Jorōgumo - пајак што оформува

 • Споделете Го Ова
Stephen Reese

  Во јапонската митологија, Jorōgumo е дух, гоблин или пајак, кој може да се трансформира и преобрази во убава жена. На јапонскиот Канџи, зборот Jorōgumo значи жена-пајак, невеста што се заплеткува или курва пајак. Исто како што сугерира неговото име, Jorōgumo се обидува да ги заведе мажите и да го јаде нивното месо. Да го разгледаме подетално Џоргумо и неговата улога во јапонската митологија.

  Улогата на Јорогумо во јапонската митологија

  Јавниот домен

  Jorōgumo е магичен пајак кој менува форма и може да живее илјадници години. Кога ќе наполни 400 години, се стекнува со посебни вештини за заведување, заробување и јадење млади мажи. Особено сака да поканува згодни мажи дома и да ги вткае во својата мрежа. Додека некои Jorōgumo сакаат да ги јадат своите жртви кај нив, други ги чуваат во нивната мрежа и постепено ги консумираат.

  Овие пајаци не можат лесно да бидат убиени или отруени, а тие владеат над другите помали видови. Jorōgumo се чувани од пајаци кои дишат оган, кои се грижат да го задушат секој бунт или протест против нивниот поглавар.

  Карактеристики на Jorōgumo

  Во нивната форма на пајак, Jorōgumo обично се помеѓу две долга до три сантиметри. Тие можат да пораснат многу поголеми во зависност од нивната возраст и исхрана. Овие пајаци имаат убави, шарени и живописни тела. Но, нивната примарна сила лежи во нивните нишки, кои се доволно силнидржете целосно возрасен човек.

  Овие суштества обично живеат во пештери, шуми или празни куќи. Тие се исклучително интелигентни суштества, кои можат да заведат маж со своите разговорни вештини. Познато е и дека се рамнодушни, сурови, без емоции и бездушни.

  Едно лице може да го идентификува Jorōgumo, гледајќи го неговиот одраз. Дури и во својата човечка форма, ако се стави на огледало, ќе личи на пајак.

  Вистинскиот Jorōgumo

  The Jorōgumo е вистинското име за вистински вид пајаци познат како Nephila clavate. Овие пајаци растат големи, а телото на женката достигнува големина до 2,5 см. Иако Jorōgumo се наоѓа на многу места во Јапонија, островот Хокаидо е исклучок, каде што нема траги од овој пајак.

  Овој вид на пајаци се поврзува со морничави приказни и натприродни митови поради нивната големина и значењето на името.

  Jorōgumo во јапонскиот фолклор

  За време на периодот Едо, имаше бројни приказни напишани за Jorōgumo. Делата како што се Taihei-Hyakumonogatari и Tonoigusa прикажуваа неколку приказни каде Jorōgumo се трансформирале во убави жени и заробиле млади мажи.

  Ајде да погледнеме подетално некои од античките митови кои го прикажуваат Jorōgumo.

  • Работи што треба да се размислуваат, дури и во итни времиња

  Во оваа приказна, една млада и убава жена го прашаладете кое го носеше за да отиде и да прегрне маж за кој таа тврдеше дека е негов татко.

  Меѓутоа, интелигентниот маж не напаѓаше на измамата на жената и разбра дека таа е маскиран менувач. Воинот го одврзал мечот и ја удрил. Жената потоа се упати кон таванот и остана таму.

  Следното утро, селаните го пребараа таванот и пронајдоа мртов јорогумо и неговите изедени жртви.

  • Легендата за Кашикобучи, Сендаи

  Во легендата за Кашикобучи, Сендаи, постоел јорогумо кој живеел во водопад. Меѓутоа, жителите на покраината биле свесни за нејзиното постоење и паметно користеле трупец како мамка. Поради оваа причина, нишките од јорогумо успеаја само да го фатат трупецот и да го повлечат во водата. Еднаш кога јорогумо разбрал дека е измамен, одговорил со зборовите умен, паметен . Јапонскиот термин Кашикобучи, потекнува од овој мит и значи умна бездна .

  Луѓето обожавале и граделе светилишта за јорогумо на овој водопад, бидејќи бил се верува дека спречува поплави и други катастрофи поврзани со вода.

  • Како Магороку бил измамен од Џорогумо

  Човек во префектурата Окајама се подготвуваше да дреме. Но, токму кога тој сакаше да спие, се појави средовечна жена. Жената тврдела дека нејзината мала ќеркабил заљубен во него. Потоа го поканила мажот да ја види девојката. Мажот неволно прифатил и кога стигнал на локацијата каде што била девојката, младата девојка го замолила да се ожени со неа.

  Мажот одбил бидејќи веќе бил оженет со друга жена. Меѓутоа, девојката била многу упорна и продолжила да го малтретира. Таа му рекла дека е подготвена да се омажи за него, иако тој за малку ќе ја убиел нејзината мајка. Шокиран и запрепастен од нејзините зборови, човекот побегнал од имотот.

  Кога стигнал до својот трем, и ги раскажал овие настани на својата сопруга. Меѓутоа, сопругата го уверила велејќи дека тоа не е ништо повеќе од сон. Во тој момент, човекот видел мал пајак Јоро и сфатил дека токму ова суштество се обидел да го брка пред два дена.

  • Водопадите на Јорен во Изу 10>

  Во префектурата Шизуока имаше маѓепсан водопад наречен Јорен водопад, каде што живееше јорогумо.

  Еден ден, еден уморен човек застанал да се одмори во близина на водопадот. Јорогумо се обидел да го грабне и одвлече човекот во водата. Направила мрежа за да го фати во стапица, но човекот бил паметен и наместо тоа, ги навивал конците околу дрвото. Така таа го одвлекла во водата, а мажот избегал. Сепак, веста за овој настан стигна надалеку и нашироко, и никој не се осмели да се впушти во близина на водопадот.

  Но, еден ден, еден неук дрвосечач отиде во близина на водопадот. Кога се обидуваше дапресекол дрво, случајно ја испуштил омилената секира во водата. Пред да сфати што се случило, се појавила убава жена и му ја вратила секирата. Но, таа го молеше да не кажува никому за неа.

  Иако дрвосечачот се обиде да го задржи ова во тајност, товарот беше преголем за да го поднесе. И еден ден, кога бил во пијана состојба, ја споделил приказната со своите пријатели.

  Оттука па натаму, приказната има три различни завршетоци. Во првата верзија, дрвосечачот ја сподели приказната и заспа. Бидејќи го прекршил зборот, починал во сон. Во втората верзија, невидлива врвка го влечела, а неговото тело било откриено кај водопадот. Во третата верзија, тој се заљубил во јорогумо, и на крајот бил вшмукан во водата од конците на пајакот.

  Jorōgumo во популарната култура

  Jorōgumo се појавува често во фикцијата . Во книгата In Darkness Unmasked , Jorōgumo се појавува како антагонист, кој убива женски музичари, го зема нивниот изглед и се здружува со машки музичари.

  Во анимираното шоу Васуренагумо , главниот лик е младо дете Јорогумо. Таа е запечатена во книга од свештеник, а подоцна е ослободена за да се впушти во авантура.

  Накратко

  Џорогумо е еден од најопасните менувачи на форми во јапонската митологија. И денес луѓето се предупредуваат на тоатакви суштества, кои добиваат изглед на чудна и убава жена.

  Стивен Рис е историчар кој е специјализиран за симболи и митологија. Напишал неколку книги на оваа тема, а неговите дела се објавени во списанија и списанија ширум светот. Роден и израснат во Лондон, Стивен отсекогаш ја сакал историјата. Како дете, тој поминувал часови разгледувајќи антички текстови и истражувајќи стари урнатини. Ова го навело да продолжи кариера во историските истражувања. Фасцинацијата на Стивен со симболите и митологијата произлегува од неговото верување дека тие се основата на човечката култура. Тој верува дека со разбирање на овие митови и легенди, можеме подобро да се разбереме себеси и нашиот свет.