Кој е симболот за двојна среќа? (Историја и значење)

 • Споделете Го Ова
Stephen Reese

  Обично користен во фенг шуи како љубовен лек, симболот за двојна среќа се состои од два поврзани кинески знаци xi и често се гледа како декоративен мотив во традиционалните свадби. Еве подетален поглед на потеклото и значењето на симболот за двојна среќа.

  Историја на симболот за двојна среќа

  Двојна среќа прикажана на рачка на врата

  Во кинеската калиграфија, знакот xi се преведува на радост или среќа . Бидејќи кинеските знаци се логограми и не претставуваат азбука, симболот за двојна среќа се формира со спојување на два знака од xi , што станува shuangxi што во превод значи двојна среќа . Во пишувањето и типографијата, вообичаено е познат како форма на лигатура.

  Симболот се здоби со популарност за време на династијата Кинг во Кина, каде што областа на венчавката на царот беше украсена со симболот за двојна среќа, кој се наоѓа на фенерите и вратите. На големата венчавка на Заитиан или императорот Гуангсу, единаесеттиот император на династијата, двојните мотиви на среќа беа прикажани на кралските облеки, кои ги носеа императорот и царицата Ксијаодинг. Исто така, се гледаше на жезлата Руи како знак на љубов и симбол на среќа во царските церемонии. Така, симболот беше поврзан со кралското семејство и благородништвото, и брзо стана популарен симбол во кинеската култура.

  Легендата засимболот за двојна среќа

  Вистинското потекло на симболот може да се проследи наназад до легенда од династијата Танг.

  Според легендата, еден студент бил на пат кон главниот град за да седне царски испит да биде министер на дворот. Но, на патот му се слошило. Во едно планинско село, за него се грижеле билкар и неговата мала ќерка. Студентот се заљубил во младата девојка. Кога дошло време момчето да си замине, девојката му дала половина римувана двојка, надевајќи се дека ќе се врати со нејзиниот натпревар.

  Откако ученикот го положил испитот, царот му дал последен тест . Случајно, од него беше побарано да дополни римуван куплет, кој се случи да биде половината што недостасуваше на двојката на девојчето. Студентот ја завршил песната и можел да го импресионира царот и да се ожени со ќерката на билкарот со еден удар. На нивната венчавка, тие двапати го напишаа ликот xi на црвена хартија, што стана симбол за двојна среќа што го знаеме денес.

  Двојна среќа во фенг шуи

  Поради неговата поврзаност со љубовта и бракот, симболот се смета за класичен лек за фенг шуи. Уметноста на геомантиката ја цени важноста на рамнотежата и симетријата, што го прави симболот на двојната среќа моќен љубовен шарм.

  Многумина веруваат дека некој што бара вистинска љубов може да ја искористи за да го најде својот партнер. Исто така, се вели дека има ефект на удвојување штоможе да ја засили среќата, среќата и успехот.

  Значењето и симболиката на симболот за двојна среќа

  Значењето на симболот за двојна среќа сега оди подалеку од кинеската култура и традиција. Еве ги симболичките значења на симболот на калиграфијата денес:

  • Симбол на љубовта и хармонијата - Во кинеската култура, постои изрека дека среќата доаѓа во двајца (мислам јин и јанг или машко и женско), а самиот симбол прави совршена претстава за љубов и хармонија во врската. Сè уште се користи денес во традиционалните свадби за паровите да останат среќни во брак.
  • Симбол на лојалност - Симболот има многу улоги во романтиката и се верува дека го зајакнува врска на невенчани парови. За самци, најчесто се користи како шарм за привлекување лојален партнер.
  • Симбол на среќа - Додека обичајот за користење на симболот за двојна среќа потекнува од свадбените традиции во Кина, сега е вообичаено во различни земји, вклучувајќи ги Виетнам, Хонг Конг, Тајланд, Индонезија, Јужна Кореја, Сингапур, Турција и Индија.

  За време на Лунарната Нова Година, тоа е вообичаено Темата се наоѓа на екраните на фенери, исечоците за хартија, централните делови и украсите за домот. Црвената и златната се сметаат за среќни бои, па има и двојни налепници за среќа на спакуваните производи и овошје, како и убаво украсенислатки, колачиња и макарони.

  Двојниот симбол на среќа во модерното време

  Од покани за свадба до лампиони и комплети за чај, симболот за двојна среќа се појавува во црвена или златна боја, која е среќна боја за церемонијата. Во традиционалните кинески свадби, мотивот често се прикажува на црвена невестинска наметка, наречена qipao или cheongsam . Понекогаш, го има и на стапчиња за јадење и свадбени торти. Се гледа и во украсите во Палатата на земното спокојство во Забранетиот град, Кина.

  Употребата на симболот сега се протега и надвор од свадбите, бидејќи има и миризливи свеќи, садови, приврзоци за клучеви, додатоци, светилки и други украси за домот со мотивот.

  Во накитот се гледа на приврзоци од ѓердан, обетки, прстени и шарм, претежно од сребро или злато. Некои дизајни се начичкани со скапоцени камења, додека други се издлабени од дрво или дури и жад. Симболот е исто така популарен дизајн на тетоважи.

  Накратко

  Потекнувајќи како симбол на љубовта и среќата во традиционалните кинески свадби, калиграфскиот симбол на двојната среќа доби значење во фенг шуи како шарм за среќа и е широко користен во украсување на домот, мода, тетоважи и накит, со надеж дека ќе привлече среќа, успех и среќа.

  Стивен Рис е историчар кој е специјализиран за симболи и митологија. Напишал неколку книги на оваа тема, а неговите дела се објавени во списанија и списанија ширум светот. Роден и израснат во Лондон, Стивен отсекогаш ја сакал историјата. Како дете, тој поминувал часови разгледувајќи антички текстови и истражувајќи стари урнатини. Ова го навело да продолжи кариера во историските истражувања. Фасцинацијата на Стивен со симболите и митологијата произлегува од неговото верување дека тие се основата на човечката култура. Тој верува дека со разбирање на овие митови и легенди, можеме подобро да се разбереме себеси и нашиот свет.