Водич за брачни суеверија од целиот свет

 • Споделете Го Ова
Stephen Reese

  Со векови, човештвото прави свадби за да го прослави среќното поврзување на двајца луѓе. Од дамнешни времиња до сега, има многу суеверија и традиции кои се движат низ светот.

  Иако е примамливо и привлечно да се запознаете со врвните брачни суеверија, нивното додавање на вашиот голем настан е повеќе не е потребно. Меѓутоа, ако некои од овие суеверија се вредни за вас и вашите најблиски, не треба да се воздржувате од учество.

  Запомнете дека секогаш можете да се омажите така што ќе ги договорите и правите работите на ваш начин - вашата брачна церемонија е сè за вас и вашиот партнер, на крајот на краиштата. И за волја на вистината, неколку од овие суеверија станаа прилично застарени и нема да се вклопат во денешните брачни церемонии од новата ера.

  Значи, извлечете максимум од листата на брачни суеверија овде за неколку интересни сознанија , и искористете го денот на вашата свадба на кој било начин што сакате!

  Да се ​​сретнете еден со друг пред церемонијата на брак.

  Со векови наназад, договорените бракови беа стандардна работа. Тоа беше кога луѓето веруваа дека ако невестата и младоженецот се сретнат или се видат пред вистинската венчавка, ќе има можност да се премислат дали да се венчаат или не.

  Со текот на времето, ова се претвори во суеверие и луѓето сега се воздржуваат од средба еден со друг додека не се венчаат. „Првиот поглед“ е анегуваниот дел од свадбената церемонија.

  Меѓутоа, постојат и парови во светот кои се воздржуваат од таквата традиција и претпочитаат да се сретнат и да се видат пред да ги дадат своите завети, дали да направат некои фотографии пред свадбата или да се ослободат од некои од свадбена вознемиреност.

  Носење на невестата преку прагот.

  Вообичаено е младоженецот да ја носи својата невеста преку прагот на нивниот нов дом (или постоечкиот дом, без оглед на случајот биде). Но, од каде потекнува ова верување?

  Во средновековниот период, се верувало дека злите сили можат да влезат во телото на невестата преку стапалата на нејзините стапала. Уште повеќе, ако се сопне и падне преку прагот, тоа може да значи лоша среќа за нејзината куќа и бракот.

  Ова прашање го реши невестата што го носеше младоженецот преку прагот. Денес, тоа е голем гест на романса и показател за заедничкиот живот.

  Нешто старо, нешто ново, нешто позајмено, нешто сино.

  Оваа традиција се заснова на песна што потекнува од Ланкашир, во текот на 1800-тите. Поемата ги опишува предметите што невестата морала да ги има со себе на денот на нејзината венчавка за да привлече среќа и да ги одврати злите духови и негативноста.

  нешто старо претставуваше врска со минатото, додека нешто ново симболизираше надеж и оптимизам за иднината и новото поглавје на пароттргнуваат заедно. Позајменото симболизираше среќа и плодност - се додека позајмениот предмет е од пријател кој бил среќно оженет. нештото сино требаше да го одврати злото, притоа да поканува плодност, љубов, радост и чистота. Исто така, има уште еден предмет што требаше да се носи, според песната. Ова беше шест пени во вашиот чевел. Шест пените претставуваа пари, богатство и среќа.

  Традиции на венчален прстен и веренички прстен.

  • Кумот и носителот на прстенот требаше да бидат повнимателни и внимателни. Се верува дека ако погрешно го фрлите или погрешно го ставите венчалниот прстен, лошите духови ќе се ослободат да влијаат на оваа света заедница.
  • Се смета дека аквамаринот обезбедува брачен мир и гарантира среќен, забавен и долготрајни бракови – така што некои невести се одлучуваат за овој скапоцен камен наместо традиционалниот дијамант.
  • Змиските прстени со смарагд глави станаа традиционални свадбени бендови во викторијанска Британија, при што и двете јамки се спирале во нешто како кружна шема што ја претставува вечноста.
  • Свршеничкиот прстен од бисер се смета за несреќен бидејќи неговата форма наликува на солза.
  • Според симболиката на скапоцените камења, венчален прстен дизајниран со сафир на врвот претставува брачно задоволство.
  • Свадба а вереничките прстени обично се ставаат и се носат најмногу на четвртиот прст од левата рака, бидејќи на тој прст е присутна венаПретходно се сметаше дека одреден прст директно се поврзува со срцето.

  Да се ​​добие комплет ножеви како подарок за свадба.

  Додека ножевите се практичен и корисен избор на подарок Викинзите верувале дека подарувањето ножеви не е добра идеја за да се даде на нововенчаниот пар. Тие веруваа дека тоа претставува сечкање или кршење на врската.

  Ако сакате да избегнете да добивате ножеви на денот на вашата свадба, отстранете го од вашиот регистар. Или, најдобриот начин да ја одбиете лошата среќа што доаѓа со подарокот со нож е да вметнете паричка во белешката за благодарност што ќе им ја испратите - ова ќе го претвори подарокот во трговија, а трговијата нема да ви наштети. . низа на среќа за посебната пригода.

  Ако забележите дека се акумулираат громови и врнежи од дожд, навистина не грижете се да станете малку влажни. Дождот претставува виталност и чистота, а ако некогаш има подобар ден за почеток, тоа е на денот на вашата свадба.

  Заштеда на парче или два од најгорниот слој од свадбената торта.

  Бракови. и крштевките и двете се поврзуваа со колачи, иако денес не е толку вообичаено да се има крштевање колачи. Во текот на 1800-тите, тоастана популарно да има торти со нивоа за свадби. Најгорниот слој од тортата потоа бил зачуван за прославата на крштевката на нивното прво дете. Во тоа време, вообичаено беше невестите да имаат дете веднаш штом ќе се венчаат - и повеќето луѓе очекуваа дека невестата ќе забремени во првата година.

  Денес сè уште го зачувуваме горниот слој на торта, но наместо за крштевка, таа треба да го симболизира патувањето што парот го поминала заедно во првата година.

  Вкрстување патеки со монах или калуѓерка на пат кон свадбата.

  Некогаш се веруваше дека ако се вкрстиш со монах или калуѓерка, кои се заколнале на целибат, тогаш ќе бидеш проколнат со неплодност. Ќе мора да живеете и од добротворни цели. Денес, ова суеверие се смета за дискриминаторски и архаично.

  Плачење додека одите до олтарот.

  Тешко е да наидете на младоженец или невеста кои не би плачеле на денот на бракот. На крајот на краиштата, тоа е прилично емотивно искуство и повеќето луѓе се преплавени со емоции на овој ден. Но, има и плус страна на емоциите - се смета за среќа. Откако ќе ги расплачете солзите, никогаш повеќе нема да морате да плачете во текот на вашиот брак, или така велат тие.

  Вградување на превез во вашиот ансамбл.

  За генерации, ансамблот на невести има вклучено превез. Иако можеби изгледа како естетски избор, во минатото, тоабеше повеќе практична одлука, особено меѓу Грците и Римјаните.

  Според овие култури, се веруваше дека со превезот на бриот, таа ќе биде помалку ранлива на магиите и натприродните сили на завидливите демони и зли ентитети која сакаше да и ја одземе радоста на денот на венчавката.

  Со брак во разни бои.

  Со илјадници години, стандардниот кодекс на облекување на секоја свадба носеше нешто бело. Има една песна која се обидува да објасни зошто:

  Оженет во бело, добро ќе си избрал.

  Оженет во сиво, ќе одиш далеку .

  Оженет во црно, ќе си посакаш назад.

  Оженет во црвено, ќе си посакаш да умреш.

  Оженет во сино, секогаш ќе бидеш вистинит.

  Оженет во бисер, ќе живееш во виор.

  Оженет во зелено, се срамам да бидеме видени.

  Оженет во жолто, се срамам од другарот.

  Оженет во кафена боја, ќе живееш надвор од градот.

  Оженет во розово, духот ќе ти потоне

  Завиткување

  Многу од овие свадбени традиции се архаични и застарени, но и покрај тоа, тие се забавни и ни даваат увид во тоа како луѓето од нивното време размислувале за работите. Денес, некои од овие суеверија се претворија во традиции и сè уште ги следат невести и младоженци од целиот свет.

  Стивен Рис е историчар кој е специјализиран за симболи и митологија. Напишал неколку книги на оваа тема, а неговите дела се објавени во списанија и списанија ширум светот. Роден и израснат во Лондон, Стивен отсекогаш ја сакал историјата. Како дете, тој поминувал часови разгледувајќи антички текстови и истражувајќи стари урнатини. Ова го навело да продолжи кариера во историските истражувања. Фасцинацијата на Стивен со симболите и митологијата произлегува од неговото верување дека тие се основата на човечката култура. Тој верува дека со разбирање на овие митови и легенди, можеме подобро да се разбереме себеси и нашиот свет.