Pse njerëzit e djegin sherebelën?

 • Shperndaje Kete
Stephen Reese

  Gjatë viteve të fundit, djegia e sherebelës, e quajtur edhe njollosja , është bërë një praktikë e modës e mirëqenies për të hequr qafe energjinë negative dhe për të pastruar shtëpitë. Por ndoshta ndërsa shfletoni disa burime në Instagram që promovojnë njollosjen në shtëpi, mund të pyesni veten për origjinën pas djegies së sherebelës. Pra, le të zhytemi më thellë në këtë praktikë dhe pse ka qenë një çështje e ndjeshme.

  Çfarë është sherebela?

  Sage, ose Salvia, është një bimë aromatike që vjen në ngjyra të ndryshme dhe variantet. Duke ardhur nga fjala latine salvere , sherebela ka një histori të gjatë të praktikave të mjekësisë tradicionale dhe ritualeve shpirtërore në të gjithë botën me qëllimin "për të shëruar" dhe pastruar. Disa lloje të njohura të sherebelës janë sherebela e ëmbël, sherebela blu (gjyshja e urtë), livando sherebela dhe sherebela e zezë (Mugwort).

  Ndërsa lloje të ndryshme të sherebelës mund të gjenden, më të zakonshmet lloji i njohur për praktikën e 'njollosjes' është sherebela e bardhë, e njohur edhe si Salvia apiana . Ky variant mund të gjendet veçanërisht në pjesën veriperëndimore të Meksikës dhe në jugperëndim të Shteteve të Bashkuara.

  Studimet kanë treguar se sherebela ofron shumë përfitime, të cilat përfshijnë veti antioksiduese, antibakteriale dhe anti-inflamatore. Thuhet gjithashtu se është e dobishme në trajtimin e depresionit, ankthit, çmendurisë dhe Alzheimerit, sëmundjeve të zemrës dhe kancerit.

  Historia e njollosjes

  Njollosje është një praktikë e rëndësishme e disa veriutKulturat indigjene amerikane si pjesë e ritualeve dhe lutjeve të tyre pastruese. Megjithatë, akti i djegies së bimëve ose njollosjes nuk i referohet në mënyrë specifike djegies së sherebelës së bardhë dhe jo çdo popull indigjen përfshin njollat ​​dhe sherebelën e bardhë në ritualet e tyre.

  Në 1892, “Rregullat për Gjykatat Indiane ” e bëri të paligjshme dhe të dënueshme që vendasit të praktikonin ritualet e tyre fetare në Shtetet e Bashkuara, duke përfshirë djegien e sherebelës. Kjo shtypje bëri që shumë të futeshin në burg apo edhe të vriteshin ndërsa përpiqeshin të ruanin dhe të ruanin mënyrat e tyre fetare. Për fat të mirë, miratimi i Akti i Lirisë Fetare Indiane Amerikane në 1978 i dha fund kësaj shtypjeje të dhunshme që synonte njerëzit indigjenë.

  Për shkak të kësaj historie të ndërlikuar të djegies së sherebelës, po ngrihen pyetje nëse është e përshtatshme që jo-vendasit të përdorin sherebelën e bardhë për njollosjen. Megjithatë, kjo çështje nuk duhet të merret lehtë në lidhje me rrënjët indigjene dhe fetare.

  Për shkak të kërkesës në rritje për sherebelën e bardhë të shkaktuar nga bumi i trendit të Instagramit, kjo bimë është duke u mbivjelur, gjë që rrezikon disponueshmërinë e sherebelës për njerëzit indigjenë për t'u përdorur për praktikat e tyre kulturore dhe fetare.

  Njolla kundrejt pastrimit të tymit

  Njolla ka një lidhje specifike me praktikat kulturore dhe shpirtërore për lutjet, ndërsa pastrimi i tymit është një veprim i thjeshtë i djegies së bimëve, drurit dhe temjanitpër qëllime pastrimi.

  Djegia e sherebelës në aktin e njollosjes po praktikohet nga njerëzit indigjenë si pjesë e ritualeve të tyre shpirtërore ndërsa dërgojnë lutjet e tyre. Është si një kanal në një fushë tjetër ose për t'u lidhur shpirtërisht. Disa komunitete vendase, si Lakota , Navajo, Cheyenne dhe Chumash, gjithashtu e trajtojnë sherebelën e bardhë si një barishte të shenjtë për pastrimin dhe seancat shëruese.

  Përveç Amerikës vendase, vende të tjera gjithashtu kanë një histori e pastrimit të tymit për lutje dhe qëllime mjekësore. Në fakt, djegia e temjanit dhe mirrës ishte një praktikë në Egjiptin e lashtë si pjesë e ritualeve të tyre të lutjes.

  Në tregimet historike, rozmarina u dogj në spitale në Francë për të pastruar dhe hequr qafe infeksionet e mundshme në ajër. Pra, pastrimi i tymit nuk është domosdoshmërisht i lidhur me ritualet dhe të tilla.

  Përfitimet e djegies së sherebelës

  Këtu janë disa nga përfitimet e djegies së sherebelës që mund të kenë inkurajuar njerëzit e tjerë të provojnë it:

  Mohimi i përgjegjësisë

  Informacioni në symbolsage.com jepet vetëm për qëllime të përgjithshme arsimore. Ky informacion në asnjë mënyrë nuk duhet të përdoret si zëvendësim për këshillat mjekësore nga një profesionist.

  1. Rrit humorin

  Djegia e sherebelës mund të përshtatet mirë në rutinën tuaj të heqjes së stresit dhe t'ju ndihmojë të pastroni mendjen nga çdo problem apo shqetësim. Për shkak të aromës, besohet se sjell gjallëri pozitive dhe ngritjeenergji.

  2. Aromaterapia

  Shërbela e djegur lëshon një erë qetësuese dhe relaksuese, njësoj si livando. Vetëm aroma mund të ofrojë përfitime, duke ju sjellë një ndjenjë paqeje. Edhe nëse nuk besoni në pastrimin e ajrit nga energjia negative duke djegur sherebelën, prapë mund të përfitoni nga era qetësuese e barit.

  3. Pastron ajrin

  Studimet kanë zbuluar se djegia e një sasie të konsiderueshme sherebele mund të pastrojë rreth 94% të baktereve në ajër. Në thelb është dezinfektimi i dhomës dhe mbajtja e pastër.

  4. Përmirëson gjumin

  Shërbela përmban përbërës që reduktojnë stresin dhe dhimbjen. Kjo mund të jetë një ninullë e përsosur nëse keni probleme me gjumin gjatë natës.

  5. Largon energjinë negative

  Besohet se sherebela është një pastrues energjik dhe neutralizon energjinë e mirë dhe të keqe në dhomë. Ndriçimi i disa sherebelës thuhet se i jep një atmosferë super relaksuese dhe fuqi pozitive tek një individ.

  6. Alternativa ndaj sherebelave të bardha

  Ka alternativa për djegien e sherebelave për të shtuar ose ruajtur mirëqenien tuaj të brendshme dhe praktikat e kujdesit për veten si livando, trumzë dhe karafil. Por mund të hasni Palo Santo në kërkimin tuaj për një bimë alternative në vend të sherebelës së bardhë. Është e rëndësishme të kihet parasysh se meqenëse Palo Santo ka marrë vëmendjen si një alternativë popullore ndaj sherebelës, ajo gjithashtu mund të çojë në korrje të tepërta dhe zhdukje.

  Si e djeg sherebelën?

  Për të djegur urtë, ju duhet të formoniurtë në një pako së pari. Më pas ndizni njërin skaj dhe lejoni që tymi të dalë në ajër. Për të pastruar ajrin, ecni nga dhoma në dhomë, duke lejuar që tymi të përhapet në hapësirë.

  Ju gjithashtu mund të zgjidhni të vendosni paketën e djegur në një objekt rezistent ndaj nxehtësisë, më së shumti një guaskë abaloni, dhe të lejoni ajo të digjet në një vend.

  A është djegia e sherebelës e sigurt?

  Ndërsa vetë sherebela duket se është e dobishme si një produkt qetësues dhe madje relaksues, nuk mund të mohohet se djegia e tij prodhon tym që vjen me rreziqet e veta.

  Frymëmarrja e tymit mund të shkaktojë probleme për ata me astmë, alergji dhe probleme të mushkërive. Nëse jeni gjithmonë të mbështjellë me tymin e sherebelës, mund të ketë shanse për probleme shëndetësore që lidhen me tymin, megjithëse hulumtimi është i pakët për këtë. Megjithatë, nëse është vetëm për periudha të shkurtra kohore, ka të ngjarë të jeni të sigurt.

  Webmd.com rekomandon të kontrolloni me mjekun tuaj përpara se të përdorni sherebelën nëse keni probleme me frymëmarrjen ose mushkëritë .

  Përfundim

  Është e rëndësishme që në ndjekjen e tendencave, të respektojmë edhe kulturat indigjene. Djegia e sherebelës së bardhë varet shumë nga qëllimi për të bërë aktin. Kini parasysh origjinën dhe rëndësinë e kësaj praktike dhe gjeni kohë për të hulumtuar më shumë rreth saj përpara se të hidheni në trend.

  Postimi i mëparshëm Sirenat - Mitologjia Greke

  Stephen Reese është një historian i specializuar në simbole dhe mitologji. Ai ka shkruar disa libra mbi këtë temë, dhe puna e tij është botuar në revista dhe revista në mbarë botën. I lindur dhe i rritur në Londër, Stephen kishte gjithmonë një dashuri për historinë. Si fëmijë, ai kalonte orë të tëra duke shqyrtuar tekstet e lashta dhe duke eksploruar rrënojat e vjetra. Kjo e bëri atë të ndiqte një karrierë në kërkimin historik. Magjepsja e Stefanit me simbolet dhe mitologjinë buron nga besimi i tij se ato janë themeli i kulturës njerëzore. Ai beson se duke kuptuar këto mite dhe legjenda, ne mund të kuptojmë më mirë veten dhe botën tonë.