја носат главната сила на експедицијата.

Воздушното бомбардирање беше неефикасно, оставајќи шест кубански аеродроми практично неизгребани. Понатаму, лошиот тајминг и протекувањето на разузнавачките информации (Кастро бил свесен за инвазијата неколку дена пред да започне) ѝ овозможиле на кубанската армија да го одбие нападот по копно без да претрпи значителна штета.

Некои историчари сметаат дека инвазијата на Заливот на свињите не успеа првенствено затоа што САД многу ја потцениле организацијата на кубанските воени сили во тоа време.

4. Цар Бомба

Цар Бомба по детонацијата

Студената војна беше за тоа кој би можел да го изврши најистакнатото покажување на моќ, а можеби најдобар пример за тоа беше Цар Бомба. Изградена во раните 1960-ти од научниците на Советскиот Сојуз, Цар Бомба беше термонуклеарна бомба со капацитет од 50 мегатони.

Оваа моќна бомба беше активирана при тест над Новаја Землија, остров лоциран во Арктичкиот Океан, на 31 октомври 1961 година. Сè уште се смета за најголемото нуклеарно оружје што некогаш било поставено. Само за споредба, Цар-бомбата беше 3.800 пати посилна од атомската бомба фрлена во Хирошима од САД за време на Втората светска војна.

5. Жртви во корејската војна

Некои научници тврдат дека Студената војна го добила своето име затоа што никогаш не се загреала допоентата на започнување директен вооружен конфликт меѓу неговите протагонисти. Меѓутоа, во овој период САД и Советскиот Сојуз навистина се вклучија во конвенционални војни. Една од нив, Корејската војна (1950-1953) е особено запаметена по огромниот број жртви што ги остави зад себе, и покрај тоа што беше релативно кратка.

За време на Корејската војна, речиси пет милиони луѓе загинаа, кои повеќе од половина биле цивили. Скоро 40.000 Американци, исто така, загинаа, а уште најмалку 100.000 беа ранети додека се бореа во овој конфликт. Жртвата на овие мажи е одбележана во споменикот на Корејските воени ветерани, споменик лоциран во Вашингтон Д.Ц. Бројот на загуби од страна на Советскиот Сојуз беше многу помал, главно затоа што Сталин сакаше да избегне преземање активна улога во конфликтот со САД. Така, наместо да испрати војници, Сталин претпочиташе да им помага на Северна Кореја и Кина со дипломатска поддршка, обука и медицинска помош.

6. Падот на Берлинскиот ѕид

По Втората светска војна, Германија беше поделена на четири окупирани сојузнички зони. Овие зони беа дистрибуирани меѓу САД, Велика Британија, Франција и Русија. Во 1949 година, две земји официјално произлегоа од оваа дистрибуција: Сојузна Република Германија, позната и како Западна Германија, којападна под влијание на западните демократии и Германската Демократска Република, која беше контролирана од Советскиот Сојуз.

И покрај тоа што беше во границите на Германската Демократска Република, Берлин исто така беше поделен на два дела. Западната половина ги уживаше придобивките од демократската администрација, додека на исток, населението мораше да се справи со авторитарните начини на советите. Поради оваа разлика, помеѓу 1949 и 1961 година, приближно 2,5 милиони Германци (од кои многумина беа квалификувани работници, професионалци и интелектуалци) избегаа од Источен Берлин во неговиот полиберален колега.

Но, Советите набрзо сфатија дека ова Одливот на мозоци може потенцијално да ја оштети економијата на Источен Берлин, па за да се запрат овие пребегства, кон крајот на 1961 година беше подигнат ѕид што ја опкружува територијата под советската администрација. Во текот на доцните децении на Студената војна, „Берлинскиот ѕид“, како што стана познат, се сметаше за еден од главните симболи на комунистичкото угнетување.

Берлинскиот ѕид започна да се урива на 9 ноември 1989 година, откако еден претставник на Комунистичката партија на Источен Берлин објави дека советската администрација ќе ги подигне своите транзитни ограничувања, на тој начин овозможувајќи повторно преминување меѓу двата дела на градот.

Падот на Берлинскиот ѕид го означи почетокот на крајот на влијанието на Советскиот Сојуз врз земјите од Западна Европа. Тоа биофицијално завршува две години подоцна во 1991 година, со распадот на Советскиот Сојуз.

7. Жешка линија помеѓу Белата куќа и Кремљ

Кубанската ракетна криза (октомври 1962 г.), конфронтација меѓу владите на САД и советите која траеше еден месец и четири дена , го приближи светот опасно до избувнување на нуклеарна војна. За време на оваа епизода од Студената војна, Советскиот Сојуз се обиде да воведе атомски боеви глави на Куба по море. САД одговорија на оваа потенцијална закана со поставување на поморска блокада на островот, така што проектилите не стигнаа до него.

На крајот, двете страни вклучени во инцидентот постигнаа договор. Советскиот Сојуз би ги вратил своите проектили (оние што беа во тек плус некои други што веќе беа во Куба). За возврат, САД се согласија никогаш да не го нападнат островот.

По завршувањето на кризата, двете вклучени страни сфатија дека им треба некој начин на кој би можеле да спречат слични инциденти да се повторуваат. Оваа дилема доведе до создавање на директна комуникациска линија помеѓу Белата куќа и Кремљ, која започна да функционира во 1963 година и работи и денес.

Иако јавноста често ја нарекува „црвен телефон“, вреди да се напомене дека овој комуникациски систем никогаш не користел телефонска линија.

8. Необичноста на вселената на Лајка

Советскиот ЛајкаКуче

На 2 ноември 1957 година, Лајка, двегодишно куче скитник, стана првото живо суштество кое беше лансирано во орбитата на Земјата, како единствен патник на советскиот вештачки сателит Спутник 2. Во контекст на вселенската трка што се одржа за време на Студената војна, ова лансирање се сметаше за многу важно достигнување за советската кауза, меѓутоа, со децении конечната судбина на Лајка беше погрешно претставена.

Официјалните извештаи дадени од Советите во тоа време објаснуваат дека Лајка требало да умре еутанизирана со отровна храна, шест или седум дена по почетокот на мисијата во вселената, неколку часа пред да му снема кислород на бродот. Меѓутоа, официјалните записи ни кажуваат поинаква приказна:

Во реалноста, Лајка почина од прегревање во првите седум часа по полетувањето на сателитот.

Очигледно, научникот кој стои зад проектот немал доволно време соодветно да го кондиционира системот за одржување на животот на сателитот, бидејќи советските власти сакале лансирањето да биде подготвено на време за да ја прослават 40-годишнината од Болшевичката револуција. Вистинската приказна за крајот на Лајка беше објавена дури во 2002 година, речиси 50 години по лансирањето.

9. Потекло на терминот „железна завеса“

Терминот „железна завеса“ се однесува на идеолошката и воената бариера што Советскиот Сојуз ја подигна по крајот на Втората светска војна за да се запечатии да ги одвои нациите под нејзино влијание (првенствено источните и средноевропските земји) од Западот. Терминот првпат го употребил поранешниот британски премиер Винстон Черчил, во говор одржан во март 1946 година.

10. Окупацијата на Чехословачка од страна на Советскиот Сојуз – Последиците од Прашката пролет

Името „Прашка пролет“ се користи за опишување на краток период на либерализација воведен во Чехословачка благодарение на низата Демократски реформи прогласени од Александар Дубчек помеѓу јануари и август 1968 година.

Како прв секретар на чехословачката Комунистичка партија, Дубчек тврдеше дека неговите реформи имале за цел да всадат „социјализам со човечки лик“ во земјата . Дубчек сакаше Чехословачка со поголема автономија (од централизираната советска администрација) и да го реформира националниот устав, така што правата станаа стандардна гаранција за сите.

Властите на Советскиот Сојуз го гледаа скокот на Дубчек кон демократизација како закана за нивните моќ, и како резултат на тоа, на 20 август, советските трупи ја нападнаа земјата. Исто така, вреди да се спомене дека окупацијата на Чехословачка ја врати репресивната политика на владата применета во претходните години.

Надежите за слободна, независна Чехословачка ќе останат неостварени до 1989 година, кога советската доминација на земјата конечно заврши.

11. Заливот на

Стивен Рис е историчар кој е специјализиран за симболи и митологија. Напишал неколку книги на оваа тема, а неговите дела се објавени во списанија и списанија ширум светот. Роден и израснат во Лондон, Стивен отсекогаш ја сакал историјата. Како дете, тој поминувал часови разгледувајќи антички текстови и истражувајќи стари урнатини. Ова го навело да продолжи кариера во историските истражувања. Фасцинацијата на Стивен со симболите и митологијата произлегува од неговото верување дека тие се основата на човечката култура. Тој верува дека со разбирање на овие митови и легенди, можеме подобро да се разбереме себеси и нашиот свет.