Американско знаме - историја и симболика

 • Споделете Го Ова
Stephen Reese

  Познатото американско знаме носи многу имиња - Црвениот, Ѕвездите и Пругите, а Ѕвезденото знаме се само неколку од нив. Тоа е едно од најистакнатите знамиња меѓу сите земји, па дури и ја инспирираше националната химна на САД. Со преку 27 верзии, некои од нив течат само една година, Ѕвездите и пругите совршено го симболизираат брзиот раст на американската нација низ историјата.

  Различни верзии на американското знаме

  САД знамето значително еволуираше со текот на годините. Како еден од најважните национални симболи на Америка, различните верзии на него станаа клучни историски артефакти, потсетувајќи го својот народ за тоа како клучните настани ја обликуваа нивната нација. Еве неколку од неговите најпопуларни и најценети верзии.

  Првото официјално американско знаме

  Првото официјално знаме на Соединетите држави беше одобрено од Континенталниот конгрес на 14 јуни 1777 година. Резолуцијата декретирала дека знамето ќе има тринаесет ленти, наизменично црвено и бело. Исто така, беше наведено дека знамето ќе има тринаесет бели ѕвезди против синото поле. Додека секоја лента ги претставуваше 13-те колонии, 13-те ѕвезди ја претставуваа секоја држава на САД.

  Сепак, имаше проблеми со Резолуцијата. Не беше јасно прецизирано како ѕвездите треба да бидат наредени, колку точки ќе имаат и дали знамето треба да има повеќе црвени или бели ленти.

  Креаторите на знамињата направија различниверзии на него, но верзијата на Бетси Рос стана една од најпопуларните. Имаше 13 петкратни ѕвезди кои формираа круг со ѕвездите насочени кон надвор.

  Знамето на Бетси Рос

  Додека во тек се дебати за точното потекло на Американецот знамето, некои историчари веруваат дека првпат било дизајнирано од конгресменот од Њу Џерси, Френсис Хопкинсон, а сошиено од шивачката од Филаделфија, Бетси Рос кон крајот на 1770-тите.

  Сепак, постои сомнеж дека Бетси Рос го направила првото американско знаме. Вилијам Канби, внукот на Бести Рос, тврдеше дека Џорџ Вашингтон влегол во нејзината продавница и ја замолил да го сошие првото американско знаме.

  Историското друштво на Пенсилванија не се согласува, наведувајќи дека има малку докази за поддршка на верзијата на настаните на Канби и сметајќи го повеќе за мит отколку за историски факт.

  Приказната за старата слава

  Друга верзија на знамето на САД која стана важен артефакт од Граѓанската војна беше Стара слава на Вилијам Драјвер. Тој бил морски трговец кој решил да оди на експедиција во 1824 година. Неговата мајка и некои од неговите обожаватели создале џиновско американско знаме 10 на 17 стапки, кое тој го развеал високо над неговиот брод по име Чарлс Догет. Тој го користеше за да ја изрази љубовта кон својата земја, летајќи со неа високо и гордо низ Јужниот Пацифик во текот на неговата 20-годишна кариера како поморски капетан.

  Слика на оригиналната стара слава.PD.

  Експедициите на возачот беа прекинати кога неговата сопруга се разболе. Потоа повторно се оженил, имал повеќе деца и се преселил во Нешвил, Тенеси, носејќи ја старата слава и летајќи ја уште еднаш во својот нов дом.

  Како што Соединетите Држави стекнаа повеќе територии и продолжија да растат, Драјвер одлучи да сошие дополнителни ѕвезди на Старата слава. Тој, исто така, сошил мало сидро на нејзината долна десна страна како сеќавање на неговата кариера како капетан. го замоли да ја предаде Старата слава. Тој отиде дотаму што рече дека ќе мора да ја преземат Старата слава над неговото мртво тело ако сакаат да го имаат. Тој на крајот побарал од некои од неговите соседи да направат тајна преграда во еден од неговите јоргани каде што завршил со криење на знамето.

  Во 1864 година, Унијата ја доби битката кај Нешвил и стави крај на јужниот отпор во Тенеси. Вилијам Драјвер конечно ја извади Старата слава од скривалиштето и тие го прославија летајќи ја високо над државниот главен град.

  Постои одредена дебата за тоа каде е Старата слава во моментов. Неговата ќерка, Мери Џејн Роланд, тврди дека таа го наследила знамето и му го дала на претседателот Ворен Хардинг, кој потоа го предал на институцијата Смитсонијан. Истата година, Хариет Рут Вотерс Кук, една од внуките на Драјвер, излезе напред и инсистираше на тоасо себе ја имаше оригиналната Стара слава. Таа ја дала својата верзија на музејот Пибоди Есекс.

  Група експерти ги анализирале двете знамиња и донеле одлука дека знамето на Роланд веројатно е оригиналната верзија бидејќи било многу поголемо и имало повеќе знаци на истрошеност. Сепак, тие го сметаа и знамето на Кук за важен артефакт од Граѓанската војна, заклучувајќи дека тоа мора да било секундарно знаме на возачот.

  Симболиката на знамето на САД

  И покрај спротивставените извештаи за историјата на американското знаме, се покажа како одлично претставување на богатата историја на Соединетите држави и восхитувачката борба на нивниот народ за граѓански права. Секоја верзија на знамето беше направена со внимателно размислување и размислување, со елементи и бои кои совршено ја доловуваат вистинската американска гордост.

  Symbolism of the Stripes

  Седумте црвени и шест бели ленти ги претставуваат 13-те оригинални колонии. Тоа беа колониите кои се побунија против британската монархија и станаа првите 13 држави на Унијата.

  Симболиката на ѕвездите

  Да ги одразува Соединетите Држави ' постојан раст и развој, на нејзиното знаме се додаваше ѕвезда секој пат кога нова држава се додаваше во Унијата.

  Поради оваа постојана промена, знамето досега имаше 27 верзии, со Хаваи како последна државата да се приклучи на Унијата во 1960 година и последната ѕвезда додадена на знамето на САД.

  Други американски териториикако Гуам, Порторико, Американските Девствени Острови и други, исто така може да се сметаат за државност и на крајот да се додадат на знамето на САД во форма на ѕвезди.

  Симболика на црвено и сино

  Иако ѕвездите и лентите во знамето на САД ги претставуваат нејзините територии и држави, се чини дека неговите бои немале специфично значење кога првпат било усвоено.

  Чарлс Томпсон, секретар за Континенталниот Конгрес, го промени сето ова кога и додели значење на секоја боја во Големиот печат на САД. Тој објасни дека црвената боја означува храброст и цврстина, белата симболизира невиност и чистота, а сината пренесува правда, упорност и будност.

  Со текот на времето, неговото објаснување на крајот стана поврзано со боите во американското знаме.

  Американското знаме денес

  Со приклучувањето на Хаваи во Унијата како 50-та држава на 21 август 1959 година, оваа верзија на знамето на САД се вее повеќе од 50 години. Ова е најдолгото време кога било кога било веено знаме на САД, со 12 претседатели кои служат под него.

  Од 1960 година до денес, американското знаме со 50 ѕвезди стана главен елемент во владините згради и комеморативните настани. Ова доведе до донесување на неколку прописи според Законот за знаме на САД, кои беа дизајнирани да го зачуваат светиот статус и симболиката на банерот.

  Овие правила вклучуваат прикажување од изгрејсонце до зајдисонце, брзо подигање испуштајќи го полека, а не летајќи го за време на лошо време.

  Друго правило вели дека кога знамето се истакнува на церемонија или парада, сите освен оние што се во униформа треба да се соочат со него и да ја стават десната рака. нивното срце.

  Покрај тоа, кога е прикажано рамно до прозорец или ѕид, знамето секогаш треба да биде поставено исправено со Унијата поставена на најгорната лева страна.

  Сите овие правила се на место да дадат јасни очекувања за тоа како американскиот народ треба да му оддаде почит на американското знаме.

  Митови за знамето на САД

  Долгата историја на знамето на САД доведе до еволуција на интересни приказни прикачени на него. Еве неколку интересни приказни што се заглавиле низ годините:

  • Американските граѓани не секогаш го вееле американското знаме. Пред Граѓанската војна, вообичаено беше бродовите, тврдините и владините згради да управуваат со него. Гледањето приватен граѓанин како го вее знамето се сметаше за чудно. Овој став кон знамето на САД се промени кога започна Граѓанската војна, а луѓето почнаа да го прикажуваат за да ја изразат својата поддршка за Унијата. Денес, ќе го видите американското знаме како се вее над многу домови во САД.

  • Палењето на знамето на САД повеќе не е нелегално. Во случајот Тексас против Џонсон во 1989 година, Врховниот суд донесе одлука во која се наведува дека сквернавењето на знамето е форма на слобода на говор заштитена со Првиот амандман.Григориј Ли Џонсон, американски државјанин кој го запали американското знаме во знак на протест, тогаш беше прогласен за невин.

  • Врз основа на кодот за знаме, знамето на САД никогаш не треба да ја допира земјата. Некои веруваа дека ако знамето ја допре земјата, треба да биде уништено. Сепак, ова е мит, бидејќи знамињата треба да се уништат само кога веќе не се погодни за изложување.

  • Додека Министерството за ветерани вообичаено го обезбедува знамето на САД за комеморацијата на ветерани, не мора да значи дека само ветераните можат да го имаат знамето завиткано околу нивниот ковчег. Технички, секој може да го покрие својот ковчег со знамето на САД се додека не е спуштено во гробот.

  Завиткување

  Историјата на знамето на САД е исто шарена како историјата на самата нација. Таа продолжува да го поттикнува патриотизмот на американскиот народ, служејќи како симбол на националната гордост и идентитет. Прикажувајќи го единството во сите 50 држави и прикажувајќи го богатото наследство на својот народ, знамето на САД останува глетка што треба да се види за многумина.

  Стивен Рис е историчар кој е специјализиран за симболи и митологија. Напишал неколку книги на оваа тема, а неговите дела се објавени во списанија и списанија ширум светот. Роден и израснат во Лондон, Стивен отсекогаш ја сакал историјата. Како дете, тој поминувал часови разгледувајќи антички текстови и истражувајќи стари урнатини. Ова го навело да продолжи кариера во историските истражувања. Фасцинацијата на Стивен со симболите и митологијата произлегува од неговото верување дека тие се основата на човечката култура. Тој верува дека со разбирање на овие митови и легенди, можеме подобро да се разбереме себеси и нашиот свет.