Симболи на Дивали - Список

 • Споделете Го Ова
Stephen Reese

  Исто така познат како Фестивал на светлата , Дивали е еден од најголемите и најважните празници во Индија. На овој ден, луѓето палат глинени светилки надвор од нивните куќи, што ја претставува светлината што го води и го штити нивниот дух.

  Но, зошто токму Дивали е важен и како еволуирал со текот на годините? Кои се различните симболи што луѓето ги користат за да го претстават овој празник? Прочитајте за да одговорите на овие вообичаени прашања.

  Историја на Дивали

  Шарената историја на Дивали датира уште пред 2.500 години. Се слави во октомври или ноември секоја година, овој огромен празник е многу важен во хинду културата. Не постои само една единствена причина зошто се слави секоја година. Историчарите веруваат дека тој е поврзан со различни приказни во различни религиозни текстови, што го прави речиси невозможно да се каже која е прва и што довело до почетокот на Дивали.

  Многу од приказните околу овој празник се вртат околу централна тема – борбата меѓу доброто и злото. Во северниот дел на Индија, Дивали обично се поврзува со приказната за кралот Рама, за која се верувало дека е една од многуте инкарнации на Вишну .

  Легендата вели дека кралот Рама ја основал армија мајмуни кога злобниот крал на Шри Ланка ја киднапирал неговата сопруга Сита. Неговата војска изгради мост од Индија до Шри Ланка, што им овозможи да ја нападнат земјата и да ја ослободат Сита. Какотаа се вратила на север со кралот Рама, се вели дека милиони светла се појавиле низ градот за да ги водат дома и да им посакаат добредојде.

  Сепак, југот на Индија има поинаква приказна за Дивали. Тие го поврзуваат со приказната за хинду богот Кришна кој успеал да ослободи илјадници жени од друг злобен крал. Во Гуџарат, држава лоцирана на западниот брег на Индија, новогодишните прослави обично се совпаѓаат со Дивали и се поврзани со молитва до божицата Лакшми за богатство и просперитет во претстојната година. Ова може да биде причината зошто Хиндусите обично разменуваат подароци со своите сакани за време на Дивали.

  Симболи на Дивали

  Бидејќи Дивали е многу важен национален настан, луѓето кои го слават дошле да споделуваат различни знаци и симболи кои имаат за цел да ја доловат суштината на приликата. Еве некои од најпопуларните симболи кои се користат за да се одбележи овој радосен празник.

  1- Ганеша

  Се смета за едно од најпопуларните хинду божества, Ганеша игра многу важна улога во обичаите и традициите на Дивали. Тој обично е прикажан со човечко тело и глава слон , при што вториот ја претставува мудроста, моќта и силата Божја.

  Легендата вели дека Ганеша ја добил оваа глава од неговата мајка , божицата Шакти и ја искористил за да ја замени човечката глава која неговиот татко Шива ја отсекол поради недоразбирање меѓу нив. Неговиоттаткото потоа го назначи за водач на сите суштества и да биде почитуван и обожаван пред кое било друго божество.

  Бидејќи Хиндусите веруваат дека Ганеша е богот на почетоците, тие обично му се молат пред да учествуваат во каква било активност. За време на Дивали, тие прво му се молат и бараат одличен почеток на нивната прослава. Индиските бизниси, исто така, го одбележуваат почетокот на календарската година за време на Дивали со нудење специјални молитви и на Ганеша и на Лакшми за да можат да успеат во наредната година.

  2- Аум (Ом)

  Аум (Ом) е исто така важен симбол на Дивали и самата хинду култура. Овој свет симбол е звук што ја означува суштината на Крајната реалност и обично се пее независно или пред молитва.

  Тој е поделен на три дела, при што секој дел прикажува аспект на божественото. А се залага за akaar , што е вибрација што го манифестира универзумот, а U претставува ukaar , која е енергијата што го одржува целото создавање. Конечно, М се залага за makaar , што ја претставува деструктивната моќ што може да го раствори универзумот и да го врати во Бесконечниот дух.

  3- Bindi или Pottu

  Познати кај луѓето од северна Индија како bindi и луѓето од јужна Индија како pottu , оваа црвена точка ја носат мажените жени на челата . Се става директно над ajna точката , чакра вочовечкото тело кое го претставува духовното око на луѓето.

  Жените носат бинди или потту за да се заштитат од злото око. Гостите и туристите кои ги посетуваат за време на Дивали често се добредојдени со оваа црвена точка или шафран во прав.

  4- Цвет лотос

  Розовиот цвет лотос е многу популарна икона не само во хинду религијата туку и во будистичките и џаинските учења. Луѓето почнаа да го поврзуваат со божества бидејќи се веруваше дека тие седат на тронови на лотос додека го држат цветот. Цветањето на лотосот е наменето да симболизира како тој останува недопрен од креветот од кал под него, останувајќи во чиста состојба додека плови на врвот на водата.

  Овој цвет е исто така важен симбол на Дивали бидејќи е тесно поврзан со Лакшми. Бидејќи тоа е нејзиниот омилен цвет, Хиндусите веруваат дека тоа е една од најпосебните понуди што можете да ги подготвите за божицата.

  5- Ранголи

  Шарена уметност на подот позната како ранголи е исто така посебен симбол на Дивали. Обично се прави со брашно, обоен ориз и цвеќиња кои се обликувани во различни дизајни. Иако нејзината главна цел е да ги храни птиците и другите животни, се вели дека оваа уметност на подот исто така го поздравува Лакшми во домовите на луѓето. Ова е причината зошто повеќе подни уметности се гледаат на влезовите на храмовите и домовите за време на Дивали.

  6- Маслени светилки

  Осветлувањето на редовите на маслени светилки еврв на оваа празнична прослава. Во јужна Индија, луѓето веруваат дека оваа традиција започнала кога богот Кришна го протерал Наракасура, владетел на династијата Бхаума од Прагјотиша. Некои велат дека неговата последна желба била луѓето да ја одбележат неговата смрт со палење на маслени светилки. Ова е во спротивност со она што луѓето од северот го веруваат. Тие мислат дека светлата се наменети да го прослават враќањето на кралот Рама и неговата сопруга.

  7- Пердуви на паун

  За време на Дивали, пердувите на паунот исто така заземаат централно место како украси. Ова произлегува од индиската култура, особено од хинду епот познат како Махабхарата . Легендата вели дека пауните биле толку среќни со мелодијата што Кришна ја свирел од неговата флејта и дека самиот крал на паун го откорнал својот пердув и го понудил како подарок. Кришна со задоволство го прифати и оттогаш го носеше на својата круна, па често беше прикажан со пердув од паун на врвот на неговата круна.

  Како се слави Дивали?

  Додека Дивали е многу важен празник за Хиндусите, исто така го слават и нехиндиските заедници. На пример, во сикизмот, тоа е наменето да го одбележи денот кога Гуру Харгобинд Џи, почитуван како шести гуру на религијата Сики, беше ослободен откако помина две години во затвор под власта на Могал. Во џаинизмот, Дивали е исто така важен настан затоа што го означува денот кога Господ Махавира, познат по тоа што се откажа од сето свое световноимот, најпрво доживеа духовно будење.

  Овој национален празник се слави пет дена. На првиот ден, луѓето почнуваат да ги чистат своите домови за да се подготват за свеченостите. Тие исто така се собираат на пазарот, купуваат кујнски прибор или злато за да привлечат среќа. На вториот ден, луѓето обично почнуваат да ги украсуваат своите домови со редови од глинени светилки, познати и како deepa . Тие исто така создаваат шарени обрасци на подот користејќи песок или прав.

  Третиот ден од фестивалот се смета за главен настан. Семејствата се собираат во молитва. Тие ја рецитираат Lakshmi puja, молитва што и се нуди на божицата Лакшми, сопругата на Вишну и божицата на богатството и просперитетот. По нивното обожавање, тие палат огномет и се гостат со вкусна традиционална храна како зачинети самоси и солени кикирики масала.

  На четвртиот ден од Дивали, луѓето обично ги посетуваат своите пријатели и семејството за да им дадат подароци и да им го понудат најдоброто желби за годината што доаѓа. Конечно, тие го завршуваат фестивалот на петтиот ден, а браќата доаѓаат да ги посетат своите мажени сестри и уживаат во раскошен оброк со нив.

  Завиткање

  Ова се само некои од најпопуларните симболи кои често се поврзуваат со Дивали. Без разлика дали размислувате да се придружите на прославите или едноставно сте биле љубопитни за хиндуските обичаи и традиции, разбирајќи ја историјата и значењето на оваа значајнанационалниот настан е сигурно чекор во вистинската насока.

  Стивен Рис е историчар кој е специјализиран за симболи и митологија. Напишал неколку книги на оваа тема, а неговите дела се објавени во списанија и списанија ширум светот. Роден и израснат во Лондон, Стивен отсекогаш ја сакал историјата. Како дете, тој поминувал часови разгледувајќи антички текстови и истражувајќи стари урнатини. Ова го навело да продолжи кариера во историските истражувања. Фасцинацијата на Стивен со симболите и митологијата произлегува од неговото верување дека тие се основата на човечката култура. Тој верува дека со разбирање на овие митови и легенди, можеме подобро да се разбереме себеси и нашиот свет.